Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, wrzesień 2011, nr 9 (188)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Czas wracać do szkoły, chociaż, jak wiadomo, niektórzy nigdy nie przestają się uczyć i wciąż pogłębiają swoją wiedzę o cukrzycy, prawidłowym żywieniu, a także nieustannie zmieniających się - nie zawsze na lepsze- przepisach prawnych.

W tym numerze poruszamy wiele nadzwyczaj ważnych, a nawet palących tematów: problem opieki nad dziećmi przewlekle chorymi w przedszkolach i szkołach, dyskryminacja diabetyków w miejscu pracy oraz zawiłości ustawy refundacyjnej. Każdy z nich wymaga zrozumienia i wyjaśnienia. My przede wszystkim staramy się razem z Wami poznać problem i rozpocząć konstruktywną dyskusję. Trzeba przyznać, że w dniu dzisiejszym sprawą najbardziej kontrowersyjną jest ustawa refundacyjna i konsekwencje wynikające z wprowadzenia jej w życie. Na pewno do tego tematu będziemy więc wracać wielokrotnie.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

Z OSTATNIEJ CHWILI
Ustawa lekowa - suma wszystkich strachów
Ministerstwo "od" zdrowia nie ma litości dla pacjentów - konsekwentnie robi wszystko, aby jak największe koszty związane z leczeniem przerzucić na ich barki. Wielkim osiągnięciem na tej drodze będzie zapewne nowa ustawa o refundacji leków. Podpisana z jedną poprawką przez pana prezydenta, od początku stycznia przyszłego roku zmieni zasadniczo rzeczywistość ochrony zdrowia w Polsce - zmieni dramatycznie.

(...) spróbujmy rozszyfrować pokrętny tok myślenia autorów tego aktu prawnego. Najbardziej dziwną jest zasada wyliczania dawek leków do refundacji. Tu mamy do czynienia z ewidentnym nadużyciem (żeby tego mocniej nie nazwać). Otóż za podstawę ilości leku do refundacji bierze się tajemniczo brzmiące określenie "DDD". Cóż to takiego? To stosowana przez wspomniane już WHO "Drugs per Day Dose", czyli dzienna dawka leku. Czyżby WHO był w stanie określić, ile, który pacjent potrzebuje danego środka? Ależ nie. To tylko pojęcie używane do statystyk medycznych, przygotowane dla statystycznego pacjenta o wadze 70 kg, bez względu na różnice etniczne i genetyczne. Co więcej, w swoich dokumentach WHO zastrzega jednoznacznie, że owe DDD nie jest rekomendacją zużycia leku w indywidualnym przypadku. Nie jest też obrazem aktualnego zużycia leku. To po postu pojęcie statystyczne. Tymczasem nasi legislatorzy na tym właśnie statystycznym, nieścisłym pojęciu oparli rzecz podstawową, czyli dawkę do refundacji.

TEMAT MIESIĄCA
Szkoła z ludzką twarzą
Choć zdarza się coraz rzadziej, to jednak się zdarza - placówka oświatowa nie chce przyjąć dziecka z cukrzycą. Skandal i tragedia. Dla rodziców to szokujące i niezrozumiałe, bo ich dzieci są wówczas dyskryminowane. Przedszkola i szkoły boją się odpowiedzialności, a przepisy, nawet jeśli są jasne, bywają różnie interpretowane. Czy mamy tu do czynienia z dwoma stronami barykady? A może lepiej zbudować most porozumienia i jasno określić prawa i obowiązki?

W idealnym świecie dziecko z cukrzycą posłane do przedszkola i szkoły byłoby pod stałą opieką medyczną specjalnie przeszkolonej osoby lub lekarza. W naszych warunkach często taką opiekę muszą sprawować nauczyciele, których przeszkolenie pozostawia sporo do życzenia. Czy wiedza przekazana przez rodziców wystarczy, żeby przejąć za nich opiekę nad małym diabetykiem?

ABC INSULINOTERAPII
Insulinoterapia w praktyce (cz. 11)
Modyfikacja dawek insuliny (cz. 2)

Jeśli glikemia przed posiłkiem przekracza prawidłowe wartości, warto doliczyć do planowanej dawki insuliny tzw. dawkę korekcyjną. Przy prawidłowej wrażliwości tkanek na insulinę 1 j. insuliny obniża poziom glukozy we krwi o ok. 30 do 50 mg/dl.

Przyjmując, że prawidłowe wartości glikemii na czczo i przed posiłkiem nie powinny przekraczać 110 mg/dl - wg aktualnych rekomendacji - to wszystkie wartości powyżej są nieprawidłowe i należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość insuliny, aby wartość glikemii wróciła do normy. Aby wyliczyć dawkę korekcyjną, należy mieć takie dane, jak:
1. Wartość glikemii mierzona glukometrem.
2. Wartość docelowa glikemii (np. 100 mg/dl).
3. Przelicznik, o ile jedna jednostka wstrzykiwanej insuliny obniża poziom glukozy we krwi, np. 1 jednostka może obniżyć glikemię u jednej osoby o 50 mg/dl, zaś u innej - o 30 mg/dl. Jest to więc bardzo indywidualna kwestia.

W artykule przedstawiamy na konkretnych przykładach sposoby obliczania właściwych dawek korekcyjnych insuliny wstrzykiwanych do posiłków.

ZADBAJ O SIEBIE
Regeneracja skóry przed jesienią
Bez względu na to, jakie korzyści lub szkody przyniosło naszemu zdrowiu wakacyjne słońce, wrzesień to odpowiednia pora, by w nowy sposób zadbać o siebie. Zmiana nawyków pielęgnacyjnych powinna pomóc nam nie tylko zregenerować skórę po lecie i przedłużyć dobroczynne działanie słońca, ale też zabezpieczyć przed zagrożeniami związanymi z kaprysami aury jesiennej.

(...) Za pierwszorzędny i najskuteczniejszy oręż w walce z powstałymi na skutek kontaktu ze słońcem powierzchniowymi uszkodzeniami i przebarwieniami naskórka uchodzi złuszczanie jego obumarłych warstw, czyli peeling. Zabieg ten, uznawany za środek wspomagający naturalną odbudowę tkanki i produkcję kolagenu, poprawia koloryt skóry, usuwa zanieczyszczenia i wpływa korzystnie na zmianę tekstury skóry. Pozwala nie tylko poprawić uszkodzenia, ale także utrzymać blask i jędrność skóry po lecie.

ZDROWE ODŻYWIANIE
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe a cukrzyca
Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że ryzyko zachorowania na cukrzycę można zmniejszyć, stosując dietę bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Kwasy te mogą być pomocne także diabetykom.

(...) Jak donoszą francuscy naukowcy, kwasy omega-3 obniżają masę tkanki tłuszczowej u osób chorych na cukrzycę. Badali grupę kobiet z cukrzycą typu 2, których dietę uzupełniono o preparaty zawierające wielonienasycone kwasy omega-3. Jednocześnie wyodrębniono losowo grupę kobiet, które otrzymywały olej parafinowy w charakterze placebo. U kobiet chorych, przyjmujących kwasy omega-3, zaobserwowano zmniejszenie ilości podskórnej tkanki tłuszczowej oraz znaczny ubytek całkowitej masy tłuszczowej organizmu.

SPIS TREŚCI

Z OSTATNIEJ CHWILI
2 Ustawa lekowa - suma wszystkich strachów
SAMI O SOBIE
4 Wakacyjne chwile w Kawęczynie
DIABETYK PRZYBLIŻA
6 Kampania prospołeczna "Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!"
"Kardiologia Prewencyjna 2011 - wytyczne, wątpliwości, gorące tematy"
7 Tydzień Badań Dna Oka - VI Retina Week we wrześniu
8 Wysiłek fizyczny dobry na wszystko!
Demokratyczny ból głowy
9 Udar cieplny częściej u mężczyzn i nastolatków
10 Śpij 7 godzin dziennie
Medyczna opieka domowa
TEMAT MIESIĄCA
12 Szkoła z ludzką twarzą
16 Stop dyskryminacji!
POD LUPĄ
19 Badania diabetyka (cz. 4)
Kontrola okulistyczna
22 Trzeba tę żabę zjeść do końca (studium przypadku)
KONTROLA OKOŁOPOSIŁKOWA
25 Trudny przypadek
ABC INSULINOTERAPII
26 Insulinoterapia w praktyce (cz. 11)
Modyfikacja dawek insuliny (cz. 2)
LEKARZ ODPOWIADA
28 Sukces terapii - mniejsze dawki leków
WARTO WIEDZIEĆ
30 Prawo do równego traktowania w miejscu pracy a niepełnosprawność
34 Zapachy niebezpieczeństwa
ZADBAJ O SIEBIE
36 Regeneracja skóry przed jesienią
AKTYWNY STYL
39 Długi bieg po zdrowie
ZDROWE ODŻYWIANIE
42 Wielonienasycone kwasy tłuszczowe a cukrzyca
44 Jak zmniejszyć w diecie zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych?
PRZEPISY - JUŻ WIESZ, ILE JESZ
47 Sezon na warzywa
49 Prenumerata
50 Apteki
56 Krzyżówka

Zapraszamy na naszą nową stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~kuriozum  IP: 93.105.230.xxx(2011-09-15 14:20:44)
M.in. kosztem chorych, "ktoś" (jak myślicie kto?) dostaje rocznie 10 miliardów z kasy budżetowej...


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, wrzesień 2011, nr 9 (188)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line