Choć ośmioletnie dziewczynki nie przejawiają zewnętrznych objawów tego schorzenia, wskaźniki fizjologiczne, na podstawie których można określić ryzyko, są już możliwe do zidentyfikowania w organizmie. Dlatego może być to idealny czas, by rozpocząć działania prewencyjne - wyjaśnia dr Lourdes Ibánez, endokrynolog z Uniwersytetu Barcelońskiego.
Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, który stosuje się już w leczeniu zespołu wielotorbielowatych jajników u kobiet w wieku rozrodczym, jednak dotychczas nie była ona testowana pod kątem zapobiegania temu schorzeniu u bardzo młodych pacjentek.
Naukowcy przeprowadzili badania wśród 38 dziewczynek, które znajdowały się w grupie ryzyka rozwoju zespołu wielotorbielowatych jajników (bardzo niska waga urodzeniowa i wczesne pojawienie się owłosienia łonowego). Połowa z nich przyjmowała metforminę codziennie od ósmego do dwunastego roku życia, a druga połowa tylko przez rok począwszy od 12. roku życia.
Okazało się, że w wieku 15 lat dziewczynki, które zaczęły przyjmować lek wcześniej i brały go dłużej, były w ośmiokrotnie mniejszym stopniu narażone na rozwój zespołu policystycznych jajników w porównaniu z drugą grupą.
zespół wielotorbielowatych jajników jest najczęstszą przyczyną problemów z płodnością u kobiet |
Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 2, początki schorzenia związane są z nadmierną produkcją insuliny. Nadwyżka tego hormonu prowadzi do zachwiania równowagi w jajnikach i nadmiernej aktywności androgenów, a to z kolei stymuluje rozwój torbieli.
Metformina reguluje poziom insuliny, dzięki czemu proces produkcji hormonów przez jajniki wraca do normy. - Jako lek przeciwcukrzycowy metformina może być stosowana od 10. roku życia. Posiada mało skutków ubocznych i nie ma powodów, by myśleć, że jej przyjmowanie przez dziewczynki narażone na rozwój zespołu policystycznych jajników jest ryzykowne - mówi dr Ibánez.
- Obecnie zamierzamy obserwować pacjentki do 18. roku życia, by sprawdzić, czy wstępne rezultaty będą utrzymywały się z wiekiem - dodaje badaczka.