Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, sierpień 2011, nr 8 (187)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

W czasie urlopu często mamy pokusę, by na chwilę zapomnieć o konsekwencjach ryzykownych zachowań, czy to chodzi o jedzenie, czy też zażywanie leków. Ich skutki jednak nie zawsze mijają z końcem urlopu, dlatego nadciśnieniowcy nie powinni odpoczywać od leków, a diabetycy od diety. Jednym z poważnych powikłań cukrzycy jest polineuropatia cukrzycowa, czyli zespół uszkodzenia nerwów obwodowych. Jej bolesna postać jest groźna, ponieważ przewlekły ból wywołuje m.in. zmiany w neuronach, dlatego za wszelką cenę należy się go pozbyć. W jaki sposób, o tym piszemy w niniejszym numerze.

W czerwcu Polskie Stowarzyszenie Diabetyków obchodziło swój jubileusz, wszystkim jego członkom składamy życzenia dalszej owocnej pracy i polecamy wywiad z prezesem Andrzejem Baumanem, który od początku współtworzył tę największą dziś w Polsce organizację pacjencką. Natomiast o sytuacji diabetyków w kontekście zmian w refundacji opowiada prof. Leszek Czupryniak, nowy prezes PTD.

Życząc miłej i pożytecznej lektury, przypominamy, że na urlop zabieramy ze sobą dobry humor i ... rozsądek.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

TEMAT MIESIĄCA
Insulinowe wpadki - plan awaryjny
Co może się stać, gdy zapomnimy o wstrzyknięciu insuliny? Co zrobić, gdy pomylimy rodzaj preparatu i np. zamiast analogu długo działającego podamy sobie analog szybko działający? Jak postąpić, gdy nieoczekiwanie musimy przesunąć porę posiłku? I jakich zasad warto przestrzegać, aby nie doświadczyć niedocukrzenia, gdy chcemy spędzić noc na zabawie poza domem?

(...) Zapomniałem dawki posiłkowej (schemat wielokrotnych wstrzyknięć)

Jeżeli przypomniałeś sobie o tym zaraz po zakończonym posiłku, weź taką samą dawkę insuliny albo zmniejsz ją o jednostkę lub dwie. Jeżeli minęły już 1-2 godziny, możesz spróbować podać połowę dawki. Jeżeli minęło więcej czasu, dodaj kilka jednostek do dawki, którą wstrzykniesz do następnego posiłku, ale wcześniej koniecznie zmierz stężenie glukozy we krwi.

WYWIAD Z AUTORYTETEM
Leży nam na sercu poprawa losu diabetyków
Rozmowa z prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. nadzw. dr hab. n . med. Leszkiem Czupryniakiem.

Z pewnych zapisów w ustawie refundacyjnej wynika, że dla pacjentów dostępność pasków do glukometrów może zostać ograniczona. Czy w związku z tym PTD zamierza interweniować?
My do końca nie wiemy, co nowa ustawa przyniesie, MZ jeszcze nie opublikowało wszystkich przepisów. Natomiast z naszych analiz wynika, że dla dużej grupy pacjentów paski podrożeją. W Polsce pacjenci są przyzwyczajeni do powszechnego i nieograniczonego dostępu do pasków. Jak wskazują statystyki - w całej masie chorych - zużycie pasków bynajmniej nie jest nadmierne, nie są nadużywane.

(...) To odpowiedzialny lekarz - a tacy staramy się być wszyscy - powinien określać, ile pasków pacjent może zużywać, nie powinno się stwarzać sztucznych barier - jedni chorzy mają paski za darmo, a inni je mają drożej. W zaleceniach PTD określona jest częstotliwość pomiarów w zależności od typu cukrzycy, rodzaju leczenia i stopnia zaawansowania choroby. Jeden pacjent zużywa dużo pasków, bo tego wymaga jego choroba, innemu wystarcza jedno opakowanie na miesiąc. Przepis, na skutek którego paski zdrożeją, będzie niekorzystny pod każdym względem

POD LUPĄ
Leczenie bólowej postaci neuropatii cukrzycowej
Nieleczony lub źle leczony ból neuropatyczny prowadzi do sytuacji, która jest groźna dla zdrowia pacjenta. Gdy trwa lub zostaje jedynie zmniejszony, powstają trwałe zmiany m.in. związane z przebudową neuronów. Układ bólowy wytwarza mechanizmy, które same zaczynają generować ból. Wówczas nawet usunięcie przyczyn (co w przypadku cukrzycy jest dość trudne) powoduje, że układ ten funkcjonuje już sam w sobie. W związku z tym podstawowym obowiązkiem w przypadku leczenia bólu neuropatycznego jest prowadzenie terapii w taki sposób, by uzyskać całkowite jego ustąpienie.

ZADBAJ O SIEBIE
Podaruj skórze trochę słońca
Podstawę pielęgnacji opalonej skóry stanowi jej intensywne i systematyczne nawilżanie - pozwala ono nie tylko utrwalić piękno opalenizny, ale też maksymalizować korzyści i zneutralizować szkody wynikające z przebywania na słońcu. W przypadku cukrzycy jest to szczególnie istotne - diabetycy muszą bowiem brać pod uwagę także dodatkowe czynniki wymuszające szczególną troskę o cerę. Pamiętajmy, że za sprawą upośledzonego mikrokrążenia w skórze pojawić się mogą - jeśli dojdzie do nadmiernego przegrzania - nie tylko problemy z jej regeneracją i gojeniem, ale też przesuszenie.

Występujące u diabetyków zmiany skórne, spowodowane upośledzeniem układu naczyniowego w wyniku wahań poziomu glukozy we krwi, powodują ponadto zmniejszone wydzielanie potu i ograniczają funkcje ochronne skóry. Ekspozycja na słońce, która obok pozytywnych rezultatów zwiększa ryzyko wystąpienia czy nasilenia się podobnych objawów, oznacza więc zdwojoną konieczność walki z przesuszeniem skóry.
Zapraszamy na naszą nową stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, sierpień 2011, nr 8 (187)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line