Osiem nowych genów, które regulują pracę trzustki udało się powiązać ze skłonnością do rozwoju cukrzycy typu II - donoszą badacze z Wielkiej Brytanii na łamach "Public Library of Science Biology Journal".
Zespół Ines Barroso z Uniwersytetu w Cambridge dokonał najnowszego odkrycia w trakcie analizy 71 genów prowadzonej w grupie 2 tys. osób. Naukowcy próbowali powiązać różne warianty danego genu ze zmianami metabolizmu charakterystycznymi dla cukrzycy typu II.
Jest to najczęściej spotykana postać cukrzycy (95 proc. przypadków), a na świecie żyje obecnie około 135 mln dotkniętych nią osób. Schorzenie rozwija się w wyniku obniżenia wrażliwości tkanek na insulinę - hormon regulujący poziom glukozy we krwi, a także w wyniku zaburzeń w produkcji insuliny w wysepkach beta trzustki.
Dotychczasowe wyniki wskazują, że w rozwoju cukrzycy typu dwa biorą udział tak czynniki genetyczne jak i środowiskowe - w tym nieprawidłowa dieta, brak ruchu, otyłość.
Najnowsze badania ujawniły, że większość z ośmiu genów, które powiązano z podatnością do rozwoju cukrzycy typu II, reguluje funkcję wysepek beta trzustki produkujących insulinę, a nie reguluje działania samej insuliny.
Jak spekulują autorzy, być może czynniki środowiskowe wpływają głównie na zmiany wrażliwości tkanek na insulinę, podczas gdy czynniki genetyczne są odpowiedzialne głównie za zaburzenia w pracy wysepek trzustki.
Zdaniem badaczy, ich wyniki stanowią potwierdzenie dla koncepcji, że genetyczne podłoże cukrzycy typu II jest bardzo złożone, a w jej rozwoju ważne jest współistnienie niewielkich wariacji w wielu genach, a nie poważne mutacje w małej liczbie genów. Taka sytuacja znacznie utrudnia identyfikację genów związanych z cukrzycą II.
Naukowcy liczą, że ich najnowsze badania pomogą opracować lepsze metody prewencji cukrzycy II i lepsze metody jej terapii.