Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, lipiec 2011, nr 7 (186)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Aktywność fizyczna pomaga podnieść poziom tzw. dobrego cholesterolu HDL. Dlatego nie ma co zwlekać, trzeba wykorzystać świetną pogodę i nabierać energii życiowej. Cukrzyca jedzie oczywiście razem z nami na wakacje, dlatego wcale nie namawiamy do zbytniej beztroski i np. rezygnacji z diety. Zwłaszcza że "dobremu cholesterolowi towarzyszy "zły" - czyli frakcja LDL. O tym, jak fatalne są skutki hipercholesterolemii i jak wygląda uporczywa z nią walka, przeczytacie w artykułach prof. Barbary Cybulskiej i prof. Tomasza Zdrojewskiego.

Wakacje zachęcają do podejmowania ryzyka, jednak zdrowiem lepiej nie szafować - w tym numerze przypominamy o konieczności okiełznania wakacyjnej beztroski i ochronie glikemii przed nadmiernym szaleństwem. Dr Agnieszka Szypowska wyjaśnia też, jak na organizm wpływają różnorakie używki i o czym powinien pamiętać diabetyk, gdy po nie sięga. Ponadto zdradzamy wszystkie tajemnice soli. Ich źródła nie są oczywiste, dlatego dobrze wiedzieć, czego unikać, gdy już usuniemy ze stołu solniczkę. Choć sól w jedzeniu szkodzi, oddaje nieocenione usługi w kosmetyce - zawiera bowiem wiele cennych mikroelementów dobrze wchłanianych przez skórę. Zapraszamy do lektury!

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj! W prenumeracie TANIEJ!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

Temat miesiąca
Hipercholesterolemia
Epidemia rozwoju chorób serca ma swoje medyczne i pozamedyczne uwarunkowania. Dokonała się transformacja - główną przyczyną zgonów na świecie stały się właśnie choroby niezakaźne: udary mózgu, zawały, miażdżyce, choroby płuc i nowotwory. (...). Świat zaczyna zdawać sobie sprawę, że ze zjawiskiem przedwczesnych zgonów należy walczyć, bo inaczej grozi nam katastrofa ekonomiczna. A co jest przyczyną przedwczesnych zgonów? Głównie miażdżyca, w Polsce odpowiedzialne za ponad połowę zgonów nadal są choroby układu krążenia. Cholesterol jest jednym z głównych winowajców, a do jego zbyt wysokiego poziomu przyczynia się nieodpowiedni tryb życia.

Istnieje bezpośredni związek między stężeniem złego cholesterolu LDL a ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Ludzie objęci profilaktyką wtórną oraz chorzy na cukrzycę powinni mieć stężenie tzw. złego cholesterolu LDL poniżej 100 mg/dl. W 2007 r. Europejskie Towarzystwo Kardiodiabetologiczne podało jako opcję obniżenie go nawet poniżej 80 mg/dl. W Polsce lekarze dysponują coraz nowocześniejszymi lekami (statyny), ale niewielu pacjentom udaje się ten wynik osiągnąć.

Pod Lupą
Używaj wakacji bez używek
W okresie wakacyjnym warto zainwestować w swoje zdrowie: codzienny ruch poprawi sylwetkę i przy prawidłowym "zgraniu" z insulinoterapią pomoże wyrównać cukrzycę. Korzystajmy z wypoczynku, tak by skumulowany ładunek pozytywnej energii wystarczył na przetrwanie jesiennych szarug. Zastanówmy się, czy warto w tym cudownym okresie zatruwać swój organizm toksycznymi używkami? W artykule można znaleźć informacje, jak konkretnie działają one na organizm i na co szczególnie należy uważać.

Alkohol jest niezwykle atrakcyjny dla młodzieży. (...) Niestety problem w tym, że tak młody człowiek traktuje alkohol jak ciekawą przygodę, nie zdając sobie sprawy, że w tym wieku rozwojowym choroba alkoholowa może się rozwinąć w bardzo krótkim czasie od pierwszego kieliszka.

Narkotyki są szczególnie niebezpieczne dla diabetyka, osoba odurzona nie jest w stanie kontrolować cukrzycy. Nikt nie wspomina, że po zaprzestaniu działania narkotyku pojawia się uczucie zmęczenia i apatii. W takim stanie trudno znaleźć energię na pomiar glukozy czy podanie insuliny. Narkotyki mogą również, już po pierwszej dawce, powodować ostre działania niepożądane.

Warto wiedzieć
Ukryte źródła soli
Wiele osób deklaruje oszczędne korzystanie z solniczki, a mimo to mówi o problemach ze zdrowiem: wysokim ciśnieniu, bólach głowy, obrzękach kostek. Jak to się dzieje i gdzie szukać wyjaśnienia tego zjawiska? Otóż w rzeczywistości tylko w 20-30% odpowiedź znajduje się w solniczce.

Sód należy do dziesięciu pierwiastków najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie. Bardzo łatwo wchodzi w reakcje z innymi pierwiastkami, tworząc liczne związki chemiczne, z których najbardziej znany jest chlorek sodu, czyli sól kuchenna. Jest też wiele innych związków chemicznych, mających zastosowanie w przemyśle spożywczym, w skład których wchodzi sód. Są to zwykle związki wspomagające smak lub zapewniające dłuższy termin przydatności produktu do spożycia. Dlatego należy unikać tzw. gotowych potraw.

(...) Jest wiele sposobów umożliwiających ograniczenie spożycia soli. Pierwszy i najważniejszy to świadomość - musimy wiedzieć, że sól szkodzi naszemu zdrowiu. Drugi to chęć prowadzenia trybu życia sprzyjającego dobremu samopoczuciu. Zapomnijmy na zawsze o słonych paluszkach, krakersach, solonych orzeszkach, zupach z torebek. To prawdziwe bomby solne! I wreszcie najważniejsze - zawsze czytajmy etykiety informujące o składzie produktów spożywczych i wybierajmy te o najmniejszej ilości soli (lub sodu).

Zadbaj o siebie
Sole!
Cieszące się niesłabnącą popularnością sole do kąpieli to kosmetyk, któremu tradycyjnie przypisywane są liczne właściwości pielęgnujące i regenerujące. I choć o zbawiennym wpływie soli kąpielowych na nasze zdrowie słyszymy od lat, nie wszyscy w pełni orientujemy się, ile dobrodziejstw może przynieść ich stosowanie.

Udowodniono, że kąpiele z solą znacząco poprawiają nawodnienie skóry i jej funkcje jako bariery ochronnej. Prym wiedzie tu zwłaszcza legendarna sól morska, której lecznicze właściwości wykorzystywane są z pożytkiem dla ludzkiego zdrowia od wielu lat. Imponująca zawartość mikro- i makroelementów (ponad 37 minerałów i pierwiastków śladowych) w czystej, dobrze przyswajalnej postaci sprawia, że znakomicie nadaje się ona nie tylko do leczenia chorób skórnych (w tym trądziku i łuszczycy), ale też regeneracji napiętych i bolących mięśni, udrażniania dróg oddechowych czy wreszcie kąpielowych zabiegów pielęgnacyjnych. Te ostatnie w widoczny sposób pozwalają wzmocnić, zregenerować i ujędrnić skórę. Regularnie stosowane mają również działanie wyszczuplające, a także przyczyniają się do likwidacji cellulitu poprzez poprawę przemiany materii w komórkach.

Zdrowe odżywianie
Dieta Dukana z perspektywy lekarza
W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Europie tzw. dieta Dukana bije rekordy popularności, ostatnio (od 3-4 lat) stała się niezwykle modna w Polsce. Jej entuzjaści ogłosili, że oto mamy nadzwyczaj skuteczny i nieobciążony skutkami ubocznymi sposób na trwałe pozbycie się zbędnych kilogramów. Rzeczywiście, na diecie Dukana chudnie się, nawet szybko, niemniej jednak nie jest ona taka bezpieczna i zdrowa, jak przekonują wyznawcy tej metody. Ma swoje zdecydowane minusy, od przyczynienia się do postępów miażdżycy począwszy, a skończywszy na niewydolności nerek i wątroby. Otyłość to choroba, która niesie ze sobą wiele powikłań i trudno się dziwić, że ciągle szukamy cudownego leku na zbędne kilogramy. Zastanówmy się jednak, czy wypracowanie szczupłej sylwetki musi odbywać się kosztem własnego zdrowia?

Zapraszamy na naszą nową stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, lipiec 2011, nr 7 (186)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line