Najnowsze, wakacyjne wydanie magazynu "PEN. Cukrzyca i Otyłość" przypomina diabetykom i ich opiekunom o letnich pułapkach, na jakie mogą się natknąć osoby chore. W 4 numerze "PEN-a" przeczytamy m.in.:
- SŁONECZNA WITAMINA
- Cukrzyca upośledza mikrokrążenie, także w skórze; niszczenie jej opalaniem może powodować problemy z gojeniem. Tymczasem niedobór witaminy D tworzy m.in. ryzyko zachorowania na cukrzycę; promienie słoneczne obniżają poziom cukru we krwi. Kąpiele słoneczne mają swoich zagorzałych zwolenników, ale i zdecydowanych przeciwników. Kto ma rację? To pytanie staje się szczególnie aktualne przed sezonem urlopowym, u progu lata.
- MOŻE BYĆ LEPIEJ, ALBO GORZEJ...
- W przeciwieństwie do wielu krajów, takich choćby jak Niemcy czy Anglia, system refundacji leków w Polsce jest dość skomplikowany. Tam są sztywne ceny nie leków refundowanych, ale stała opłata pacjenta za wydanie leku. W Polsce system polega na tym, że mamy do czynienia z ceną detaliczną i limitem cenowym leków refundowanych. I wszystko co jest poniżej tego limitu, refunduje państwo. To co powyżej - płaci pacjent. Jednak, gdy mamy lek z 50- procentową odpłatnością, pacjent płaci 50 procent do limitu plus 100 procent nadwyżki pomiędzy ceną detaliczną a limitem danego leku. Trudne do wyliczenia... ale skoro tak jest - to jak obliczyć, ile tak naprawdę będzie płacił pacjent za leki refundowane?
- EDUKACJA WPISANA W CUKRZYCĘ
- Od października rusza w Gdańsku studium kształcenia edukatorów. Chodzi o kształcenie profesjonalnych edukatorów ds.diabetologii. Po wieloletnich staraniach środowisk diabetologicznych Ministerstwo Zdrowia wprowadziło właśnie oficjalnie to stanowisko do taryfikatora zawodów medycznych. Otwiera to perspektywę kształcenia przyszłych edukatorów, przy finansowym wsparciu resortu zdrowia. Pierwszy taki kurs rusza 1 października przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Potrwa do 4 lutego 2012 roku. Szkolić się będzie - bezpłatnie - 37 osób, nie tylko z województwa pomorskiego, także z Warszawy, Bydgoszczy, Białegostoku i innych ośrodków.
- WYMIEŃ STARY GLUKOMETR NA NOWY Z ROCZNĄ PRENUMERATĄ "PEN-a".
- Diagnosis wspólnie z redakcją magazynu "PEN. Cukrzyca i Otyłość" prowadzi ogólnopolską akcję - "Wymień stary glukometr na nowy z roczną prenumeratą "PEN-a". Z oferty może skorzystać każdy, kto zgłosi się do jednej z aptek przyjaznych diabetykom (Lista obok oraz na stronie www.diabetycy24.pl) i zdecyduje się na zamianę starego glukometru na nowoczesny, gwarantujący precyzyjne wyniki, nie wymagający kodowania glukometr Diagnostic Gold System. Oprócz nowego aparatu każdy otrzyma bezpłatną, roczną prenumeratę magazynu "PEN. Cukrzyca i Otyłość". Oferta skierowana jest nie tylko do dotychczasowych użytkowników glukometrów ale także do osób, które zmuszone do stałej kontroli pomiaru poziomu cukru we krwi zdecydują się na korzystanie z glukometru firmy Diagnosis. W akcji "Wymień stary glukometr na nowy z prenumeratą "PEN-a" mogą brać udział apteki i pacjenci z całej Polski. Osoby zainteresowane ewentualną współpracą prosimy o kontakt: gpolowianiuk@diagnosis.pl
- DODAWANIE ŻYCIA DO LAT
- Starość, cukrzyca, problemy z nią związane są wszechobecne w placówkach pomocy społecznej. Wśród ludzi po 70. roku życia co dziesiąta osoba ma cukrzycę. Dom Pomocy Społecznej "Promień Życia" w Bydgoszczy, największa taka placówka w mieście - może sprawować opiekę nad 175 osobami. "Współczesny DPS ma za zadanie stosowanie zabiegów kompleksowych, wielokierunkowych, które polegać mają na oddziaływaniu na ustrój człowieka z różnych stron i przez różne czynniki terapeutyczne, ze zwróceniem uwagi na rehabilitację. A więc to wszystko co niejako promieniowałoby na życie Mieszkańców, aby ten pobyt w Domu dodawał im życia do lat" - czytamy w uzasadnieniu nazwy "Promień Życia". Obecnie przebywa tu 170 osób. Więcej niż co piąta choruje na cukrzycę, z czego 14 pensjonariuszy leczonych jest też insuliną.
- PRZYSTAŃ DLA SŁODKICH GOŚCI
- Niezacukrzony diabetyka nie zrozumie, chyba że... sam jest słodki. Pan Witek jest, i to od 13. roku życia, kiedy dowiedział się, że ma cukrzycę. Od początku lat 90. Wspólnie z żoną prowadzą pensjonat, gdzie - jak mówi pani Danuta - nie ma sauny, basenu, solarium, salonu odnowy i "takich tam różnych", za to je się "na bank" zdrowo i smakowicie, a pobyt upływa jak u mamusi.
- Posiłki planuję tak, że przez kilkanaście dni potrawy się nie powtórzą - zapewnia gospodyni. - To dieta bardzo urozmaicona, zdrowa dla każdego, odpowiednia i bezpieczna także dla diabetyków. Już ja się na tym znam! Jak się ma męża, dwie córki i wnuczkę z cukrzycą, to trzeba wiedzieć co i jak dla nich gotować. Z tych samych garnków, te same potrawy dostają goście.
- WYBIERZ PRODUKT ROKU
- Rozkręca się plebiscyt "Dobre dla Diabetyka 2011". Otrzymujemy kupony, SMS-y i głosy oddane na naszej stronie internetowej. Do zakończenia głosowania pozostało jeszcze dużo czasu. Wierzymy, że nasi Czytelnicy nie zapomną w czasie wakacji o plebiscycie. Tym bardziej, że do wygrania są super nagrody: telefon MaxCom MC 6800, aparat telefoniczny KXT480, jonizator PTV-A oraz nowy, supernowoczesny glukometr Gold System. Oto pierwsza dziesiątka produktów, które od początku plebiscytu do końca maja otrzymały najwięcej głosów: 1. Glukometr Diagnostic Gold System 2. Telefon z alarmem MaxCom MM 450 BB 3. Tabletki z Drożdży Piwowarskich - LEWITAN 4. Suplement diety - Humavit Morwa Biała 5. Zioła przeciwcukrzycowe -Diabetovit Fix 6. Czekolada bez cukru Mleczna Wawel 7. Skarpety dla diabetyków z włóknami srebra 8. Słodzik dla cukrzyków -Diaspam 9. Witaminy dla diabetyków Diabion 10. Krem dla diabetyków Gehwol Extra. Nic jeszcze nie zostało przesądzone, bo głosowanie jeszcze trwa. Zachęcamy wszystkich do udziału w plebiscycie. Jak głosować ? Można to uczynić wypełniając kupon, głosując SMS-em lub za pośrednictwem Internetu. Zostań ekspertem, głosuj - www.magazynpen.com.pl.
- ROZWAŻ TYLE DANYCH
- Stajesz na płytkę i już wiesz nie tylko, ile ważysz, ale jaką masz w ciele zawartość tłuszczu i wody, a nawet mięśni i kości. Te informacje, uzyskane dzięki nowoczesnym elektronicznym wagom łazienkowym, pozwalają na lepszą ocenę stanu naszego zdrowia, jak również postępów naszej diety. Niezbędnym narzędziem dla każdego, kto chce dbać o zdrowie i kondycję fizyczną, jest prosty i powszechnie dziś znany przyrząd do pomiaru wagi naszego ciała - waga łazienkowa. Przez długie lata konstrukcja wagi łazienkowej pozostawała niezmienna, bazowała na mechanizmie sprężynowym - mało precyzyjnym, ale zarazem prostym i niedrogim. Rozwój taniej elektroniki pozwolił producentom wag na zastąpienie elementów mechanicznych przetwornikami zminiaturyzowanymi, o znacznie lepszych parametrach, a wskaźnik wychyłowy został zastąpiony wyświetlaczem elektronicznym.
Więcej w papierowej wersji magazynu "PEN. Cukrzyca i Otyłość" nr 4/2011 lub na stronie: www.magazynpen.com.pl Pismo dostępne w całej Polsce w aptekach przyjaznych diabetykom, gabinetach i centrach diabetologii oraz w prenumeracie.