Autorzy badania, naukowcy z Harvard School of Public Health tak podsumowują wyniki swojej pracy "Przesłanie jest proste - ograniczenie czasu poświęconego na oglądanie programów telewizyjnych znacząco zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca i przedwczesnej śmierci. Ważne jest nie tylko promowanie aktywności fizycznej, ale również ograniczanie zajęć siedzących, zwłaszcza oglądania TV" - podkreśla Frank Hu, główny autor pracy.
przeciętny Europejczyk spędza przed telewizorem 40 proc. swojego czasu wolnego |
Doktor Hu wraz z Andersem Grontvedem przeprowadzili analizę publikacji naukowych z lat 1970 - 2011 dotyczących wpływu oglądania TV na ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca i przedwczesną śmierć.
Wyniki badania wykazały, że oglądanie TV przez ponad 2 godziny dziennie zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób serca, a spędzanie przed telewizorem 3 i więcej godzin grozi przedwczesną śmiercią. Każde dodatkowe 2 godziny oglądania zwiększają ryzyko cukrzycy o 20 proc., ryzyko chorób serca o 15 proc. i ryzyko przedwczesnej śmierci o 13 proc. W swojej pracy naukowcy nie uwzględnili poziomu aktywności fizycznej uczestników.
W następnych badaniach naukowcy planują skupić się na wpływie używania komputerów, telefonów i innych tego typu urządzeń na wydatkowanie energii organizmu i ryzyko chorób przewlekłych.
Foto: Thinkstockphotos