Jedną z metod leczenia cukrzycy jest insulinoterapia, czyli leczenie za pomocą insuliny, hormonu trzustkowego. Obecnie wykorzystuje się trzy główne drogi podawania insuliny: podskórną, domięśniową i dożylną. Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną przez pacjentów metodą w warunkach pozaszpitalnych jest metoda podskórnych wstrzykiwań tego leku.
Peny są półautomatycznymi urządzeniami pozwalającymi na wielokrotne, podskórne podawanie insuliny. Umożliwiają dokładne ustawienie zaplanowanej dawki i niemal bezbolesne, szybkie i precyzyjne wkłucie.
Do penów stosuje się specjalne fiolki o pojemności 3 ml (z 300 jednostkami leku). Na polskim rynku dostępnych jest kilkanaście różnych rodzajów wstrzykiwaczy (jednorazowe, wielkrotnego użytku, także elektroniczne). Insulinę podaje się za pośrednictwem specjalnych, bardzo cienkich, jałowych igieł do zastrzyków podskórnych. Każde z tych urządzeń, wytwarzanych przez różnych producentów, ma swoją własną instrukcję obsługi, wyjaśniającą dokładnie ich użytkowanie.
W które części ciała najlepiej podawać insulinę?
Insulinę podaje się, w zależności od jej rodzaju, najczęściej w okolice brzucha, ud, pośladków i ramion. Insuliny posiłkowe (a więc analog insuliny szybkodziałający i krótkodziałającą insulinę ludzką) zaleca się podawać w okolice brzucha - stąd wchłaniają się najszybciej i najstabilniej. Insuliny naśladujące podstawowe wydzielanie (analog o przedłużonym czasie działania i insulinę średnio-długodziałającą) najlepiej podawać w okolice ud i pośladków - z tego miejsca wchłaniają się wolno i stabilnie. Natomiast mieszanki insuliny klasycznej i dwufazowe analogi insuliny wstrzykujemy w okolice brzucha, ud i ramion. Należy pamiętać, że szybkość wchłaniania się insuliny z tkanki podskórnej, a więc i moc wpływania na poziom cukru we krwi zależy nie tylko od miejsca jej podania ale również od takich czynników, jak:
- rodzaj insuliny klasycznej czy jej analogu;
- głębokości pod skórą, na jaką wstrzykujemy lek;
- temperatury miejsca podania.
http://abccukrzyca.pl/pytania