Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, maj 2011, nr 5 (184)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Zachęcamy do lektury kolejnego numeru magazynu. Znajdziecie w nim przegląd i opis badań, które okresowo powinien przechodzić każdy diabetyk. Jak niebezpieczne dla zdrowia może być nieracjonalne odchudzanie, pokazujemy na przykładzie modnej ostatnio diety proteinowej. Tematem miesiąca zaś jest społeczny obraz cukrzycy, który wyłania się z raportu przygotowanego przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą. Jego lektura nie jest pocieszająca, ponieważ okazuje się, że o cukrzycy wiemy niewiele. Martwi to zwłaszcza w odniesieniu do samych diabetyków, którzy często boją się pogłębiać swoją wiedzę o chorobie. A edukacja to podstawa leczenia.

Robi się naprawdę ciepło, nie mamy już więc wymówek, by ograniczać ruch na świeżym powietrzu. Dlatego w tym numerze zachęcamy Was do kolejnej formy aktywności - pływania kajakiem. To bowiem świetny sposób na spędzenie majowych weekendów. Jeśli natomiast powinniśmy coś ograniczać, to na pewno tłuszcze - o wyższości margaryny nad masłem i o prawidłowym stosowaniu zasad piramidy żywieniowej można przeczytać w dziale dotyczącym zdrowego odżywiania.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

TEMAT MIESIĄCA
Społeczny obraz cukrzycy
Diabetycy, zwłaszcza ci z wieloletnim stażem, bardziej zainteresowani są nowinkami medycznymi (pompy insulinowe, przeszczepy trzustki) niż informacjami o codziennym funkcjonowaniu z cukrzycą, np. komponowaniu posiłków. Jeśli szukają informacji, to przede wszystkim tuż po postawieniu diagnozy, potem wpadają w swoistą rutynę. Powody, dla których diabetycy czasami nawet unikają zdobywania wiedzy o cukrzycy, są nadzwyczaj intrygujące. Część respondentów podkreśla, że ufa swojemu lekarzowi i dlatego nie czuje potrzeby zdobywania wiedzy na własną rękę. Jednak większość osób po prostu boi się tej wiedzy. (…)

To ślepa uliczka, nie można uciec od cukrzycy, unikając wiedzy o niej. Przeciwnie, ignorancja to najprostszy sposób na rozwinięcie się powikłań. Cukrzycy nie da się przechytrzyć, jeśli więc ktoś pobłaża sobie, tłumacząc to niewiedzą bądź „nieświadomie" pomija dawkę insuliny czy tabletek, zwyczajnie robi sobie krzywdę. Diabetolodzy alarmują, że podstawą skutecznego leczenia cukrzycy jest edukacja. Bez niej nawet najbardziej zaawansowana metoda leczenia zawiedzie.

ABC INSULINOTERAPII
Zmiana rodzaju insuliny
Przy leczeniu analogami insuliny można spożywać jedynie trzy posiłki dziennie. Istnieje możliwość wyeliminowania przekąsek między trzema głównymi posiłkami: śniadaniem i obiadem oraz obiadem i kolacją. Zrezygnowanie z przekąsek umożliwia również ograniczenie spożywania dodatkowych kalorii i uzyskanie należytej masy ciała. Dzięki temu analogi sprawdzają się u osób, które powinny się odchudzić.

W przypadku gdy pacjent nie chce rezygnować z przekąsek, może spożywać 5-6 posiłków na dobę, ale zaleca się - co warto bardzo mocno podkreślić - aby były to przekąski o obniżonej wartości kalorycznej. Ilość zawartych w nich węglowodanów nie powinna przekraczać 10 g (1 WW). Jeżeli pacjent spożyje dodatkowy posiłek zawierający więcej niż 10 g węglowodanów, zaleca się dostrzyknięcie odpowiedniej ilości analogu szybko działającego. O wielkości dawki decyduje lekarz.

WARTO WIEDZIEĆ
Dieta proteinowa - za i przeciw
W przypadku stosowania diety wysokobiałkowej zachodzą w organizmie pewne zmiany. Jeśli białko jest dostarczane krótko, obserwuje się wzmożone przesączanie kłębuszkowe. Związane jest to z wydalaniem toksyn zawartych w posiłku wysokobiałkowym. Wówczas jest to efekt pozytywny. Co się jednak dzieje, gdy stosujemy taką dietę przez długi czas? Powoduje to przede wszystkim przeciążenia, a potem uszkodzenie kłębuszka nerkowego, nasila się wówczas białkomocz, dochodzi do uszkodzenia cewki nerkowej, co automatycznie prowadzi do stanu zapalnego nerki.

Dieta wysokobiałkowa wiąże się z dostarczeniem organizmowi dużej ilości fosforanów, co może się przyczynić do wtórnej nadczynności przytarczyc. Jej konsekwencją może być również kwasica metaboliczna, typowa dla niewydolności nerek. Spożywaniu dużej ilości białka może towarzyszyć hiperkalcynuria (nadmierne wydalanie wapnia z moczem), która sprzyja osteoporozie. Kwasica prowadzi do zwiększonego ryzyka powstania kamieni nerkowych. Choć zatem dieta wysokobiałkowa stała się modna jako sposób na odchudzanie, to dostarczanie organizmowi 2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała ma wiele niepożądanych skutków.

ZADBAJ O SIEBIE
Sekretne życie włosa
Włosów nie można wzmocnić, obcinając je - to przecież nie trawa. Obcinać można rozdwojone końcówki, gdyż faktycznie nie da się ich scalić za pomocą cudownych środków. Warto także pamiętać, że jeśli włosy są krótsze, to wymagają mniej zabiegów technicznych, które po prostu je niszczą. Suszenie, prostowanie, a nawet zbyt częste czesanie nie wychodzi włosom na zdrowie. Łysienie może natomiast spowodować niewłaściwa fryzura: zbyt ciasny kok lub koński ogon (zmiany są odwracalne, o ile nie dojdzie do zaniku mieszków włosowych).

Nieprawda, że włosy mogą zostać wytarte przez czapkę lub kapelusz. Wręcz przeciwnie, bo promienie słoneczne mogą im szkodzić. Między bajki należy również włożyć przekonanie, że częste mycie włosów powoduje ich przetłuszczanie i wypadanie. Nie ma zależności między myciem a wydzieleniem sebum. Musimy myć włosy tak często, jak tego potrzebujemy - tłuste strąki na głowie atrakcyjności nie dodają, a kondycji włosów nie poprawiają.

SPIS TREŚCI
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
2 Dajecie mi siłę!
DIABETYK PRZYBLIŻA
5 Internetowe Konto Pacjenta
6 Nie bagatelizuj cukrzycy ciążowej!
Czy masz skłonności do powikłań?
7 Kawa? Herbata? Kakao!
Szybsze starzenie się diabetyków
8 Powstał film "Tajniki życia młodego diabetyka"
Turnus rehabilitacyjny w Unieściu
9 Mała czarna na cenzurowanym
10 Edukacja w Londynie
TEMAT MIESIĄCA
12 Społeczny obraz cukrzycy
POD LUPĄ
16 Plan badań diabetyka
20 Nowoczesne technologie w leczeniu chorób oczu
ABC INSULINOTERAPII
22 Insulinoterapia w praktyce (cz. 7) - Zmiana rodzaju insuliny
KONTROLA OKOŁOPOSIŁKOWA
25 Błędy niwelujące skuteczność leczenia
POPRAW KOMFORT SWOJEGO ŻYCIA
26 Nie boję się zastrzyków!
LEKARZ ODPOWIADA
28 Minimalizacja ryzyka powikłań
WARTO WIEDZIEĆ
30 Dieta proteinowa - za i przeciw
34 Czy uzupełniać dietę suplementami?
ZADBAJ O SIEBIE
36 Sekretne życie włosa
AKTYWNY STYL
39 A w sercu ciągle maj!
ZDROWE ODŻYWIANIE
42 Dietetyczny spacer po piramidzie żywienia
44 Ograniczaj tłuszcze!
PRZEPISY - JUŻ WIESZ, ILE JESZ
46 Kolory maja na talerzu
POLSKIE STOWARZYSZENIE DIABETYKÓW
48 Szkolenie dla Młodych Liderów
49 Prenumerata
50 Apteki
56 Krzyżówka

Zapraszamy na naszą nową stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, maj 2011, nr 5 (184)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line