Mimo swej słodkiej nazwy choroba ta od dawna kojarzona jest z całą gamą poważnych problemów zdrowotnych. Jesteśmy narażeni na utratę wzroku, kłopoty z nerkami, atak serca oraz udar. Nowe badania uzupełniły ten złowieszczy zestaw o śmiertelne odmiany nowotworów.
Naukowcy z amerykańskiego instytutu badań nowotworowych National Cancer Institute zgromadzili informacje na temat diety, stylu życia i zdrowia od pół miliona ludzi w wieku 50-71 lat. Śledzono ich stan zdrowia przez kolejne 11 lat. W wyniku badań odkryto, że cukrzyca wiąże się z 11-procentowym ryzykiem śmierci z powodu raka wśród kobiet i 17-procentowym ryzykiem wśród mężczyzn.
Cukrzyca nie tylko zwiększa ryzyko śmierci na raka, ale także zachorowania na niego. – Wiadomo, że unikanie cukrzycy wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi – mówi doktor Neal D. Freedman z departamentu epidemiologii i genetyki nowotworów w National Cancer Institute. – Nie tylko nasze, ale i inne badania wskazują, że zapobiegając cukrzycy, zmniejszamy ryzyko zachorowania i zgonu na raka.
Naukowcy odkryli, że cukrzyca wiąże się z wyższym ogólnym ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy, odbytu i wątroby, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Wśród kobiet cukrzyca najczęściej zwiększa ryzyko nabawienia się raka żołądka, odbytu i trzonu macicy. Z kolei cukrzyca u mężczyzn wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka trzustki i pęcherza moczowego, jak dowodzą wyniki badań zaprezentowanych podczas spotkania amerykańskiego stowarzyszenia badań nad rakiem American Association for Cancer Research w Orlando na Florydzie.
Generalnie, cierpiące na cukrzycę kobiety o 8 proc. częściej zapadają na raka. Przypadek mężczyzn jest bardziej skomplikowany. Chorujący na cukrzycę mężczyźni o 4 proc. rzadziej zapadają na raka, lecz naukowcy twierdzą, że tę liczbę wypaczyło odkrycie, iż cukrzyca obniża ryzyko zachorowania na raka prostaty.
Okazywało się, że mężczyźni z cukrzycą o 9 proc. częściej zapadają na nowotwory. |
Wcześniejsze badania także sugerowały, że cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia raka. Ale nowe badanie jest jeszcze bardziej przekonujące, bo miało szeroki zakres, a stan zdrowia pacjentów monitorowano przez wiele lat. W badaniu nie wprowadzono rozróżnienia pomiędzy cukrzycą typu 1 i 2, więc nie wiadomo, czy ryzyko wystąpienia raka jest podobne dla osób chorujących na poszczególne typy cukrzycy.
(M. Mikołajska)