Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Bezpłatne badania w programie wczesnego wykrywania cukrzycy

źródło: Onet.pl (01.04.11), 4 kwietnia 2011 r.


Do końca listopada mieszkańcy regionu łódzkiego mogą korzystać z bezpłatnych badań i konsultacji w ramach programu zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2. Akcja finansowana jest przez samorząd województwa, a jej koszt to 110 tys. zł.

Cukrzyca to choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. Objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Według ubiegłorocznych danych w Polsce żyje ok. 2,5 mln chorych na cukrzycę, z czego 750 tys. nie jest tego świadoma i nie leczy się. Eksperci przewidują, że w 2030 r. chorych na cukrzycę w kraju może być już 3,2 mln.

Szacuje się, że w województwie łódzkim choruje na cukrzycę blisko 100 tys. osób. Władze regionu liczą, że jak najwięcej osób skorzysta z bezpłatnych badań.

- Uczestnicy programu będą mogli skorzystać z konsultacji w poradni diabetologicznej oraz wykonać badania laboratoryjne - powiedział Maciej Łaski z Urzędu Marszałkowskiego.

Na bezpłatne badania zapisać się można w czterech placówkach podległych samorządowi województwa
Na bezpłatne badania zapisać się można w czterech placówkach podległych samorządowi województwa: Wojewódzkim Ośrodku Diabetologii i Chorób Metabolicznych WSS im. M. Pirogowa w Łodzi, Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie, SP ZOZ im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu.

Termin wizyty będzie uzależniony od kolejności zapisów. "Uczestnicy akcji, w zależności od wyników badań, otrzymają także zalecenia odnośnie dalszego postępowania" - zapewnił Łaski.

Według ekspertów aż 90 proc. przypadków choroby stanowi cukrzyca typu 2, na którą narażone są przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, prowadzące siedzący tryb życia. Cukrzyca typu 1 stanowi 10 proc. przypadków i przeważnie diagnozuje się ją u dzieci i młodzieży.

Zdaniem specjalistów każda osoba po 45. roku życia powinna mierzyć poziom glukozy we krwi przynajmniej raz na trzy lata, kiedy znacznie wzrasta ryzyko cukrzycy typu 2. Osoby z grup ryzyka powinny mieć taki pomiar wykonywany raz w roku. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań tj. zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg czy utrata wzroku.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Bezpłatne badania w programie wczesnego wykrywania cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 3 grudnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line