Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, kwiecień 2011, nr 4 (183)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Wielkanocny stół jest wyzwaniem dla większości diabetyków. Muszą oni bowiem rozsądnie zaplanować świąteczne menu, opierając się staropolskiej kulturze - jedzenia suto i tłusto. Czym zastąpić potrawy z jaj i kuszące mazurki? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w niniejszym numerze.

A ponadto polecamy: artykuł o przesileniu zimowo-wiosennym, przegląd suplementów stosowanych w odchudzaniu oraz poradnik "Szpitalne pasy bezpieczeństwa". Wiosna sprzyja ćwiczeniom na świeżym powietrzu, a jogging jest teraz jedną z popularniejszych form aktywności fizycznej. Jak zacząć biegać, aby się nie zniechęcić? O tym w tekście "Biegaj z głową". Zapraszamy do lektury.

Święta wielkanocne są czasem nadziei i wiary w nowy początek. Życzymy Czytelnikom "Diabetyka" wiele radości, konsekwencji w realizacji planów i jak najwięcej życzliwego wsparcia, które może nam oferować otoczenie. Spokojnych, dobrych świąt Wielkiejnocy, smacznego jajka i mokrego śmigusa-dyngusa!

Redakcja
i Zarząd Główny Polskiego
Stowarzyszenia Diabetyków


Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

TEMAT MIESIĄCA
Diabetyk przy wielkanocnym stole
Czego jak czego, ale świąt w naszym kalendarzu nie brakuje. Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Jak zdrowo i bezpiecznie przetrwać ten czas obfitości? Oto kilka praktycznych wskazówek.

(...) Diabetyk powinien ograniczyć, a najlepiej wyeliminować wszelkie źródła cukrów prostych z diety. Nie jest to takie łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Po pierwsze biały cukier w kuchni możemy zastąpić dopuszczonym do obrotu na polskim rynku słodzikiem, np. cukrem brzozowym (ksylitolem) lub aspartamem. Ten pierwszy ma połowę kalorii zwykłego cukru, niski indeks glikemiczny i nie wywołuje wzrostu wydzielania insuliny. Ponadto ksylitol może być poddawany działaniu wysokich temperatur i w przeciwieństwie do aspartamu nie traci słodkiego smaku.

Wśród obecnych na rynku słodzików jest fruktoza, ale należy jej unikać, gdyż mimo niskiego indeksu glikemicznego ma szereg niekorzystnych działań: zwiększa poziom triglicerydów we krwi, podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, pobudza apetyt - co sprzyja tyciu.

POD LUPĄ
Cukrzyca i zapobieganie nowotworom
Związki między częstszym występowaniem nowotworów u diabetyków dotyczą pacjentów z cukrzycą typu 2, natomiast nie zanotowano takich zależności u osób z cukrzycą typu 1. Ponieważ cukrzyca typu 2 jest schorzeniem, w powstaniu którego kluczową rolę odgrywają nieprawidłowości w odżywianiu się, szczegółowo przeanalizowano, które składowe diety mają związek ze zwiększonym występowaniem nowotworów.

Jak się okazało, dużą rolę odgrywa nadmiar tłuszczów w diecie współczesnego człowieka, zwłaszcza tłuszczów nasyconych, czyli tych, które w dużej ilości występują w produktach pochodzenia zwierzęcego. Stanowią one 40-50% składu masła czy smalcu. W tłuszczach pochodzenia roślinnego jest o wiele mniej tłuszczów nasyconych i nie przekraczają one zwykle kilku lub kilkunastu procent.

WARTO WIEDZIEĆ
Suplementy w diecie odchudzającej
Groźne dla zdrowia jest niekontrolowane przyjmowanie suplementów diety. Mają one ją uzupełniać, często jednak stosowane są obok środków przepisanych przez lekarza (np. witamin). Nie zawsze również ludzie zdają sobie sprawę, że spożywają żywność już wzbogaconą w witaminy i składniki mineralne. Należy pamiętać o istnieniu ryzyka wynikającego z nadmiernego przyjmowania składników zawartych w suplementach. Szczególnie dotyczy to witaminy A, wapnia, żelaza, manganu i cynku i witaminy B6. Przedawkowanie witaminy A może wywołać np. bóle głowy, łysienie plackowate, nadmierne złuszczenie naskórka czy bóle kostno-stawowe.

AKTYWNY STYL
Biegaj z głową!
W trakcie ćwiczeń aerobowych, takich jak szybki bieg, podnoszenie ciężarów, ćwiczenia siłowe dochodzi do wzrostu glikemii. Jest to efekt spalania glikogenu w mięśniach (glukoza w mięśniach i wątrobie jest magazynowana w tej postaci). Pogarsza się więc początkowo wrażliwość na insulinę. Jednak po wysiłku wrażliwość na nią się zwiększa. W trakcie spacerów, biegania, pływania, tańca, jazdy na rowerze energia pozyskiwana jest z tłuszczów i węglowodanów, które ulegają spalaniu. Prowadzić to może do niedocukrzenia, zwłaszcza gdy nie zmniejszono przed wysiłkiem dawki insuliny. Dlatego należy skonsultować dawki insuliny z lekarzem, zawsze mieć ze sobą coś do jedzenia i nie podejmować wysiłku fizycznego przy zbyt niskiej glikemii. Regularny wysiłek fizyczny sprawia, że organizm korzysta głównie z tłuszczów, oszczędzając glikogen oraz glukozę, co pozwala na utrzymywanie jej stałego poziomu we krwi. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko hipoglikemii.

SPIS TREŚCI
SAMI O SOBIE
2 Wojtek karateka
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
6 Wzór na życie
DIABETYK PRZYBLIŻA
8 Nabór na Junior Cup Diabetes 2011
"Przegapiona" cukrzyca
9 Osesek przy słodkiej piersi
10 Poradnik młodego diabetyka
Tenis nie dla każdego
Zagubiony gen
11 Cnota umiaru (na talerzu)
12 Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!
Ziewasz? Wyjmij glukometr!
TEMAT MIESIĄCA
14 Diabetyk przy wielkanocnym stole
POD LUPĄ
18 Cukrzyca i zapobieganie nowotworom
20 Nowoczesne technologie w diagnostyce okulistycznej
KONTROLA OKOŁOPOSIŁKOWA
23 Intensywniejsze leczenie - częstsza kontrola glikemii
LEKARZ ODPOWIADA
24 Jak uniknąć powikłań?
ABC INSULINOTERAPII
26 Insulinoterapia w praktyce (cz. 6)
Hiperglikemia
POPRAW KOMFORT SWOJEGO ŻYCIA
28 Schudłam 5 kg
WARTO WIEDZIEĆ
30 Suplementy w diecie odchudzającej
34 Szpitalne pasy bezpieczeństwa
ZADBAJ O SIEBIE
38 Czasem słońce, czasem deszcz...
AKTYWNY STYL
41 Biegaj z głową!
ZDROWE ODŻYWIANIE
44 Co warto wiedzieć o mące? (cz. 2)
PRZEPISY - JUŻ WIESZ, ILE JESZ
46 Smaki Wielkanocy
49 Prenumerata
50 Apteki
56 Krzyżówka

Zapraszamy na naszą nową stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~brzydal  IP: 153.19.218.xxx(2011-04-04 22:24:58)
Polecam artykuł "Wzór na życie" :) Pozdrawiam gorąco główną bohaterkę i życzę kolejnych lat bez powikłań :)


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, kwiecień 2011, nr 4 (183)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line