Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk, marzec 2011, nr 3 (182)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Zawieszeni między zimą a wiosną, tęsknimy za zmianami. Powoli wraca nam energia, by jeszcze mocniej uchwycić w ręce ster życia. Jak zawsze spieszymy, by pomóc Wam rozwiązać problemy, tak aby nie miały szans się nawarstwić.

Być może sprawia Wam kłopot dostosowanie dawek insuliny? Artykuł na ten temat znajdziecie w bieżącym numerze. Jeśli cierpicie na bezsenność, proponujemy konkretne porady, sugerowane m.in. przez dr. Michała Skalskiego, kierownika Poradni Leczenia Zaburzeń Snu w Warszawie.

Przypominamy również, co robić w przypadku wystąpienia hipoglikemii i jakie objawy ją zapowiadają. W tym miesiącu z "Diabetykiem" rozmawia także prof. Artur Kwiatkowski, członek zespołu transplantologów, który nie tak dawno przeprowadził pierwszy w Polsce przeszczep wyprzedzający. Jesteśmy zatem przekonani, że i tym razem znajdziecie coś interesującego dla siebie, więc z przyjemnością polecamy się lekturze.
Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

Temat miesiąca
Jak dostosowywać dawki insuliny?
Konieczność zmiany dawek insuliny - podyktowana rożnymi sytuacjami - wielu diabetykom (szczególnie tym z krótszym stażem choroby) przysparza sporo trudności. Często zastanawiają się, m.in.: które dawki insuliny korygować w pierwszej kolejności, o ile je zmniejszać lub zwiększać, kiedy i jak często można dokonywać korekty itd.? Zawsze pamiętajmy, aby w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów lub wątpliwości zwrócić się o pomoc do lekarza prowadzącego. Istnieje wiele sposobów dostosowywania dawek insuliny. Lekarz podpowie, która z metod jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie.

(...) Nie można prawidłowo zinterpretować dobowego profilu glikemii, jeżeli wystąpił epizod hipoglikemii. Wysokie stężenie glukozy może być następstwem zjawiska odbicia po zaistniałej hipoglikemii. Zanim spróbuje się dokonać długofalowych zmian dawkowania, najpierw należy zmniejszyć dawki, aby uniknąć hipoglikemii. Jeśli wystąpiła ona bez uchwytnego powodu (jak wysiłek fizyczny lub za mały posiłek), należy zmniejszyć "odpowiedzialną" dawkę insuliny następnego dnia.

Pod lupą
Żywność zmodyfikowana genetycznie
Statystyczny konsument ze zjednoczonej Europy poświęca zaledwie 30 sekund na zapoznanie się z treścią informacji wydrukowanej na produkcie spożywczym i podjęcie decyzji o zakupie. Tymczasem zakupy żywności są ważną sprawą, której warto poświęcić więcej uwagi, bo od tego co zjadamy, zależy nasze zdrowie. Decyduje o tym nie tylko zawartość tłuszczu, soli czy witamin w nabywanych produktach, ale również fakt, że w ostatnich latach pojawiły się kolejne produkty nieobojętne dla naszego zdrowia. To żywność zmodyfikowana genetycznie (GMO).

(...) Do najważniejszych negatywnych skutków upowszechnienia roślin zmodyfikowanych genetycznie zalicza się: szkodliwy wpływ na różnorodność krajobrazu rolniczego, zaburzenie stanu gleb, naruszenie zasad symbiozy poszczególnych gatunków żyjących w przyrodzie, zagrożenie dla roślin dzikich oraz zwierząt dzikich i udomowionych.

ABC insulinoterapii
HIPOGLIKEMIA - stan szczególny wymagający pilnej interwencji
Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie pojawia się, kiedy we krwi jest zbyt duża ilość insuliny w stosunku do ilości glukozy. Stan odwrotny do hipoglikemii nazywamy hiperglikemią, czyli przecukrzeniem. W tym przypadku dużo większe jest stężenie glukozy w stosunku do ilości insuliny. Szczególne znaczenie mają niedocukrzenia występujące w nocy podczas snu tzw. hipoglikemie nocne.

(...) Jeśli stężenie insuliny we krwi jest zbyt duże, człowiek zaczyna odczuwać charakterystyczne objawy: tzw. wegetatywne ze strony układu współczulnego - drżenie ciała, niepokój, szybkie bicie serca, cierpnięcie ust, palców lub języka, zimny pot na skórze lub bladość oraz pochodzące z mózgu: zawroty głowy, osłabienie, kłopoty z koncentracją, splątanie, bóle głowy, niewyraźna mowa, podwójne lub rozmyte widzenie.

Symptomów niedocukrzenia można różnie doświadczać. Ważne, że objawy te często powtarzają się u danej osoby według podobnego schematu, np. początkowo pojawia się płaczliwość i rozdrażnienie, następnie drżenie rąk i silne bicie serca. Warto za każdym razem, gdy czujemy się nieswojo lub dziwnie, w pierwszej kolejności zmierzyć stężenie glukozy na glukometrze.

Warto wiedzieć
Śpij na zdrowie
Sen jest zjawiskiem tajemniczym i niepokojącym. Dlaczego w ogóle go potrzebujemy? Jak to się dzieje, że na kilka godzin tracimy świadomość? O tym, jak śpimy, zaczynamy myśleć dopiero wtedy, gdy coś nam ten sen zakłóca. Istnieje bowiem ścisły związek między snem a zdrowiem człowieka. Na szczęście są sposoby, aby ograniczyć ilość nieprzespanych nocy.

Człowiek przez kilka godzin poddany jest przymusowi snu, nie jest to jednak czas stracony, ponieważ mózg wówczas przygotowuje się do działania, a organizm nabiera sił. Gdy śpimy dobrze, w ogóle nie myślimy o śnie, chyba że wspominając nocne marzenia. Jeśli z jakiegoś powodu przestajemy sypiać - sen zaczyna odgrywać w naszym życiu niepoślednią rolę i wpływać na jego jakość. Zaczyna też szwankować zdrowie, ponieważ ma on wpływ na funkcje metaboliczne organizmu.
SPIS TREŚCI

NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
2 I rozważna, i romantyczna
DIABETYK PRZYBLIŻA
4 Prostych zasad nigdy dość
O cukrzycy (też) warto rozmawiać
5 Bez tabu
6 Czas na liczenie... kroków
7 Polskie Stowarzyszenie Diabetyków poszukuje młodych liderów
8 Nadwaga i otyłość - lepiej zapobiegać niż leczyć
TEMAT MIESIĄCA
10 Jak dostosowywać dawki insuliny?
WYWIAD
14 Insulinoterapia i immunosupresja na szali transplantologa
POD LUPĄ
18 Masa ciała a mikroflora jelita grubego
20 Żywność zmodyfikowana genetycznie
22 Jaki jest twój cel?
KONTROLA OKOŁOPOSIŁKOWA
23 Wyniki pomiaru glikemii a wartość hemoglobiny glikowanej
POPRAW KOMFORT SWOJEGO ŻYCIA
24 Za ile obiad? Za chwilę
ABC INSULINOTERAPII
26 Insulinoterapia w praktyce (cz. 5)
Hipoglikemia - stan szczególny wymagający pilnej interwencji
LEKARZ ODPOWIADA
30 Insulinoterapia u osoby w starszym wieku
WARTO WIEDZIEĆ
32 Czy udar mózgu grozi każdemu?
ZADBAJ O SIEBIE
36 Śpij na zdrowie
AKTYWNY STYL
39 Gotowi do biegu? Start!
ZDROWE ODŻYWIANIE
42 Co warto wiedzieć o mące?
45 Sposoby przygotowywania potraw
PRZEPISY - JUŻ WIESZ, ILE JESZ
46 Raj przystawek dla podniebienia
49 Prenumerata
50 Apteki
56 Krzyżówka

Zapraszamy na naszą nową stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk, marzec 2011, nr 3 (182)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line