Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk, luty 2011, nr 2 (181)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

Drodzy Czytelnicy

Początkowo zamierzaliśmy - w związku z walentynkami - cały numer poświęcić miłości. Niestety, dzieją się jednak rzeczy kontrowersyjne dla diabetyków, więc, zgodnie z Waszymi oczekiwaniami, będziemy komentować je na bieżąco. Już zapewne wiecie, że po raz kolejny na liście leków refundowanych nie znalazły się analogi insulin długo działających. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w przyszłości będą one bezpłatne w ramach programu terapeutycznego, ale kiedy i dla kogo, nadal nie wiadomo.

Na szczęście mamy dla Was wiadomości dobre i bardzo dobre. W Polsce przeprowadzono pierwszy przeszczep wyprzedzający. Pacjentka z wieloletnią cukrzycą dostała nową trzustkę, a wraz z nią nadzieję na życie bez powikłań cukrzycowych. Opowiada nam o swoich obawach związanych z tą operacją i planach na przyszłość, które dzięki przeszczepowi mogą zostać zrealizowane.

W tym miesiącu wzięliśmy pod lupę problem naczyniowych schorzeń siatkówki, przypominając o konieczności okresowych badań okulistycznych. Zwłaszcza że dobry wzrok przydaje się, gdy pragniemy odnaleźć miłość naszego życia... Życzymy Wam interesującej i pełnej czułości lektury!

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (z 8% VAT)

Temat miesiąca
PRZESZCZEP TRZUSTKI - NOWE ŻYCIE
22 października 2010 r. zespół transplantologów (prof. Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski, dr n. med. Michał Wszoła) warszawskiego Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus dokonał pierwszego w Polsce tzw. przeszczepu wyprzedzającego. Pacjentce z wieloletnią cukrzycą wszczepiono trzustkę pochodzącą od zmarłego dawcy. W mediach pojawiły się optymistyczne wieści, że cukrzycę można wyleczyć.

W tym miesiącu na łamach "Diabetyka" gościmy główną bohaterkę tamtych wydarzeń - 34-letnią Małgosię Rudnik, która opowiada nam o tym, jak doszło do przeszczepu, dlaczego się na niego zdecydowała oraz o nadziejach na życie z nową trzustką. Gratulujemy Małgosi jej determinacji w walce o swoje zdrowie oraz mocnej wiary w to, że cel, który sobie obrała, był słuszny. Nie jest łatwo być pionierem, szczególnie wtedy, gdy stawką jest nasze własne zdrowie.

Pod Lupą
MIŁOŚĆ I CUKRZYCA
Lutowe pisma codzienne i kolorowe poświęcają dużo uwagi uczuciom. My opowiemy naszym Czytelnikom o tym, jakie jest stanowisko medycyny w kwestii miłości i cukrzycy.

Wszelkie formy miłości platonicznej w zasadzie nie wymagają wyjątkowo dobrej formy zdrowotnej, ale ogólnie wiadomo, że osoba zdrowa ma większą motywację do interesowania się otaczającym światem niż chora, która w oczywisty sposób jest skupiona na swoich dolegliwościach. Miłość, także fizyczna, to jeden z ważniejszych aspektów naszego życia. Warto zatem dołożyć starań, aby mógł on być w pełni realizowany. Jest to możliwe i cukrzyca nie musi przeszkadzać w osiąganiu pełnej satysfakcji z życia seksualnego oraz w posiadaniu potomstwa. Jak to zwykle bywa, najwięcej zależy od nas samych. Dlatego róbmy badania okresowe i dbajmy o dobrą formę fizyczną.

Pod Lupą
SEKSUALNOŚĆ KOBIET W OKRESIE CIĄŻY
Seksualność kobiety w porównaniu do seksualności mężczyzn cechuje duża zmienność, która w okresie ciąży może być jeszcze zwielokrotniona. Wpływ na nią, choć w różnym stopniu, ma każdy z czynników będących składową seksualności: od czynników biologicznych, przez czynniki psychiczne, do czynników społeczno-kulturowych.

W przypadku prawidłowego przebiegu ciąży nie ma żadnych wskazań do zaprzestania pożycia seksualnego. Osoby mające obawy związane z bezpieczeństwem płodu powinny wiedzieć, że płód jest dobrze chroniony przez mięśnie macicy, płyn owodniowy czy błony płodowe. Jeśli kobieta odczuwa lęk przed kontaktami seksualnymi lub dzieje się według niej coś niedobrego, powinna zgłosić się do lekarza i wraz z nim poszukać przyczyn danego stanu rzeczy, próbując mu zaradzić.

ABC Insulinoterapii
Insulinoterapia w praktyce (cz. 4) - OBSZARY WSTRZYKIWANIA INSULINY
Do komórek insulina trafia przez krwiobieg. Zanim jednak to się stanie, zostaje wstrzyknięta w tkankę podskórną. Szybkość wchłaniania insuliny zależy m.in. od obszaru, w który insulina jest podawana. Zatem, jaki obszar ciała jest najbardziej odpowiedni do wstrzykiwania insuliny, której aktualnie używasz? Brzuch, udo, ramię czy pośladek?

U osób dorosłych insulina wstrzyknięta w brzuch działa najszybciej. Jest to spowodowane większym przepływem krwi w naczyniach w porównaniu z innymi miejscami podawania insuliny. Wchłanianie insuliny z pośladków jest szybsze niż z uda, ale wolniejsze niż z brzucha. Niektórzy lekarze proponują również górną zewnętrzną powierzchnię ramienia. Szybkość wchłaniania insuliny z ramienia jest porównywalna jak z uda. Nie zaleca się jednak samodzielnego wykonywania zastrzyków w ten obszar. Tkanka podskórna jest tutaj zazwyczaj bardzo cienka. Ujęcie fałdu skóry z równoczesnym wbiciem igły pod odpowiednim kątem jest praktycznie niemożliwe. Zatem zastrzyk w ramię może wykonać jedynie osoba towarzysząca.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk, luty 2011, nr 2 (181)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line