Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk, styczeń 2011, nr 1 (180)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY
Cukrzyca nie wybiera - pojawia się u ludzi niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania i poglądów. Mimo wielu badań klinicznych i obserwacji środowiskowych, odpowiedź na pytanie "dlaczego właśnie ja zachorowałem/am" nadal pozostaje w sferze domysłów i hipotez. Natomiast wiadome jest, jakie skutki, i to w obrębie całego organizmu, może ona wywołać. Mamy nadzieję, że lektura niełatwych niekiedy tekstów - "Serce nie sługa", "Jaskra a cukrzyca", skłoni Was do głębszej refleksji nad chorobą i zachęci do tego, by wraz z Nowym Rokiem zmobilizować siły do walki o swoje zdrowie.

Dodatkową zachętą niech będą historie naszych bohaterów - Doroty Karło oraz Pana Wiesława, którzy potrafili - każdy na swój sposób - zaadoptować cukrzycę do swojej codzienności. Czego i naszym Czytelnikom, wraz z symbolicznym "nowym początkiem", serdecznie życzymy. Do Siego Roku!

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

Niezwykli Zwykli Ludzie
CUKRZYCA NA SPORTOWO
Jakub wyjątkowo dobrze radzi sobie z chorobą. Kiedy zrozumiał, że będzie z nią już na zawsze, zaczął zadawać mamie i lekarzom dużo pytań. Pozornie były one absurdalne, ale dla niego wyjątkowo ważne. Kuba szybko przyswajał wiedzę. Zawsze był dociekliwy, dowcipny i rozsądny, co bardzo ułatwiło mu radzenie sobie z cukrzycą. Teraz ma 15 lat. Nie chce być z powodu choroby traktowany inaczej - wg taryfy ulgowej. - Kuba na szczęście nie miał okresu buntu. Bardzo dojrzale przyjął to, co go spotkało. Czasem przy wyższych poziomach cukru we krwi ma zły nastrój, ale to na szczęście szybko mija. Trzeba być wtedy wyrozumiałym. Największym wsparciem dla mnie w chorobie mojego syna jest ON SAM - opowiada z dumą Dorota.

Temat Miesiąca
DLACZEGO JA?
W przypadku cukrzycy, na pytanie "dlaczego ja?" wciąż nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W ostatnich latach najczęściej wymienianymi przez naukowców "winowajcami" epidemii cukrzycy są geny oraz środowisko, w którym żyjemy. Jednak problem "dlaczego" odnoszący się do sytuacji konkretnego człowieka, nadal pozostaje nierozwiązany. Z powodu tych ciągłych wątpliwości co do patogenezy cukrzycy, spotkać się możemy z wieloma nieprawdziwymi teoriami na ten temat. Na przykład, ile razy drogi czytelniku, musiałeś tłumaczyć, że przypadłość ta nie jest karą za to, że jadłeś za dużo słodyczy?

Zadbaj o Siebie
CHROŃ SKÓRĘ ZIMĄ
Gdy mamy wyjątkowo wrażliwą skórę, wypróbujmy kosmetyki z magnezem, krzemem, potasem i wapniem. Minerały te wykazują bowiem działanie kojące. Chronią też przed utratą wody. Do ochrony cery naczynkowej najlepsze będą kosmetyki z witaminą K, arniką, rutyną, miłorzębem japońskim, hesperydyną. Można również stosować - te same co w przypadku cery wrażliwej - preparaty wzmacniające płaszcz lipidowy i usprawniające regenerację naskórka, czyli wszelkie kosmetyki zawierające ceramidy NNKT, witaminy E, A, D. W razie potrzeby można użyć środków kojących mających w składzie d-panthenol, alantoinę, proteiny lub ekstrakty z lukrecji, lipy, świetlika, nagietka, zielonej herbaty, siemienia lnianego czy oczaru kanadyjskiego.

Zdrowe Odżywianie
ZBILANSOWANA DIETA A MASA CIAŁA
Skład i wartość odżywcza każdego posiłku zależy od zawartości oraz proporcji zawartych w danym produkcie trzech podstawowych składników: węglowodanów, białek i tłuszczów. To one, ale także zawartość wody w produkcie, decydują o jego niskiej bądź wysokiej kaloryczności. W dużym stopniu o uczuciu sytości, które dla niektórych diabetyków bywa trudne do zaspokojenia, decyduje także zawartość błonnika pokarmowego w produkcie, jak też sposób przygotowania potraw. Cukrzyca jest chorobą, która poza regularnością wymaga pewnej równowagi. Nabiera to szczególnego znaczenia w zachowaniu właściwych proporcji między systematycznym przyjmowaniem leków (w tym stosowaniu insulinoterapii) a posiłkami.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk, styczeń 2011, nr 1 (180)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line