Badania pt. "Społeczny obraz cukrzycy" zostały wykonane na zlecenie Koalicji przez TNS OBOP z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który obchodzimy 14 listopada.
Objęto nimi 2010 osób po 15 roku życia, z którymi przeprowadzono wywiady na temat znajomości przyczyn cukrzycy |
Do najbardziej niepokojących obserwacji autorzy raportu zaliczyli fakt, że jedna piąta Polaków nie badała nigdy stężenia glukozy we krwi i tylko jedna czwarta wykonuje takie badanie co roku. Tymczasem, szacuje się, że spośród 2,6 mln Polaków z cukrzycą, aż 750 tys. nie wie o chorobie i nie jest leczona. Poza tym, podobna liczba mieszkańców naszego kraju cierpi na zaburzenia tolerancji glukozy, które określa się jako stan przedcukrzycowy. Co trzeci z nich zachoruje na cukrzycę w ciągu 6-8 lat.
O nikłej świadomości Polaków na temat potrzeby regularnego kontrolowania poziomu glukozy świadczy też fakt, że aż u 57 proc. diabetyków biorących udział w badaniu została ona wykryta przypadkowo - u 36 proc. podczas rutynowej lub kontrolnej wizyty u lekarza, a u 21 proc. podczas pobytu w szpitalu w związku z inną dolegliwością.
"Aż u jednej trzeciej chorych cukrzycę rozpoznano na podstawie objawów klinicznych, co oznacza, że pacjenci ci przez długie miesiące i lata żyli z cukrzycą nie będąc jej zupełnie świadomi" - podkreślił diabetolog dr hab. Leszek Czupryniak, z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek rady naukowej Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą. Jego zdaniem, wskazuje to na konieczność prowadzenia intensywnych badań przesiewowych w kierunku cukrzycy w całej populacji osób dorosłych.
Co czwarty uczestnik badania nie umiał wskazać ani jednego z objawów mogących świadczyć o zachorowaniu na cukrzycę |
Wiedza polskiego społeczeństwa na temat przyczyn cukrzycy również pozostawia wiele do życzenia. Według jednej piątej badanych (i aż jednej czwartej diabetyków), cukrzycy nie można zapobiec, a przecież w 85-90 proc. przypadków jest to tzw. cukrzyca typu 2, w dużym stopniu związana ze zbyt kaloryczną dietą, nadwagą lub otyłością oraz brakiem aktywności fizycznej, podkreślają autorzy raportu. Co dwudziesty badany błędnie ocenił, że cukrzycą można się zarazić.
Cukrzyca - tj. zaburzenie metaboliczne, któremu towarzyszy zbyt wysoki poziom glukozy we krwi - prowadzi do poważnych powikłań, jak zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, utratę wzroku, nawracające zakażenia grzybicze i bakteryjne. Z najnowszego raportu wynika jednak, że aż 35 proc. Polaków nie potrafi wymienić nawet jednego z nich.
"Dane przedstawione w raporcie świadczą o dramatycznym stanie społecznej wiedzy o cukrzycy, jej przyczynach i skutkach. Bardzo niepokojące jest nikłe kojarzenie złego stylu życia z ryzykiem rozwoju choroby i jej powikłań, gdyż ta niska świadomość bardzo utrudnia działania profilaktyczne" - skomentował dr hab. Leszek Czupryniak.
wyniki te dowodzą jak ogromna jest potrzeba edukacji społecznej na temat cukrzycy |
Koalicja Na Rzecz Walki z Cukrzycą reprezentuje największe polskie organizacje podejmujące pracę na rzecz osób z tym schorzeniem: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polską Federację Edukacji w Diabetologii, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Górnośląskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz organizacje działające na rzecz promocji zdrowia jak Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorych na Cukrzycę.