Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk, sierpień 2010, nr 8 (175)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

O ileż łatwiejsza do zaakceptowania byłaby cukrzyca, gdyby była bardziej przewidywalna. Tymczasem ciągle zmieniające się poziomy glukozy we krwi niejednemu diabetykowi spędzają sen z powiek.

W tym numerze staramy się zdiagnozować wszelkie przyczyny wahań glikemii (porannych i w ciągu dnia) - a wiedza ta to pierwszy krok do dobrego wyrównania metabolicznego. Owemu wyrównaniu (także u pacjentów z typem 2) służy wysiłek fizyczny. O tym, że mimo cukrzycy można żyć bardzo aktywnie, świadczy przykład bohatera tekstu "Sport to zdrowie".

O technicznych aspektach przygotowania się do wysiłku fizycznego przeczytacie w artykule "Sport i cukrzyca - udana para". A tym, którzy nie mają jeszcze swojej ulubionej dyscypliny sportowej, na dobry początek polecamy Tai Chi - czyli "Trening po chińsku" - niby niepozorne ruchy, a jednak przynoszące wymierne korzyści dla zdrowia, ducha i ciała.

Miłej (i aktywnej) końcówki wakacji.

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

SPORT TO ZDROWIE!
Michał Machnacki - dla znajomych Machnaś, 34-letni mieszkaniec Chotomowa, pracownik "Gazety Powiatowej", organizator wydarzeń sportowych, który mimo choroby żyje pełną parą i daje przykład innym. Kiedy okazało się, że ma cukrzycę, nie załamał się, tylko twardo stanął do walki o jakość swojego życia. Na co dzień towarzyszy mu uśmiech i pozytywne podejście do życia.

W 2000 r. podczas meczu piłki nożnej Michał doznał bardzo groźnej kontuzji prawego kolana w wyniku kolizji z bramkarzem rywali. Ból był ta k silny, że przez trzy doby nie mógł spać. Nie powrócił na boisko w rozgrywkach ligowych. Wskutek urazu nie mógł się poruszać, co spowodowało przyrost masy ciała. Po roku ważył już o 40 kg więcej. Waga w krytycznym momencie wskazywała 120 kg. W 2006 r., pojawiła się cukrzyca. Złe wyniki badań spowodowały, że wziął się za siebie. Obecnie, dzięki intensywnej pracy i wysiłkowi, waga spadła do 90 kg.

WAHANIA GLIKEMII - PRZYCZYNY I POSTĘPOWANIE
Zmiany stężenia glukozy we krwi nazywamy wahaniami glikemii. Każda osoba chorująca na cukrzycę często zmaga się, nawet w ciągu jednego dnia, ze zmiennością glikemii - od przecukrzenia do gwałtownie pojawiającego się niedocukrzenia, i odwrotnie. Również u osób zdrowych wartość glikemii w ciągu doby jest zmienna, najniższa rano, po dłuższym okresie głodzenia, najwyższa po posiłkach. (...) Świadomość prawidłowych wartości glikemii docelowych jest ważna z kilku względów.

Możemy na przykład, znając zalecane standardy, ocenić, czy nasza bieżąca glikemia mieści się w normie czy też konieczne jest podanie dawki korekcyjnej, a także czy dawki insuliny są dostosowane do posiłku i potrzeb organizmu. Wahania glikemii i zmienne zapotrzebowanie na insulinę w ciągu dnia stanowią codzienne dylematy diabetyka, np. glikemia na czczo 160 mg/dl - czy jest to norma czy trzeba dostrzyknąć insulinę? Jeśli wskazana jest korekta, to ile jednostek insuliny należy podać, czy od razu zjeść śniadanie czy odczekać, aż glikemia się obniży?

ZABURZENIA SEKSUALNE U DIABETYKÓW
Zaburzenia seksualne stanowią bardzo istotny problem, znacznie obniżający jakość życia chorych z cukrzycą, a zarazem będący powodem wielu frustracji i problemów natury psychicznej. Często bywa on jednak pomijany przez pacjentów ze względu na fakt, iż dotyczy sfery bardzo osobistej, zarówno w sensie fizycznym, jak i emocjonalnym, a samo jego poruszenie narusza granice intymności. (...)

Ważnym aspektem problemu, przynajmniej w odniesieniu do niektórych kobiet, jest istnienie w ich psychice głęboko skrywanych obaw przed potencjalnymi powikłaniami, jakie mogłyby im grozić podczas ciąży oraz lęk przed zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi. Taka sytuacja może być przyczyną powstawania u nich zaburzeń seksualnych na tle psychogennym, a tym dysfunkcjom mogą z kolei towarzyszyć osłabione libido i częstsze występowanie dyspareunii.

TRENING PO CHIŃSKU
Lekarze z Tufts -New England Medical Center w Bostonie (USA) przeprowadzili badania sprawdzające korzyści zdrowotne wynikające z uprawiania Tai Chi. Ich raport zamieszczony w "Archives of Internal Medicine" jednoznacznie wskazuje na to, że Tai Chi doskonale wzmacnia narządy ruchu, zwiększając siłę mięśni i elastyczność stawów, łagodzi napięcie nerwowe oraz zmniejsza odczuwanie bólu. Przynosi także korzyści w przypadku chorób przewlekłych. Usprawnia pracę serca, naczyń krwionośnych i płuc u osób z chorobą niedokrwienną serca lub po operacji założenia by-passów. (...) Jeszcze bardziej zadziwiające są wnioski płynące z badań przeprowadzonych przez naukowców z Tajwanu i Australii. Otóż na łamach "British Journal of Sports Medicine" udowadniają oni, że Tai Chi pomaga walczyć z cukrzycą typu 2. Osoby biorące udział w ich badaniu przez 12 tygodni trzy razy w tygodniu po półtorej godziny trenowały Tai Chi. Po zakończeniu programu okazało się, że stężenie glukozy we krwi chorych znacznie się obniżyło.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk, sierpień 2010, nr 8 (175)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line