Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk, lipiec 2010, nr 7 (174)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Letnia aura sprzyja rozleniwieniu, ale my - trochę na przekór - zachęcamy Was do energicznej dbałości o swoje zdrowie. Bo lato to jednocześnie najlepszy czas, by żyć bardziej aktywnie, zmienić dietę, schudnąć i dać organizmowi odpocząć.

Przygotowaniem do tego niech będą teksty dotyczące wysiłku fizycznego, metod walki z otyłością i dietetycznej układanki FIT.

Swoją energię warto wykorzystać także na działalność społeczną, jak to zrobiła bohaterka naszego reportażu. Cukrzyca jej córki spowodowała, że sprawy diabetyków stały się jej bardzo bliskie, i postanowiła "podziałać" na rzecz młodych pacjentów. O tym, jak to się jej udaje, można przeczytać w tekście Unikatowa energia.

Mimo iż wakacyjny czas nie nastraja zbytnio do zajmowania się poważnymi tematami, zachęcamy do lektury bardzo ciekawego artykułu podejmującego w sposób nowatorski temat kontroli cukrzycy - Narysuj glikemię i kontroluj ją.

Zaproponowana w nim bowiem metoda pozwala na znacznie lepsze zarządzanie chorobą. W oczekiwaniu na numer sierpniowy, życzymy udanego wypoczynku wakacyjnego.

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

UNIKATOWA ENERGIA - POLECAMY!
Monika Zamarlik jest kobietą pełną entuzjazmu oraz chęci do działania, z tysiącem pomysłów na godzinę. Z zapałem realizuje swoje projekty, zachęcając do podobnej aktywności innych. Los sprawił, że przez chorobę swojej córki dołączyła do grona "słodkiej rodziny", i od 2006 r. działa intensywnie na rzecz diabetyków.

Życie rodziny Zamarlików zmieniło się o 180 stopni w listopadzie 2006 r., kiedy córka pani Moniki - 12-letnia wówczas Dominika - zdiagnozowała u siebie… cukrzycę. Dziewczynka sama sprawdziła w internecie i książkach objawy, które jej dokuczały, i stwierdziła: cukrzyca. Rodzice nie chcieli wierzyć. Myśleli, że "znowu coś wymyśliła".

NARYSUJ GLIKEMIĘ I KONTROLUJ JĄ
Wyobraźmy sobie, że zamiast notować wartości glikemii i inne dane w dzienniczku, zaznaczymy je na wykresie. Bardzo szybko będziecie mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy moja cukrzyca jest pod kontrolą, czy pomiary wykazują jakąś cykliczność, czy i jaki pojawia się trend? Jeśli na ten wykres naniesiecie jeszcze dane dotyczące rozrzutu (różnicy między najwyższą i najniższą wartością glikemii), to otrzymacie informacje o tym, w jakim stopniu regulujecie swój organizm, czyli jak dobrze (lub źle) zarządzacie swoją cukrzycą.

OD MYSZY LABORATORYJNEJ DO PACJENTA
Droga przeniesienia doświadczenia płynącego z eksperymentu na myszkach na człowieka jest bardzo długa. Wprawdzie zarówno ludzie, jak i myszy należą do rodziny ssaków (mających jako wspólne cechy gruczoły mleczne u samic, występowanie włosów na skórze oraz stałocieplność), to różnice między poszczególnymi jej członkami są bardzo duże. Zacznijmy od tego, że między budową genomu myszy i człowieka występuje ponad 8 milionów różnic.

Wszelkie ingerencje w genom ludzki budzą wiele wątpliwości pod względem etycznym, prawnym, metodologicznym i psychologicznym. Wystarczy tylko wyobrazić sobie, że nikomu nie jest znany odległy efekt manipulacji genetycznych, by każdemu minęła ochota na poprawianie własnego genomu.

DIETETYCZNA UKŁADANKA FIT
Model intensywnej funkcjonalnej insulino terapii, w skrócie FIT (ang. functional intensive insulin therapy) to metoda skierowana do aktywnych, bardzo dobrze wyedukowanych chorych, którzy rzetelnie i z pełną odpowiedzialnością akceptują tryb terapii i stosują się do jej wymagań. W metodzie tej zmienna dawka insuliny skorelowana jest ze spożywanymi posiłkami i planowanym wysiłkiem fizycznym. By wszystkie elementy tej skomplikowanej układanki idealnie do siebie pasowały, należy spełnić fundamentalne założenie metody FIT - nie odstępować od zwykłego trybu życia i dostosować do niego terapię insuliną.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk, lipiec 2010, nr 7 (174)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line