Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Konsultanta Krajowego ds. Diabetologii, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Fundacji Novo Nordisk powstał Narodowy Program Wsparcia Osób z Cukrzycą. Celem programu jest poprawa jakości życia oraz wyników leczenia osób z cukrzycą w Polsce poprzez systematyczne poszerzanie wiedzy lekarzy i pielęgniarek w dziedzinie psychologii chorób przewlekłych.
Zakrojone na szeroką skalę międzynarodowe badanie DAWN (Diabetes Attitudes, Wishes and Needs - Postawy, Życzenia i Potrzeby związane Cukrzycą) wykazało bowiem, że można uzyskać lepsze efekty leczenia cukrzycy, gdy połączy się opiekę medyczną z odpowiednim wsparciem psychospołecznym. DAWN jest największym badaniem dotyczącym psychospołecznych aspektów cukrzycy, jakie dotąd przeprowadzono. Ma ono zasięg światowy i bada opinie oraz postawy ponad 5000 osób z cukrzycą i 3000 osób zajmujących się opieką diabetologiczną zawodowo w trzynastu krajach (Australia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Japonia, Niemcy, Norwegia, Polska, Stany Zjednoczone, Szwecja i Wielka Brytania).
Badanie DAWN wyznaczyło nowy kierunek myślenia we współczesnej diabetologii. Stąd też pojawiła się inicjatywa stworzenia Narodowego Programu Wsparcia Osób z Cukrzycą, który poprzez systematyczne poszerzanie wiedzy personelu medycznego z zakresu psychologii chorób przewlekłych pozwoliłby poprawić jakość życia oraz wyniki leczenia osób z cukrzycą w Polsce.
Psychologowie kliniczni wraz z lekarzami diabetologami opracowali zasady pomocy osobom z cukrzycą w zależności od osobowości danego pacjenta. Zasady te umożliwiają dostosowanie metod edukacji i leczenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Umożliwia to lepsze zrozumienie choroby, stosowanie się do zaleceń lekarzy i zmniejszenie ilości powikłań związanych z cukrzycą.
Wdrożenie programu sprawi, że osoby z cukrzycą otrzymają od lekarzy i pielęgniarek nie tylko odpowiednie leczenie, ale także wskazówki - jak normalnie funkcjonować w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym. Dzięki akcji informacyjnej skierowanej do społeczeństwa również osoby zdrowe będą mogły poznać istotę choroby i lepiej zrozumieć tych, którzy na co dzień zmagają się z cukrzycą.