DRODZY CZYTELNICY
Pierwsze promienie wiosennego słońca cieszą i zachęcają do zmian, chociażby w wyglądzie. O metodach oferowanych aktualnie przez medycynę estetyczną, szczególnie w kontekście potrzeb i możliwości korzystania z niej diabetyków, rozmawiamy ze specjalistą dermatologiem. Istotną zmianą w życiu osoby chorej na cukrzycę na pewno jest rozpoczęcie leczenia insuliną, dlatego przybliżamy ideę funkcjonalnej intensywnej insulinoterapii oraz podpowiadamy, jak unikać hipoglikemii.
Młodszych czytelników "Diabetyka" oraz ich rodziców z pewnością zainteresuje tekst na temat wyzwań, jakie przed młodymi ludźmi i ich rodzinami stawia cukrzyca. Warto wspólnymi siłami je pokonywać, skoro nagrodą (co potwierdzają badania) jest życie bez powikłań. Na koniec wszystkim naszym Czytelnikom - i młodym, i starszym - życzymy pogody ducha i mądrości życiowej, jakimi ujął nas "niezwykły zwykły człowiek", profesor farmakologii, od 30 lat chorujący na cukrzycę.
Redakcja
Okładka:
(kliknij, aby powiększyć okładkę)
Cena: 5 zł (z 7% VAT)
- WYZWANIE DLA MŁODYCH DIABETYKÓW
- Wymogi samokontroli są szczególnie trudne dla młodych osób z powodu ich nieregularnego trybu życia oraz odżywiania. Według nich cukrzyca ogranicza wolność. Choroba często jest nierozumiana i nieakceptowana, co demotywuje do należytej troski o zdrowie. U nastolatków bunt wobec cukrzycy przejawia się bagatelizowaniem choroby, udawaniem, że jej nie ma. Ta rewolta to często milczące zaprzeczanie oczywistym faktom. U dzieci brak zgody na chorobę jest głośny - płacz i tupanie nogami, powodowane tym, że czegoś nie mogą albo coś muszą (np. brać zastrzyki, ograniczać jedzenie ulubionych łakoci itp.). Rodzice mogą znacząco pomóc swojemu dziecku w "oswojeniu" choroby.
- NIEDOSKONAŁOŚCI SKÓRY - PROFILAKTYKA I UDOSKONALANIE
- Zaobserwowano, że u osób z cukrzycą typu 2, częściej niż u osób bez niej, mamy do czynienia z tzw. subkliniczną niedoczynnością tarczycy - poziom hormonów tarczycy mieści się w normie, natomiast pacjent nie toleruje zimna, odczuwa je nadmiernie, ma dreszcze nawet w ciepłych pomieszczeniach, zwiększoną męczliwość, zwolnioną pracę serca, suchą skórę, a co za tym idzie, suche i łamliwe włosy i paznokcie. Jako dermatolodzy możemy pomóc w tych problemach, ucząc pielęgnacji suchej skóry - piekącej, ściągającej i łuszczącej się. Stosując odpowiednie kremy, odbudowujemy warstwę lipidową skóry, która zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z powierzchni skóry i pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności.
- NIE BOJĘ SIĘ NIEDOCUKRZEŃ
- Pierwszą i podstawową zasadą uniknięcia niedocukrzenia (hipoglikemii) jest posiadanie obszernej wiedzy dotyczącej tego powikłania (tzw. ostrego), jego rodzajów, objawów, zasad postępowania w trakcie i po jego incydencie. Hipoglikemia klasyczna - zbyt niski poziom glukozy we krwi - towarzyszy leczeniu cukrzycy obu typów. Niedocukrzenie rozpoznaje się przy obniżeniu stężenia glukozy poniżej 55 mg/dl (3,0 mmol/l), niezależnie od występowania objawów.
Najczęstsze objawy hipoglikemii to: zimne poty, przyspieszone bicie serca, drżenie mięśniowe, napad wilczego głodu, zaburzenia myślenia, orientacji lub mowy, zaburzenia ostrości widzenia, nieadekwatne do sytuacji zachowania lub ból głowy.
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl