Jedynie częste ćwiczenia fizyczne podejmowane po 40. roku życia mogą być skuteczne w zapobieganiu lub kontroli przebiegu cukrzycy typu II - wskazują wyniki badaczy z USA, o których informuje pismo "Diabets".
Zdaniem autorów najnowsze rezultaty pomogą opracować plan ćwiczeń najbardziej skuteczny w prewencji lub kontroli cukrzycy typu II u osób w średnim i starszym wieku.
Ryzyko cukrzycy typu II rośnie u osób w średnim wieku, zwłaszcza z nadwagą lub otyłością. Pierwszym objawem świadczącym o tym ryzyku jest spadek wrażliwości tkanek na insulinę, hormon, który kontroluje metabolizm glukozy i jej poziom we krwi.
Aby zapobiec wystąpieniu choroby u osób z obniżoną wrażliwością na insulinę lub kontrolować jej przebieg na początku rozwoju, pacjentom zaleca się podejmowanie regularnej aktywności fizycznej. Ma ona pomóc przywrócić do normy wrażliwość na insulinę i zapobiec uszkodzeniu różnych organów pod wpływem wysokiego poziomu glukozy.
Najnowsze wyniki naukowców z Mayo Clinic w Jacksonville na Florydzie wskazują, że aby ćwiczenia fizyczne spełniały pożądaną rolę u pacjentów po 40. roku życia, muszą być podejmowane często.
Badania zostały przeprowadzone pod kierunkiem Sreekumarana Naira w grupie 65 zdrowych osób w wieku od 21 do 87 lat. Większość prowadziła siedzący tryb życia. W ciągu 4 miesięcy uczestnicy eksperymentu brali udział w zajęciach aerobiku, których intensywność stopniowo zwiększano.
Badacze zmierzyli wrażliwość na insulinę na początku doświadczenia i 3-4 dni po ostatnim treningu.
"Wcześniejsze badania sugerowały, że wrażliwość na insulinę i metabolizm glukozy poprawiają się u starszych osób już po jednym dniu ćwiczeń. Nie było jednak wiadomo, jak długo efekt ten może się utrzymywać" - komentuje Nair.
Jego zespół zaobserwował, że wrażliwość tkanek na insulinę w 4 dni po zakończeniu ćwiczeń utrzymywała się na dobrym poziomie jedynie u osób młodych. Jednak u osób w średnim wieku i osób starszych wyraźnie się obniżała.
"Nasze wyniki sugerują, że u osób po 40. roku życia wrażliwość na insulinę nie utrzymuje się długo po ostatnich ćwiczeniach" - tłumaczy Nair.
Zdaniem autorów, najnowsze obserwacje dowodzą, że aby ćwiczenia były skuteczne w prewencji cukrzycy II u osób szczególnie na nią narażonych lub by pomogły regulować poziom glukozy we krwi u osób w początkowych stadiach choroby, muszą być podejmowane często.