Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk, luty 2010, nr 2 (169)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY
W lutym - zapewne ze względu na Dzień Zakochanych - częściej myślimy o miłości. W DIABETYKU temat ten pojawia się w rozmowie z Martą "Mandaryną" Wiśniewską, która z przekonaniem mówi, że w szukaniu szczęścia nie można "odpuszczać", bo miłość potrzebna i ważna jest w każdym wieku. Miłość, o czym często zapominamy, to także troska o swoje zdrowie - w przypadku cukrzycy nie tylko o poziomy glukozy. Zachęcamy więc do lektury wywiadu na temat stopy cukrzycowej, której leczenie wymaga od chorych i lekarzy ogromnej cierpliwości, ale dzięki niej udaje się uniknąć bardzo dotkliwych konsekwencji choroby.

Cierpliwość potrzebna jest też tym, którzy realizując swoje noworoczne postanowienia starają się "Pożegnać zbędne kilogramy". Niech ten trud będzie jednocześnie wyrazem ich troski o serce, które w przypadku cukrzycy bywa mocno obciążone. Zatem "Zadbaj o serce" to nasze przesłanie nie tylko na ten miesiąc, ale na całe życie.
Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

W MOIM ŻYCIU JEST OKEJ - wywiad z Martą Wiśniewską "Mandaryną"
Ostatni rok przyniósł też zmiany w Twoim życiu prywatnym. Zdradzisz nam coś na temat Twojego nowego związku?
- Faktycznie, bardzo dużo się zmieniało w moim życiu, życzyłabym sobie, żeby to, co jest teraz, trwało zawsze. Jednak wiadomo, że tego nie da się zaplanować. Cudownie, że spotkałam na swojej drodze poważnego, dorosłego faceta, takiego z krwi i kości, i charakteru, który potrafi powiedzieć "nie", a jednocześnie nie boi się okazywania uczuć, tego, że jest wrażliwy. Jest artystą, ale przede wszystkim mądrym, wykształconym i dojrzałym mężczyzną.

SAMOKONTROLA W ZARZĄDZANIU CUKRZYCĄ TYPU 2
W początkowej fazie wielu diabetyków z cukrzycą typu 2 nie akceptuje faktu choroby - nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Bagatelizują diagnozę lekarską, tym bardziej, że zazwyczaj nie odczuwają kłopotliwych dolegliwości. Często przecież cukrzyca jest rozpoznawana w wyniku przypadkowej kontroli, a nie celowego badania diagnostycznego w kierunku tej choroby. Brak bólu i dotkliwych objawów jest przez diabetyków opacznie rozumiany jako brak schorzenia. W tym pierwszym okresie fakt wystąpienia cukrzycy można dostrzec jedynie poprzez kontrolę poziomów glukozy, która uświadamia choremu zależności między posiłkiem, farmakoterapią i wysiłkiem fizycznym.

MIKROKRĄŻENIE PRZYCZYNĄ POWIKŁAŃ
U wielu pacjentów z cukrzycą, w szczególności gdy kontrola poziomu glukozy nie jest zadowalająca, dochodzi do rozwoju powikłań narządowych. U ich podłoża leżą zmiany naczyniowe na tle rozwijającej się miażdżycy. W ich następstwie w naczyniach krwionośnych mogą rozwijać się takie komplikacje, jak: udar mózgu, choroba wieńcowa, retinopatia, nefropatia oraz choroby tętnic obwodowych. Komplikacje te występują w późnych stadiach choroby. Wcześniejsze stadia są niezauważalne, dotyczą bowiem bardzo drobnych naczyń krwionośnych, które tworzą tzw. mikrokrążenie.

NIE BÓJ SIĘ ZASTRZYKÓW
Samo podanie insuliny w tkankę podskórną nie powoduje bólu. Czasami może wystąpić odczyn alergiczny i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, ale są to bardzo rzadkie przypadki. Jeśli taka sytuacja się zdarzy, należy zgłosić się do swojego lekarza. Być może osoba, która przyjęła insulinę, jest uczulona na jeden ze składników leku, np. konserwant.

Dodatkowo przy zastrzyku z insuliną nie używa się wacika ze spirytusem i nie przeciera miejsca podania insuliny. Dawniej, kiedy obowiązywały takie zalecenia, pacjenci zgłaszali ból z powodu przedostania się pod skórę niewielkich ilości spirytusu. Obecnie NIE należy stosować spirytusu do przecierania miejsca wstrzyknięcia. Wystarczy jedynie zachowywać prawidłową higienę ciała. Codzienne mycie ciała wodą z mydłem jest w zupełności wystarczające.

POŻEGNAJ ZBĘDNE KILOGRAMY
W odchudzaniu walka toczy się o redukcję ilości tkanki tłuszczowej zgromadzonej w nadmiarze we własnym ciele. Niestety niektóre "diety cud" - jakoby gwarantujące spektakularną utratę nadmiernych kilogramów w ciągu tygodnia czy kilkunastu dni - bazują na niewiedzy i naiwności ludzkiej. Decydując się na nierozważny krok w stronę "cudu", w efekcie wiele osób robi sobie krzywdę, narażając się co najmniej na odwodnienie i utratę z organizmu witamin i składników mineralnych (niedobory). Nie bez kozery postuluję "chudnięcie z głową", większość bowiem problemów otyłych osób z cukrzycą (i nie tylko) zaczyna się właśnie "w głowie" i tkwi w przyczynach psychologicznych, często w emocjach itp.

Wielu z moich pacjentów podchodzi do zagadnień przestrzegania diety z zupełną ignorancją. Inni zbyt przesadnie myślą o jedzeniu, co kończy się nerwowym i systematycznym przeglądem zawartości lodówki, albo wręcz przeciwnie - przez cały dzień nie pamiętają o posiłkach i nadrabiają wszystko wieczorem. Zarówno jedna, jak i druga postawa mogą być zgubne w skutkach - nieoczekiwany przyrost masy ciała gwarantowany!


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk, luty 2010, nr 2 (169)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line