Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 12 (167)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk


DRODZY CZYTELNICY

Tak długo wyczekiwane i przygotowywane święta Bożego Narodzenia często pozostawiają w nas uczucie niedosytu. Czasami są też przyczyną zmęczenia i stresu. Dlatego szczególnie polecamy lekturę tekstów "Gorączka wigilijnej nocy" oraz "Choinka bez cukierków", które pomogą Wam tak przygotować się do świąt, by uniknąć rozczarowania.

Wszyscy życzymy sobie w tym czasie zdrowia, dlatego w grudniowym numerze podpowiadamy Wam, jak uniknąć "świątecznych pułapek" powodujących podwyższone wartości glikemii, a co za tym idzie - złe samopoczucie i kłopoty zdrowotne. Jeśli przy świątecznym stole będziemy pamiętać o złotej zasadzie umiaru, nie zapominając o intensywnej kontroli poziomu glukozy we krwi, a dodatkowo nadwyżki energii będziemy zużywać na dłuższe spacery, wówczas ten świąteczny okres minie w spokoju i zdrowiu.

A zatem zdrowych, radosnych, pogodnych świąt Bożego Narodzenia i do Siego Roku!

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

JAK DŁUGO STOSOWAĆ DIETĘ?
Bardzo często dieta jest mylnie rozumiana jako specyficzny sposób odżywiania stosowany wyłącznie przez jakiś określony czas w celu osiągnięcia pożądanego efektu, np. schudnięcia, złagodzenia pewnych dolegliwości itp.

W przypadku cukrzycy sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo choroba ta towarzyszy człowiekowi od chwili rozpoznania do końca życia. Dieta stosowana przez diabetyków nie może ograniczać się wyłącznie do picia gorzkiej herbaty (zamiast słodzonej) i jedzenia sucharków bezcukrowych czy chrupkiego pieczywa między posiłkami, jak to niekiedy przedstawiają mi pacjenci. Wszystkie takie nieprzemyślane zachowania nie gwarantują optymalnych stężeń glukozy we krwi, a wręcz przeciwnie - są odpowiedzialne za niewyrównanie cukrzycy.

"GORĄCZKA" WIGILIJNEJ NOCY
Z każdym kolejnym dniem grudnia odczuwamy niepokój, irytację, wręcz rosnące napięcie. Coraz częstszym tematem rozmów stają się świąteczne przygotowania. Zaczynamy myśleć o świątecznych porządkach, wyliczać produkty potrzebne do zrobienia dań, myślimy o prezentach. Tak tego dużo. Jak zdążyć z wszystkimi przygotowaniami?

Rozplanujmy działania na każdy dzień lub tydzień. Pomyślmy, co możemy zrobić wcześniej, a co tuż przed świętami. Może warto inaczej zorganizować porządki, by nie czuć zmęczenia tuż przed samą Wigilią. Może też lepiej z wyprzedzeniem zająć się przedświątecznymi zakupami, aby uniknąć tłumów i kolejek.

CHOINKA BEZ CUKIERKÓW
Codzienność dziecka z cukrzycą różni się od codzienności jego rówieśników. Jest insulina, są pomiary glikemii, jest dieta, w której chipsy i słodkie napoje pojawić się mogą tylko sporadycznie.

Małe dziecko pewnie nie do końca rozumie, dlaczego tak jest, ale przyzwyczaja się do obowiązków wynikających z choroby. W końcu jest wiele rzeczy, które nie są najprzyjemniejsze, a które trzeba zaakceptować - szkoła, praca rodziców, wizyty w poradni diabetologicznej... Obowiązki to część naszego życia. O wiele trudniej jednak zaakceptować ograniczenia wynikające z cukrzycy w okresie świąt. A to, jak dziecko chorujące na cukrzycę przeżyje Boże Narodzenie, zależy w dużej mierze od mądrości jego rodziców.

RYBY NIE TYLKO OD ŚWIĘTA
Wielką zaletą ryb, zwłaszcza tłustych ryb morskich, jest znaczna zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, które zmniejszają ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, obniżają podwyższony poziom ciśnienia tętniczego krwi i triglicerydów, przeciwdziałają arytmii serca, działają przeciwzapalnie.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przyjmuje, że w ramach profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych należałoby zwiększyć udział w diecie kwasów omega-3, m.in. poprzez zwiększenie spożycia tłustych ryb morskich. W ramach profilaktyki choroby niedokrwiennej serca zaleca się spożywanie przynajmniej dwa razy w tygodniu dwóch porcji tłustych ryb morskich, przy czym sposób ich przygotowania do spożycia ma wpływ na ich właściwości przeciwmiażdżycowe.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 12 (167)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line