źródło: Onet.pl (18.11.09), 19 listopada 2009 r.
Mutacje w niektórych genach w pełni tłumaczą problemy z otyłością lub cukrzycą typu 2 u małej grupy pacjentów. Natomiast generalnie rzecz ujmując, czynniki genetyczne odgrywają znaczącą rolę w określaniu indywidualnej podatności na obydwa z tych schorzeń w całej populacji - stwierdzili specjaliści z Wielkiej Brytanii na podstawie dostępnych wyników badań naukowych.
czynniki genetyczne odgrywają znaczącą rolę |
Celem pracy opublikowanej na łamach czasopisma "Nature" jest zestawienie i dyskusja nad dotychczasowymi danymi na temat wpływu genów na ryzyko otyłości i cukrzycy. To powinno ułatwić zrozumienie podstaw rozwoju tych złożonych chorób oraz umożliwić poszukiwanie nowych sposobów ich leczenia.
Większość naukowców zgadza się, że na rozwój chorób metabolicznych mają wpływ współdziałające czynniki wrodzone (genetyczne) i środowiskowe - np. styl życia. Wiadomo też, że schorzenia te stanowią rosnący problem dla zdrowia publicznego.
najnowsze wyniki każą spojrzeć na otyłość jako na dziedziczną chorobę |
Stephen O'Rahilly z Uniwersytetu w Cambridge postanowił przyjrzeć się z bliska i poddać szczegółowej analizie dotychczas poznane czynniki molekularne biorące udział w rozwoju otyłości i cukrzycy typu 2.
Jak podkreśla naukowiec, dni kiedy te choroby były postrzegane jedynie jako skutek złej diety, dawno już minęły. Jego zdaniem, najnowsze wyniki badań każą spojrzeć na otyłość jako na dziedziczną chorobę neurobehawioralną, która jest wysoce wrażliwa na wpływ warunków środowiskowych.
Foto: www.sxc.hu
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie
polubcie nasz profil na FB!