Tymczasem poziom glikemii rzeczywiście nie jest podwyższony w sposób dramatyczny, ale jest podwyższony w sposób wystarczający, aby generować powikłania naczyniowe, takie jak m.in. przedwcześnie rozwijająca się miażdżyca, zlokalizowana w obrębie krążenia wieńcowego i prowadząca do zawału mięśnia sercowego lub miażdżyca rozwijająca się w obrębie naczyń mózgowych, prowadząca ostatecznie do udaru mózgu. Dlatego cukrzyca typu 2 jest określana mianem cichego zabójcy. Koszty leczenia przewlekłych powikłań cukrzycy (np. leczenie nefropatii cukrzycowej, leczenie stopy cukrzycowej, uszkodzenia wzroku, powikłań związanych z miażdżycą) są wysokie. Olbrzymie są również koszty społeczne - inwalidztwo lub śmierć.
Możliwe są dwa kierunki działań. Pierwszy to profilaktyka powstawania cukrzycy typu 2 (stanowi ona 85-90 proc. przypadków choroby). Drugi - podnoszenie świadomości społecznej. Po 45. roku życia poziom cukru we krwi powinno się kontrolować raz w roku - cukrzyca długo nie daje objawów; kiedy się już pojawią, to znak, że choroba jest zaawansowana. Bez względu na wiek osoby z grupy zwiększonego ryzyka cukrzycy, to znaczy osoby otyłe, kobiety, które przebyły cukrzycę ciążową lub urodziły dzieci o dużej masie urodzeniowej, osoby, które mają krewnych z cukrzycą typu 2, osoby ze schorzeniami kardiologicznymi, także powinny podlegać okresowym badaniom w kierunku poziomu glukozy.
cukrzycy typu 2 można przeciwdziałać |
Jeśli cukrzycę typu 2 wykryjemy w porę, to znaczy na etapie, kiedy jest jeszcze bezobjawowa, a cukier jest jedynie łagodnie podwyższony, to pierwszym wskazaniem dla pacjenta jest odpowiednia dieta oraz wysiłek fizyczny. Jeśli ktoś ma nadwagę, to dobowa ilość kalorii powinna być mniejsza niż przewidziana dla osób o wadze prawidłowej. Szczególnie niebezpieczna jest tkanka tłuszczowa na brzuchu - tłuszcz trzewny odpowiada za to, że chorujemy na cukrzycę, na nadciśnienie, że mamy podwyższony cholesterol, że przedwcześnie grożą nam zawały serca i udary mózgu. Redukcja wagi ciała jest najlepszym sposobem na zmniejszenie tempa progresji cukrzycy, czyli konieczności zastosowania w późniejszym etapie farmakoterapii i ewentualnej insulinoterapii.
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą |
- Głównym celem obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobów leczenia choroby i powikłań z nią związanych, a także promowanie zdrowego stylu życia - mówi dr Ryszard Morawski z Centrum Diabetologii Klinicznej. - Dzień Otwarty jest wyrazem solidarności i poparcia dla wielomilionowej rzeszy polskich diabetyków, którzy bezustannie walczą o poprawę poziomu opieki diabetologicznej, dążąc do europejskich standardów.
Dziś w godz. 9 do 14 w siedzibie Centrum Diabetologii Klinicznej, w Krakowie przy ulicy Łazarza 14, przeprowadzane są bezpłatne analizy i konsultacje: badania poziomu glikemii i HbA1c oraz cholesterolu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar masy ciała i wzrostu, określanie wskaźnika BMI, ocena powikłań cukrzycy. Specjaliści kliniczni przyjmują w następujących poradniach: Diabetologicznej, Diabetologicznej dla kobiet z cukrzycą w ciąży, Kardiologicznej, Okulistycznej, Otyłości, Stopy Cukrzycowej.
Doświadczone dietetyczki i pielęgniarki prowadzą również indywidualne konsultacje w zakresie zaleceń żywieniowych, diet, samokontroli glikemii, technik wstrzyknięć, piór insulinowych i pomp insulinowych.
Rejestracja oraz więcej informacji pod numerem: 12 370 82 00.
Współorganizatorami są: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Kraków, Biuro Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.
w niedzielę odbędzie się Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi |
Organizatorzy to: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę i Portal MojaCukrzyca.org.
(DD)