Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 7-8 (163)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk


DRODZY CZYTELNICY

Wakacje. Czas relaksu. Dla wielu niestety czas stresu, spowodowany niedoskonałościami swojego wyglądu. Także DIABETYK zilustrowany jest lekkimi, letnimi zdjęciami nie tylko na okładce. Nie po to jednak, by Was przygnębiać, a raczej po to, by zachęcić do zdrowego stylu życia. Dlatego w tym numerze sporo uwagi poświęcamy problemowi otyłości, zależnościom pomiędzy dużą nadwagą a cukrzycą i innymi schorzeniami. Szczególnie polecamy Wam lekturę tekstów "Otyłość wróg nr 1" i "Metaboliczna puszka Pandory", w których przedstawiamy wpływ otyłości na organizm i wynikające z niej niebezpieczeństwa dla zdrowia.

W zmaganiach ze zbędnymi kilogramami warto spróbować zastosować dietę opartą na zasadach "Piramidy żywienia dla diabetyków" i korzystać z różnych dodatkowych metod wspierających terapię, np. relaksacji. W ten sposób pragniemy dać Wam bodziec do walki o siebie. Wakacje to dobry czas na odejście od rutyny, od tej złej rutyny i zapoczątkowanie nowego, zdrowszego sposobu na swoje "dolce vita".

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

LANTUS NA CENZUROWANYM
Pod koniec czerwca środowiska diabetologiczne zelektryzowała wiadomość o tym, że jeden z długo działających analogów insuliny, znany pod handlową nazwą Lantus może zwiększać ryzyko wystąpienia raka.

(...) Czwartym ośrodkiem, który analizuje zagadnienie jest działające w Wielkiej Brytanii Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Cukrzycą. Dotychczasowe wyniki niezakończonego jeszcze badania nie potwierdzają żadnej zależności pomiędzy stosowaniem insuliny Lantus a zachorowaniami na raka, w tym na raka piersi. Pytanie, które można postawić na tym etapie brzmi: czy stosowanie Lantusa wpływa na szybszy wzrost i namnażanie się istniejących już komórek rakowych (a nie czy Lantus powoduje raka)?

Lekarze starają się uspokoić chorych na cukrzycę. Podkreślają, że insulinoterapia sama w sobie jest całkowicie bezpieczna, a kontrowersyjne wyniki dotyczą tylko jednego analogu i to przyjmowanego samodzielnie, a nie stosowanego w połączeniu z innymi rodzajami insuliny. Trzeba pamiętać, że zależności pomiędzy przyjmowaniem insuliny a rakiem nie stwierdzono w przypadku insuliny ludzkiej ani innych analogów (Levemir, Humalog, Novo Rapid). Czekając na weryfikację dotychczasowych informacji nie można zaprzestać dotychczasowej insulinoterapii.

OTYŁOŚĆ WRÓG NR 1
"Otyłość niewątpliwie jest wrogiem społeczeństwa i jako z wrogiem należy z nią walczyć".

Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, czy warto schudnąć i "tak się męczyć", rezygnując z ulubionego wysokokalorycznego jedzenia - zachęcamy do lektury niniejszego tekstu oraz artykułu "Metaboliczna puszka Pandory". Przedstawiamy w nich fakty dotyczące różnych aspektów otyłości (ryzyka dla zdrowia, leczenia itp.).

Wzrost wskaźnika masy ciała (BMI) zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo -naczyniowych, zaś otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka cukrzycy i zespołu metabolicznego. Zdecydowanie najgroźniejszą formą otyłości jest jej odmiana trzewna, potocznie nazywana - typem "jabłko" (od okrągłej formy, jaką w sylwetce osoby otyłej przybiera brzuch). Otyłość brzuszna z kolei jest niezależnym czynnikiem prognostycznym zaburzeń metabolicznych i w końcu cukrzycy.

POMPA NA URLOPIE
Wakacje z pompą u boku to nawet dla wytrawnych diabetyków, takich co to już niejedno w życiu widzieli, swego rodzaju wyzwanie. Letnie rozprężenie nie sprzyja samokontroli, a w głowie rodzi się myśl, żeby tak i od cukrzycy wziąć sobie wolne.

Tymczasem wypoczynek "pompiarzy" paradoksalnie wymaga i solidnego przygotowania logistycznego, i zwiększonej dyscypliny. Każdy, kto choruje na cukrzycę, musi dobrze znać swój organizm. Ten, kto leczy się przy użyciu pompy insulinowej, musi znać go jeszcze lepiej. Pompa wymaga dużego zaangażowania w leczenie, sporej wiedzy, ale i codziennej rutyny, której nie można bagatelizować.

Na czas urlopu trzeba tak oswoić pompę, aby czuć się pewnie, umieć przewidywać konsekwencje swoich poczynań i wiedzieć, jak radzić sobie w niespodziewanych wypadkach.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 7-8 (163)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line