Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Zdrowe Nogi

Piękne i zdrowe nogi latem

źródło: Zdrowe Nogi nr 3 (3) 2003

Zdrowe Nogi

Wakacje to okres, w którym szczególnie chętnie odkrywamy nogi, wkładamy bose stopy do sandałków bądź innego obuwia. Lato ostatnimi czasy bywało bardzo gorące, tak więc postaramy się Państwu udzielić kilka rad związanych z dbaniem o nogi i stopy właśnie w tym czasie.

Pielęgnacja, o której musi wiedzieć każdy

1. Jak najczęściej w ciągu dnia (minimum dwa razy: rano i wieczorem) dokładnie myć nogi i stopy (nie zapomniawszy oczywiście o reszcie ciała). Jeśli bierzemy prysznic, to kończyć go polewaniem stóp i podudzi zimną wodą. To wzmacnia i uodparnia skórę, dobrze wpływa na naczynia żylne nóg. Radę tą powinni bezwzględnie zapamiętać diabetycy! Higiena stóp jest szczególnie ważna u osób cierpiących na nadmierną potliwość stóp.

2. Po każdym myciu dokładnie osuszać stopy i przestrzenie między palcami.

3. Nosić wygodne, przewiewne obuwie, skarpety, pończochy z materiałów naturalnych (bawełna, wełna).

4. Skarpety i rajstopy zmieniać przynajmniej raz dziennie. Jeśli jest taka potrzeba zmieniać je według potrzeb nawet kilka razy dziennie.

5. Jeżeli jest to możliwe, buty codziennie zmieniać, pozwalając jednej parze przez dzień "odpocząć". Zapobiega to chodzeniu w przepoconych butach i strzeże przed grzybicą stóp.

6. Stosować preparaty zapewniające komfort stóp i nóg. Szczególnie teraz latem zalecamy i rekomendujemy Allpresan 5 – krem w piance pielęgnujący i chroniący pocące się stopy, Allpresan 6 – spray zapewniający chłód i świeżość dla gorących stóp, a także dezodorant odświeżający zwalczający przykry zapach stóp(Allpresan9) i dezodorant do butów (Allpresan 10).

7. Nawilżać wysuszoną skórę stóp i nóg. Latem staje się ona częściej "pościągana" i po prostu przesuszona przez opalanie. Stopy natomiast, poprzez chodzenie w klapkach, czy o zgrozo, w butach nie nadających się na lato (np. modne wśród młodzieży "ciężkie" buty, grube adidasy itp.) też wołają o nawilżenie. Latem na stopach skóra może mieć tendencje do pękania, rogowacenia. Zamiast chować nogi w skarpety, lepiej je w prosty sposób wypielęgnować. Środkiem zalecanym m.in. przez dermatologów do pielęgnacji suchej skóry są Allpresan 2 i Allpresan 3. Pianki te zapobiegają u diabetyków stopie cukrzycowej.

8. Obcinać odpowiednio paznokcie u stóp. Nieprawidłowe obcięcie może spowodować
wrastanie paznokcia. Najlepiej i najbezpieczniej nie zaokrąglać boków paznokcia.
Diabetycy zamiast nożyczek powinni używać pilników.

9. Zgrubiały naskórek usuwać pumeksem. W przypadku szybkiego rogowacenia korzystać z pomocy specjalisty do spraw pielęgnacji stóp.

I bardzo ważne o grzybicy stóp, która jest problemem ciągle aktualnym

Jest niewielu ludzi, którzy mogą się pochwalić, że nigdy nie mieli do czynienia z grzybicą stóp. Dzisiaj można już skutecznie zapobiegać. Rozpoznanie grzybicy skóry lub paznokci należy do codziennej rutyny lekarskiej. Według ekspertów, co trzeci dorosły Polak ma grzybicę. Szczególne znaczenie ma pojawienie się grzybicy u chorego na cukrzycę. W przypadku wystąpienia tzw. stopy cukrzycowej dodatkowa infekcja grzybicza może doprowadzić do znacznego pogorszenia przebiegu choroby. Dlatego diabetycy powinni zwracać dużą uwagę na pielęgnację swoich stóp. Artykuły dotyczące grzybicy i sposobów jej zapobiegania znajdą Państwo wewnątrz gazety.

Prosimy wziąć sobie do serca nasze rady dotyczące pielęgnacji stóp, bo kto z Państwa wyobraża sobie błogi urlop z bolącymi nogami?

Udanego wypoczynku, ruchu na zdrowych nogach i do zobaczenia po wakacjach.

Aneta Drzażdżyńska
Redaktor Prowadzący PPP "Zdrowe Nogi"


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Zdrowe Nogi: Piękne i zdrowe nogi latem
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line