Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Inżynieria tkankowa - nauka z przyszłością

źródło: Onet.pl (29.04.09), 3 maja 2009 r.

Inżynieria tkankowa to przyszłość medycyny regeneracyjnej - dziedziny, której zadaniem jest odbudowa narządów utraconych w wyniku urazów, chorób przewlekłych lub wadliwie rozwiniętych u osób nowo narodzonych - mówi Anna Kaźnica z Zakładu Inżynierii Tkankowej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. O zdobyczach inżynierii tkankowej biolog molekularna opowiadała podczas 9. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Celem inżynierii tkankowej jest zastąpienie, przywrócenie, udoskonalenie, bądź podtrzymanie funkcji tkanek i narządów przy pomocy implantów uzyskanych z wykorzystaniem żywych ludzkich komórek i biomateriałów.

- Specjaliści zajmujący się inżynierią tkankową łączą metody inżynieryjne i biologiczne dla uzyskania materiału biologicznego, który będzie w stanie zregenerować zniszczoną tkankę w organizmie i przywrócić jej funkcje - mówiła Anna Kaźnica.

Jak przypomniała, jeszcze kilka lat temu uważano, że narządy hybrydowe, które będą się składały z żywych ludzkich komórek i sztucznych materiałów - biopolimerów nie zostaną stworzone, a niedostatek narządów będzie trzeba uzupełniać narządami zwierzęcymi. "Dzisiaj wiemy, że stworzenie narządów biohybrydowych jest możliwe właśnie dzięki inżynierii tkankowej" - powiedziała.

Uszkodzenia narządów i tkanek powstają na skutek urazów, wypadków komunikacyjnych czy przewlekłych chorób. Leczy się je farmakologicznie, chirurgicznie, przy pomocy przeszczepów narządów oraz implantacji biomateriałów, którą zajmuje się inżynieria tkankowa.

- Spróbujmy wyobrazić sobie dzień, kiedy urządzenia do dializy staną się zbędne, ludzie z cukrzycą insulinozależną otrzymają syntetyczną trzustkę, a osoby z niewydolnością wątroby otrzymają nowy narząd. Dla wielu osób wydaje się to niemożliwe. Tymczasem specjaliści wiedzą, że prędzej czy później to nastąpi - opowiadała popularyzatorka.


Jak tworzy się implanty? Najprostszym sposobem jest pobranie fragmentu tkanki, np. skóry, wyizolowanie w laboratorium pojedynczych komórek. Komórki te są następnie namnażane w naczyniach hodowlanych. Po uzyskaniu odpowiedniej powierzchni, skóra dostarczana jest do szpitala w celu przeszczepienia jej.

- W warunkach laboratoryjnych łączy się wyizolowane komórki - chondrocyty, melanocyty, fibroblasty czy keratynocyty z różnego typu biomateriałami - to rusztowania, na których komórki się osadzają, stwarzając przestrzeń wzrostu - wyjaśniała badaczka. W ten sposób można np. tworzyć rogówkę czy "sztuczne" uszy. Zaletą biomateriałów jest ich biodegradowalność, oznacza to, że polimer ulega stopniowej degradacji, pozostawiając w końcu tylko naturalny produkt-nowy narząd. Dzięki takim materiałom nie ma konieczności przeprowadzania kolejnych operacji polegających na ich usunięciu. Rusztowania wykonane są z polimerów naturalnie występujących w przyrodzie - kolagenu, chityny czy celulozy.

W hodowli wykorzystuje się specjalne pożywki dla komórek, tzw. media hodowlane. Zawierają one surowicę, czynniki wzrostu i inne substancje pozwalające na szybką proliferację - mnożenie pożądanych komórek.

- Inżyniera tkankowa to próba urealnienia marzenia o "organach prosto z półki", co byłoby uniezależnieniem od liczby dawców i czekania na czyjąś śmierć - tłumaczy Anna Kaźnica.

Obecnie inżynieria tkankowa pozwala na tworzenie m.in. sztucznej skóry, chrząstki, łąkotki, nerwów, zastawki serca, rogówki i kości.

Naukowcy wciąż pracują nad imitacją rdzenia kręgowego, wyhodowaniem sztucznej wątroby, trzustki, nerki i serca.

Mówiąc o przyszłości inżynierii tkankowej prowadząca spotkanie powiedziała, że badania w tej dziedzinie będą poświęcone nowym biomateriałom, wykorzystaniu komórek macierzystych i czynników wzrostu wspomagających namnażanie komórek, a także terapii genowej.

Foto: bio.materials.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Inżynieria tkankowa - nauka z przyszłością
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line