Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk nr 4 (160)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

W tym numerze DIABETYKA podpowiadamy, jak przygotować ucztę wielkanocną, aby potrawy, mimo niewielkiej zawartości tłuszczu, miały wyśmienity smak i jednocześnie nie podnosiły nadmiernie poziomu glukozy we krwi.

Czy to możliwe? Jak najbardziej. Podobnie jak możliwe jest zapanowanie nad najbardziej nawet krnąbrną cukrzycą, o czym przekonacie się, czytając tekst "Mistrz i Małgorzata". Szukając sojusznika w walce ze swoją chorobą, warto wiedzieć, czego należy oczekiwać od lekarzy, o czym piszemy w artykule "Lekarz rodzinny i ty".

Zachęcamy, aby po świątecznym delektowaniu się mniej lub bardziej zakazanymi potrawami, poświęcić trochę czasu na aktywność, dzięki której można pobudzić metabolizm i zadbać o swoje ciało i kondycję. Dzięki temu starania o utrzymanie zdrowia będą bliskie "Filozofii dobrego życia", pozwalającej na osiągnięcie harmonii i szczęścia. Święta Wielkanocne także niosą wiele nadziei na nowy szczęśliwy obrót naszych spraw - czego wszystkim naszym Czytelnikom serdecznie życzymy.

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

W tym numerze m.in.:
LEKARZ RODZINNY I TY
Rola lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w profilaktyce, rozpoznawaniu i leczeniu cukrzycy była przez wiele lat niedoceniana. Także dziś wielu pacjentów zgłasza się do gabinetu lekarza rodzinnego jedynie z prośbą o skierowanie do diabetologa, a i sami lekarze nie wykazują należytego zainteresowania problemem. Tymczasem diabetolodzy zgodnie twierdzą, że osoby z cukrzycą typu 2, leczone lekami do ustnymi, nie wymagają opieki poradni diabetologicznej. Dobrze wyedukowany lekarz rodzinny może takich pacjentów leczyć w sposób satysfakcjonujący, a do diabetologa kierować ich w razie wątpliwości (konsultacja specjalisty).

WIELKANOCNE UCZTOWANIE
Ułożenie świątecznego menu, zgodnego z zalecanym przez lekarza lub dietetyka dziennym limitem kalorii, tłuszczu i węglowodanów, może wydawać się trudne przy zachowaniu tradycji kuchni polskiej. Jednak jest to łatwiejsze niż się nam wydaje. Wystarczy wprowadzić kilka modyfikacji, dzięki którym dania będą zawierały mniej węglowodanów i tłuszczów. Aby ułatwić naszym czytelnikom przygotowanie świątecznych potraw, spełniających kryteria zarówno smaku, jak i prawidłowej diety, przedstawiamy kilka propozycji na zdrowe i smaczne dania.

INSULINOTERAPIA PO PORODZIE
Okres wczesnego macierzyństwa to dla ciebie okres koniecznych zmian wielu zwyczajów i dostosowywania się do nowych warunków życia. Niektóre potrzeby dziecka obciążają twój organizm. Pamiętaj, że noszenie na rękach małego szkraba to wysiłek fizyczny. Jeżeli usypiasz niemowlę na rękach, kontroluj, jak długo je nosisz. Jeśli trwa to ponad godzinę, być może powinnaś zmniejszyć dawkę insuliny (szczególnie jeśli doświadczasz niedocukrzeń). Gdy wychodzisz z dzieckiem na regularne codzienne spacery, pamiętaj, że jest to dla ciebie kolejna dawka wysiłku fizycznego. Kontroluj czas spacerów.

INTENSYWNA PIELĘGNACJA RANY
Pielęgnuj skórę stopy wokoło rany oraz inne jej powierzchnie, omijając przestrzenie między palcami. Możesz zastosować bardzo łagodne i delikatne gotowe maści (np. Linomag lub Alantan), lub maść na receptę robioną wg receptury zawierającej witaminę A i maść cholesterolową. Dobrze się rozprowadza, szybko wchłania i jest antyalergiczna. Można ją stosować na suchą skórę, która w przypadku cukrzycy jest bardzo uciążliwą przypadłością. Dochodzi bowiem do dużej hiperkeratozy (znacznego pogrubienia warstwy rogowej naskórka). Nie stosuj maści na rany, ale wokoło nich, aby nie blokować odpływu z nich treści (płynu surowiczego lub wydzieliny ropnej). Maści lub kremu z mocznikiem używaj tylko profilaktycznie.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk nr 4 (160)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line