Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik Diabetyk nr 3 (159)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Nie pozostawajmy bierni, szczególnie wiosną, gdy dzień staje się dłuższy i mamy więcej możliwości, aby zrobić coś dla siebie. Szukajmy inspiracji do zmiany na lepsze. Może by tak schudnąć? To niełatwe, ale warto - dla zdrowia. Najpierw trzeba centymetrem zmierzyć swój problem w pasie. Przeczytać tekst "Od decyzji do działania" i z mgławicy marzeń o talii osy wydobyć konkretny cel "schudnę". Potem należy uczynić z niego swoje hasło przewodnie i przejść do działania! To może być świetny pomysł na siebie. A że dobrze go mieć, nie tylko w kwestii wyglądu, uświadomi nam reportaż w rubryce "Niezwykli zwykli ludzie". Nauczmy się też - korzystając z wiedzy prof. A. Kokoszki - negocjować z samym sobą ustępstwa niezbędne w dziele zmian na lepsze: zamiast smażonego schabowego duszony indyk (smażony dla niepoznaki w niedzielę!).

Życzymy sukcesów i (wiosennej) pogody ducha.

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

POMYSŁ NA SIEBIE
Na pierwszy rzut oka "oaza spokoju". Łagodny głos, delikatny uśmiech i wnikliwe, inteligentne spojrzenie. Sama jednak twierdzi, że ta fizjonomia bywa niekiedy myląca. Jeżeli trzeba postawić na swoim i np. "wykłócić się" o swoją kolejkę w poczekalni u diabetologa, to też to potrafi. (Ja tylko ustaliłam panie wg ustalonej wcześniej kolejności, żeby nie było, że ze mnie taka kłótliwa emerytka - asekuruje się później). Ania Ługowska, warszawianka z wyboru, diabetyk z przypadku i miłośniczka górskich wędrówek.

OD DECYZJI DO DZIAŁANIA
Porażki w realizacji celów bywają bolesne i zniechęcające. Jednak są też dla nas informacją zwrotną, co zmienić, jak w przyszłości działać, aby uniknąć rozczarowań. Typowa przeszkoda, która utrudnia nam podjęcie działania, bardzo często wynika z braku planu. Nie wyodrębniamy w nim kolejnych małych kroków, albo cel stawiamy sobie zbyt ogólny czy zbyt ambitny - nie umiemy racjonalnie ocenić możliwości jego realizacji. Tak też było w przypadku pani Basi: na początku planowała codzienne ćwiczenia i drastyczne ograniczenie dietetyczne. Utrzymanie tak restrykcyjnego planu przez dwa miesiące było praktycznie niemożliwe do zrealizowania.

RUSZYŁA MACHINA
Dla niektórych zbyt ospale, w opinii innych - na mało precyzyjnych zasadach. Faktem jest jednak, że ruszyła wreszcie refundacja pomp insulinowych dla pacjentów do 18 roku życia. O terapii pompą, precyzji dawkowania insuliny i o tym, że tak naprawdę nie o samą pompę chodzi, lecz o cały proces leczenia, rozmawiamy z dr n. med. Ewą Pańkowską, diabetologiem ze szpitala przy ulicy Działdowskiej w Warszawie.

Czyli pani praktyka lekarska pokazuje, że wymóg dokładności do 0,05 j/godz. w przypadku dzieci najmłodszych jest jak najbardziej słuszny?

- Fakt, że są dwie grupy pacjentów, wyniknął z życia. Cóż ja poradzę na to, że małe dziecko woli pompę lżejszą, a jego leczenie wymaga większej dokładności? To nikomu nie powinno przeszkadzać, wręcz przeciwnie - dzięki temu procedura ma wyższą jakość. Jestem lekarzem i oczywiste jest, że mam na uwadze dobro pacjentów, a nie interes firm. Chcę mieć narzędzie, którym będę mogła jak najlepiej leczyć. Narzędzie najlepsze z możliwych dla malutkich pacjentów i równie dobrze dobrane dla dzieci starszych. Dla przykładu: dobowe zapotrzebowanie dziecka na insulinę wynosi tylko 5 jednostek insuliny. Tę liczbę trzeba podzielić na 24 godziny, na co najmniej 7 bolusów posiłkowych. Czy naprawdę tak trudno zrozumieć, jak niezmiernie ważna jest precyzja dawkowania? A dotyczy ona - jak już mówiłam - i bazy, i bolusa.

Z INSULINĄ W TOREBCE
Szybko biegnący czas, praca zawodowa czy prowadzenie domu niosą za sobą ryzyko, że pochłonięte codziennymi obowiązkami kobiety zapomną o zajmowaniu się swoją cukrzycą. Co zrobić, żeby choroba nie przeszkadzała w codziennym życiu? Czy możliwe jest pogodzenie insulinoterapii z wieloma obowiązkami?

Teresa: Codziennie rano tuż przed śniadaniem mierzy poziom cukru i wstrzykuje insulinę. Po zastrzyku wyrzuca zużytą igłę do specjalnego pojemnika. Tak samo postępuje wieczorem. - Moja insulina to taka mieszanka - śmieje się Teresa. - Dzięki temu oszczędzam na jednym wstrzyknięciu.

Dwufazowa mieszanka insuliny analogowej zawiera insulinę uwalnianą w dwóch fazach. Faza pierwsza działa tuż po wstrzyknięciu, w fazie drugiej insulina uwalnia się przez 24 godziny. Dzięki temu analog insuliny działa w czasie posiłków i pomiędzy nimi.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~JANECZKA  IP: 83.1.81.xxx(2009-03-02 22:01:53)
Nie trzeba czekac do wiosny. Juz teraz w sloneczne pogodne dni spedzam duzo czasu na swiezym powietrzu na dlugich spacerach wierzac, ze wysilek przyniesie mi korzysci. Przy mojej cukrzycy trudno mi schudnac, gdyz mam wiele powiklan, ale chodzi mi o dobre samopoczucie. Odchudzac tez nie bardzo sie mozna, bo przy 4 wkluciach trzeba jesc a nie stosowac diety odchudzajacej ni glodowek, ale ruch nie zaszkodzi.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik Diabetyk nr 3 (159)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line