Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 2 (158)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk


DRODZY CZYTELNICY

Luty, w kontraście do zimnej aury, można nazwać miesiącem z sercem na dłoni - coraz bardziej zadomowione Walentynki sprzyjają rozmyślaniom o naszej drugiej połowie, tej realnej czy tej wyśnionej. W tym numerze nie mogło też zabraknąć akcentu związanego z XVII Finałem WOŚP, a więc i z charakterystycznym czerwonym serduszkiem, które - widząc, ile udało się Orkiestrze zebrać pieniędzy - potwierdza, że potrafimy kierować się sercem, odwrotnie niż nasze państwo, które inicjatywę pomocy chorym dzieciom oddaje obywatelom, zamiast ją przejąć i zadbać np. o profilaktykę i wczesną diagnostykę chorób.

W DIABETYKU znajdziecie nie tylko przepisy kulinarne dla zakochanych i opis psychologa drogi wiodącej od samotności do miłości, ale też - jak przystało na pismo dotyczące przede wszystkim zdrowia - rady lekarza, jak dbać o mięsień sercowy, żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i ... kolejnymi Walentynkami z mężem/żoną/ukochanym/ukochaną u boku.

Redakcja

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

ZDROWE CIAŁO ZDROWY DUCH
W tym roku już po raz siedemnasty na ulicach polskich miast zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od 2001 r. Wielka Orkiestra realizuje program medyczny "Leczenie Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą". W konsekwencji tych działań jesteśmy pierwszym kra jem na świecie, w którym powszechnie leczy się pompami najmłodszych. Jest to swego rodzaju paradoks, zważywszy na fakt, że, jak do tej pory, pompy nie były refundowane przez NFZ. W tym roku zasady zakupu pompy dla dzieci się zmieniły, obowiązek ten nareszcie przejął fundusz zdrowia. Mimo tego Orkiestra nie zawiesza całkowicie swojego wsparcia dla dzieci z cukrzycą i w tym roku także część pieniędzy z finału WOŚP zostanie przekazana na zakup kolejnych pomp.

MIEJ SERCE DLA SERCA
Serce jest narządem, o którym najwięcej się mówi. Jego choroby wydają się nam zawsze bardzo poważne i wymagające pilnej konsultacji, najlepiej specjalisty kardiologa. A czy na co dzień wystarczająco dbamy o serce? Czy wiemy, co sercu szkodzi, a co pomaga? Serce każdy ma, ale czy o nie dba?

Najczęstszymi symptomami problemów z sercem są uczucie nierównej jego pracy (zbyt szybkiej lub zbyt wolnej) i uczucie "ciężaru" w piersiach - szczególnie przy wysiłku. Pojawia się wtedy duszność, początkowo związana z wysiłkiem, ale z czasem również w spoczynku. Mogą występować obrzęki nóg, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. U osób z wiele lat trwającą cukrzycą objawy bywają nietypowe, może występować np. jedynie nadmierne męczenie się - bez dolegliwości bólowych w klatce piersiowej.

MIĘDZY SAMOTNOŚCIĄ A MIŁOŚCIĄ
Samotność doskwiera nam w kilku sytuacjach życiowych. Szczególnie dotkliwie w okresie świąt, przełomu roku. Wtedy ludzie zajęci są swoimi rodzinami, dla których zarezerwowany jest ten szczególny czas. Samotnie gorzej też radzimy sobie w sytuacji stresu. Wobec związanego z nim poczucia zagrożenia bardzo potrzebujemy bliskiej osoby. Często taką rolę pełnią przyjaciele, ale oni wracają do swojego świata i znów jesteśmy zdani na samych siebie. Mając przy sobie tę jedną ważną osobę, łatwiej sobie radzić z trudnościami.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 2 (158)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 23 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line