Zwracamy się z prośbą o jak najszybsze wysyłanie podobnych petycji w tej sprawie do Minister Zdrowia na adres mailowy dep-pl@mz.gov.pl.
Nie musi to być oficjalne pismo. Wystarczy mail z propozycją umieszczenia analogów długodziałających w wykazie leków refundowanych. Im więcej głosów tym lepiej.
Poniżej treść pisma Prezesa Andrzeja Baumana
Bydgoszcz, dnia 2009-01-05
Szanowna Pani
Ewa Kopacz
Minister Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia
ul. Miodowa 15
00-952 Warszawa
Szanowna Pani Minister,
W związku z przekazaniem do konsultacji społecznych propozycji nowych list refundacyjnych chciałbym zgłosić uwagi Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Z przykrością stwierdzam brak analogów długodziałających w wykazie chorób oraz leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością.
Od wielu lat, niestety jak dotąd bezskutecznie, walczymy o wprowadzenie tej grupy insulin na listę leków refundowanych. W Polsce na cukrzycę choruje obecnie 2,5 miliona osób, a wszelkie prognozy wskazują, że liczba ta będzie drastycznie wzrastać. Dlatego też, z przykrością przyjmujemy kolejne decyzje Ministerstwa Zdrowia, które mimo licznych deklaracji i obietnic składanych środowisku pacjentów, nie umieściło długodziałających analogów insulin na listach leków refundowanych, narażając nas tym samym na utratę zdrowia i życia.
Mimo pozytywnej rekomendacji wydanej przez Radę Konsultacyjną Agencji Oceny Technologii Medycznych analogi długodziałające nie znalazły się w najnowszych propozycjach wykazu leków refundowanych.
Oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia w końcu usłyszy głos ponad 2,5-milionowej społeczności chorych na cukrzycę w Polsce i podejmie decyzje zmierzające do poprawy naszej sytuacji i zapewni nam dostęp do najnowocześniejszego leczenia.
Z wyrazami szacunku,
Andrzej Bauman
Prezes Zarządu Głównego
Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
Portal "Moja Cukrzyca" nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatu. Komunikat zamieszczono bezpłatnie.