Andrzej Bauman, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD) przypomniał w piśmie, że Polska pozostaje jedynym krajem Unii Europejskiej, który w żaden sposób nie finansuje długodziałających analogów insulin ze środków publicznych. Był to jeden z kilku powodów, dla których nasz kraj zajął dopiero 25. miejsce w opublikowanym niedawno europejskim rankingu opieki i leczenia chorych na cukrzycę. Polscy diabetycy czekają na decyzję o refundacji tych leków od 10 lat.
Jak napisano w komunikacie, "8 grudnia runął ostatni mur na drodze do refundacji", gdyż - jak nieoficjalnie dowiedziało się PSD - Rada Konsultacyjna przy Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) tego dnia pozytywnie oceniła m.in. długodziałające analogi insulin.
W rozmowie z PAP dyrektor AOTM Wojciech Matusewicz powiedział, że rekomendacje nt. długodziałających insulin zostały przekazane do Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że na razie nie może ujawnić ich treści.
Werdykt AOTM jest pierwszym krokiem na drodze do refundacji tych preparatów. Są one następnie oceniane przez międzyresortowy zespół ds. gospodarki lekowej, który wydaje na ten temat opinię. Ostateczna decyzja o wprowadzeniu terapii na listę leków finansowanych ze środków publicznych należy do ministra zdrowia. "Mamy ogromną nadzieję, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, jeszcze przed Bożym Narodzeniem otrzymamy gwiazdkowy prezent od minister Ewy Kopacz" - napisał Bauman w komunikacie.
W opinii załączonej do komunikatu PSD prof. Waldemar Karnafel - Konsultant Województwa Mazowieckiego ds. Diabetologii podkreślił, że analogi długodziałające w połączeniu z analogami szybkodziałającymi pozwalają najwierniej odtworzyć fizjologiczne wydzielanie insuliny w organizmie ludzkim. Dotyczy to tzw. intensywnego leczenia insuliną. Zdaniem profesora, ten model terapii w niczym nie ustępuje terapii pompami insulinowymi, a jest rozwiązaniem tańszym.
Obecnie chorzy na cukrzycę w Polsce nie mogą w pełni korzystać z tej terapii. Jedyną dostępną dla nich insuliną podstawową jest insulina o pośrednim czasie działania (insulina NPH).
Jak ocenia profesor Karnafel, dla większości chorych przeszkodą na drodze do włączenia analogów długodziałających jest bariera finansowa. Refundacja tych preparatów byłaby opłacalna dla państwa - zapewniłaby lepszą kontrolę poziomu glukozy we krwi pacjentów, a przez to ograniczyłaby liczbę powikłań cukrzycy i zmniejszyła koszty ich leczenia.
Foto: www.sxc.hu