DRODZY CZYTELNICY
Boże Narodzenie to czas, kiedy jego wyjątkowej atmosferze ulegają nawet najwięksi malkontenci, kiedy w niejednej rodzinie udaje się załagodzić spory i naprawić wyrządzone krzywdy. O wybaczaniu i rozwiązywaniu świątecznych dylematów rodzinnych przeczytacie w artykule "Czas radości?". Wielką bez wątpienia radością dla każdej kobiety są narodziny dziecka - zdrowego i nieobciążonego konsekwencjami jej niewyrównanej cukrzycy. Temat ten poruszamy w rozmowie z prof. K. Cypryk. Ponadto w numerze tym podpowiadamy, jak obliczać wymienniki, aby prawidłowo dawkować insulinę do posiłków, i w jaki sposób codzienne menu wzbogacić w świąteczne potrawy. Przygotowaliśmy też dla Was konkursy, w których można wygrać atrakcyjne nagrody, w sam raz na gwiazdkowe prezenty.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzymy Wam i Waszym rodzinom jak najwięcej radosnych dni, wiele optymizmu i pogody ducha.
Redakcja Diabetyka
Okładka:
(kliknij, aby powiększyć okładkę)
Cena: 5 zł (z 7% VAT)
W numerze grudniowym znajdziecie m.in.:
- W niebieskim kręgu
- W Dniu Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, 14 listopada, ponad 500 budowli na całym świecie, podświetlono na niebiesko, aby w ten symboliczny sposób wyrazić solidarność z osobami chorymi na cukrzycę. Do grona "błękitnie płonących obiektów" dołączył także Pałac Kultury i Nauki, w którym odbyły się polskie obchody ŚDWzC.
Równolegle z konferencją naukową dla dorosłych swoją "imprezę mieli najmłodsi uczestnicy obchodów. Organizatorzy zapewnili im mnóstwo atrakcji: zabawy, gry, tańce, zagadki i konkursy z nagrodami itp. Grupa "starszaków" mogła zdobyć pierwsze dziennikarskie doświadczenie, przygotowując się do przeprowadzenia wywiadów ze znanymi diabetykami. Swoje nowo nabyte umiejętności dzieci zaprezentowały na zorganizowanej specjalnie dla nich konferencji prasowej z udziałem Marty Wiśniewskiej - Mandaryny, Doroty Rakowskiej-Kośmickiej i Jacka Sadowskiego.
- Święta przez cały rok
- Na Święta Bożego Narodzenia czekamy cały rok. Także potrawy, które okazjonalnie pojawiają się na naszym stole, składają się na magię tych świątecznych dni. Potrawy wigilijne są zdrowe i dlatego warto niektóre dania, już nie w stricte wigilijnej formie włączyć do codziennego jadłospisu.
Świąteczne zapachy i smaki są tak niezwykłe, że wielu z nas chciałoby je zatrzymać w powszechne dni, w ciągu całego roku. Gdy się zastanowić, nie jest to takie trudne. Wystarczy tylko do przygotowywania potraw używać produktów, które nie tylko są smaczne, ale też zdrowe.
- Urodzić zdrowe dziecko (wywiad z prof. Katarzyną Cypryk)
- Co jest najlepszą gwarancją właściwego rozwoju płodu i zmniejszenia ryzyka powikłań dla matki i dziecka?
Jest to normoglikemia przed poczęciem, w czasie ciąży i w okresie połogu (nie wiemy dokładnie, jak długo przed zapłodnieniem niezbędna jest normoglikemia, aby wyeliminować negatywny wpływ wysokich cukrów na rozwój płodu). Wahania glikemii szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży oraz niektóre leki mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka, zwiększać równocześnie ryzyko powikłań cukrzycowych u matki. Planując urodzenie dziecka, kobieta z cukrzycą powinna tę decyzję skonsultować z lekarzem diabetologiem, by ocenił on stan jej zdrowia i wprowadził odpowiednie zmiany w sposobie leczenia. Jest to także czas na przypomnienie sobie zasad diety cukrzycowej, samokontroli, na przeprowadzenie leczenia zębów, zastosowanie szczepień i oczywiście wizytę u ginekologa.
- Wskaźnik kontroli cukrzycy
- Zasadniczym elementem leczenia cukrzycy jest obiektywna i wiarygodna ocena kontroli jej przebiegu. Dzięki niej można dokonywać korekt w terapii, aby zwiększyć jej skuteczność, a co za tym idzie zapobiegać przewlekłym powikłaniom choroby. O wyrównaniu metabolicznym decyduje wiele czynników, nie tylko poziom glukozy we krwi. Bardzo ważne są też takie parametry, jak wartość ciśnienia tętniczego krwi, stężenie cholesterolu, a także styl życia, poziom codziennej aktywności fizycznej, stosowanie używek itp.
W numerze 11/2008 "Diabetyka" przedstawiliśmy zagadnienia dotyczące cholesterolu i triglicerydów, ich wpływu na zdrowie oraz sposoby redukcji zbyt wysokiego stężenia lipidów we krwi. W niniejszym artykule skupimy się na temacie hemoglobiny glikowanej i kontroli cukrzycy poprzez monitorowanie poziomu cukru we krwi.
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl