Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 12 (158)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Boże Narodzenie to czas, kiedy jego wyjątkowej atmosferze ulegają nawet najwięksi malkontenci, kiedy w niejednej rodzinie udaje się załagodzić spory i naprawić wyrządzone krzywdy. O wybaczaniu i rozwiązywaniu świątecznych dylematów rodzinnych przeczytacie w artykule "Czas radości?". Wielką bez wątpienia radością dla każdej kobiety są narodziny dziecka - zdrowego i nieobciążonego konsekwencjami jej niewyrównanej cukrzycy. Temat ten poruszamy w rozmowie z prof. K. Cypryk. Ponadto w numerze tym podpowiadamy, jak obliczać wymienniki, aby prawidłowo dawkować insulinę do posiłków, i w jaki sposób codzienne menu wzbogacić w świąteczne potrawy. Przygotowaliśmy też dla Was konkursy, w których można wygrać atrakcyjne nagrody, w sam raz na gwiazdkowe prezenty.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzymy Wam i Waszym rodzinom jak najwięcej radosnych dni, wiele optymizmu i pogody ducha.

Redakcja Diabetyka


Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

W numerze grudniowym znajdziecie m.in.:
W niebieskim kręgu
W Dniu Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, 14 listopada, ponad 500 budowli na całym świecie, podświetlono na niebiesko, aby w ten symboliczny sposób wyrazić solidarność z osobami chorymi na cukrzycę. Do grona "błękitnie płonących obiektów" dołączył także Pałac Kultury i Nauki, w którym odbyły się polskie obchody ŚDWzC.

Równolegle z konferencją naukową dla dorosłych swoją "imprezę mieli najmłodsi uczestnicy obchodów. Organizatorzy zapewnili im mnóstwo atrakcji: zabawy, gry, tańce, zagadki i konkursy z nagrodami itp. Grupa "starszaków" mogła zdobyć pierwsze dziennikarskie doświadczenie, przygotowując się do przeprowadzenia wywiadów ze znanymi diabetykami. Swoje nowo nabyte umiejętności dzieci zaprezentowały na zorganizowanej specjalnie dla nich konferencji prasowej z udziałem Marty Wiśniewskiej - Mandaryny, Doroty Rakowskiej-Kośmickiej i Jacka Sadowskiego.

Święta przez cały rok
Na Święta Bożego Narodzenia czekamy cały rok. Także potrawy, które okazjonalnie pojawiają się na naszym stole, składają się na magię tych świątecznych dni. Potrawy wigilijne są zdrowe i dlatego warto niektóre dania, już nie w stricte wigilijnej formie włączyć do codziennego jadłospisu.

Świąteczne zapachy i smaki są tak niezwykłe, że wielu z nas chciałoby je zatrzymać w powszechne dni, w ciągu całego roku. Gdy się zastanowić, nie jest to takie trudne. Wystarczy tylko do przygotowywania potraw używać produktów, które nie tylko są smaczne, ale też zdrowe.

Urodzić zdrowe dziecko (wywiad z prof. Katarzyną Cypryk)
Co jest najlepszą gwarancją właściwego rozwoju płodu i zmniejszenia ryzyka powikłań dla matki i dziecka?

Jest to normoglikemia przed poczęciem, w czasie ciąży i w okresie połogu (nie wiemy dokładnie, jak długo przed zapłodnieniem niezbędna jest normoglikemia, aby wyeliminować negatywny wpływ wysokich cukrów na rozwój płodu). Wahania glikemii szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży oraz niektóre leki mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka, zwiększać równocześnie ryzyko powikłań cukrzycowych u matki. Planując urodzenie dziecka, kobieta z cukrzycą powinna tę decyzję skonsultować z lekarzem diabetologiem, by ocenił on stan jej zdrowia i wprowadził odpowiednie zmiany w sposobie leczenia. Jest to także czas na przypomnienie sobie zasad diety cukrzycowej, samokontroli, na przeprowadzenie leczenia zębów, zastosowanie szczepień i oczywiście wizytę u ginekologa.

Wskaźnik kontroli cukrzycy
Zasadniczym elementem leczenia cukrzycy jest obiektywna i wiarygodna ocena kontroli jej przebiegu. Dzięki niej można dokonywać korekt w terapii, aby zwiększyć jej skuteczność, a co za tym idzie zapobiegać przewlekłym powikłaniom choroby. O wyrównaniu metabolicznym decyduje wiele czynników, nie tylko poziom glukozy we krwi. Bardzo ważne są też takie parametry, jak wartość ciśnienia tętniczego krwi, stężenie cholesterolu, a także styl życia, poziom codziennej aktywności fizycznej, stosowanie używek itp.

W numerze 11/2008 "Diabetyka" przedstawiliśmy zagadnienia dotyczące cholesterolu i triglicerydów, ich wpływu na zdrowie oraz sposoby redukcji zbyt wysokiego stężenia lipidów we krwi. W niniejszym artykule skupimy się na temacie hemoglobiny glikowanej i kontroli cukrzycy poprzez monitorowanie poziomu cukru we krwi.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 12 (158)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line