Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Neuropatia cukrzycowa - bolesne powikłanie cukrzycy

źródło: Weber Shandwick, dodano: 15 listopada 2008 r., aktualizacja: 4 marca 2020 r.

Neuropatia cukrzycowa - bolesne powikłanie cukrzycyNawet połowa chorych na cukrzycę odczuwa zaburzenia czucia w stopach i dłoniach, skarży się na drętwienie i pieczenie skóry, doznaje uczucia "chodzenia po ściernisku" czy "przeszywania ciała prądem". To tylko niektóre z typowych objawów neuropatii cukrzycowej - przewlekłego powikłania cukrzycy. Neuropatii (u 10-11% chorych) może towarzyszyć ból o różnym nasileniu: od łagodnego bólu po ostry, szarpany i trudny do zniesienia, który może zostać wywołany nawet najlżejszym uściskiem dłoni, muśnięciem włosa, czy poprzez dotyk ubrania na skórze.

"Ból neuropatyczny w zasadzie nie poddaje się klasycznemu leczeniu przeciwbólowemu. Nieleczony w znacznym stopniu obniża jakość życia chorych i często sprawia, że normalne funkcjonowanie staje się praktycznie niemożliwe" - mówi prof. Jan Kochanowski, Kierownik Kliniki Neurologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Co to jest neuropatia cukrzycowa?

Neuropatia cukrzycowa to przewlekłe powikłanie cukrzycy. Jest to także najczęstszy rodzaj neuropatii w krajach rozwiniętych. To druga co do częstości, po urazach, przyczyna uszkodzenia nerwów.

Neuropatia cukrzycowa to zespół zaburzeń i objawów chorobowych układu nerwowego, jakie mogą wystąpić w przebiegu źle leczonej cukrzycy. Ich przyczyną jest uszkodzenie licznych w naszym ciele włókien nerwowych wskutek wystąpienia długotrwałego nadmiaru glukozy we krwi. Neuropatia cukrzycowa może przebiegać skrycie i długi czas pozostawać nierozpoznana lub ujawniać się objawami, które są niecharakterystyczne, narastają powoli i mogą przypominać objawy wielu innych chorób.

Kogo dotyczy neuropatia cukrzycowa?

Neuropatia cukrzycowa występuje u pacjentów ze wszystkimi typami cukrzycy - z równą częstością pojawia się w cukrzycy typu 1, jak typu 2, a także w różnych typach cukrzycy wtórnej. Częściej spotykana jest u mężczyzn. Częstość jej występowania ocenia się na 7-50%, a według niektórych badaczy nawet do 93% wśród wszystkich pacjentów z cukrzycą. Wyniki badań wskazują, że neuropatia cukrzycowa dotyczy około 7% chorych, u których nie upłynął więcej niż rok od rozpoznania cukrzycy i około 50% chorych z cukrzycą trwającą ponad 25 lat. Wedle badań z 2003 r. w Polsce neuropatia występuje u 10-80% diabetyków. Odsetek chorych zwiększa się wraz z czasem trwania cukrzycy, ale w wielu przypadkach objawy pojawiają się wcześnie. U większości pacjentów nasilenie neuropatii początkowo nie jest duże i dlatego często powikłanie to nie jest rozpoznawane. Wykrycie uszkodzenia układu nerwowego następuje zwykle w sytuacji ujawnienia się poważnych i trudnych do leczenia następstw, np. zespołu stopy cukrzycowej czy tzw. niemych zawałów serca.

Rodzaje neuropatii cukrzycowej

Uszkodzenie układu nerwowego przybiera różne postacie - od uszkodzenia centralnego lub obwodowego układu nerwowego do uszkodzenia pojedynczego nerwu (mononeuropatia) lub wielu nerwów (polineuropatia). Wyróżnia się kilka podstawowych typów neuropatii:
 • neuropatia czuciowa - polegająca na uszkodzeniu nerwów przewodzących bodźce do mięśni i skóry, czyli tzw. nerwów obwodowych
 • neuropatia autonomiczna - będąca uszkodzeniem nerwów działających niezależnie od naszej woli
 • neuropatia ogniskowa - objawiająca się bolesnymi, krótkotrwałymi uszkodzeniami nerwów występującymi w postaci jednego lub kilku ognisk
Neuropatia cukrzycowa - bolesne powikłanie cukrzycy

Neuropatia czuciowa

Najczęściej związana jest z zaburzeniami w działaniu nerwów obwodowych, czyli tych, które unerwiają tkankę mięśniową i skórę. Objawia się ona między innymi:
 • zaburzeniami czucia w stopach (tzw. "skarpetkowe") i w dłoniach ("rękawiczkowe")
 • drętwieniem
 • długotrwałymi bólami mięśni nóg i rąk
 • krótkotrwałymi ostrymi bólami nie tylko w obrębie kończyn, ale także całego ciała
 • uczuciem mrowienia i drętwienia stóp
 • zaburzeniami odczuwania dotyku, bólu i temperatury (co niesie ze sobą duże ryzyko skaleczenia, urazów i oparzeń)
 • przeczulicą skórną, polegającą na "nieproporcjonalnym" odczuwaniu dotyku, objawiającym się ostrym przeszywającym bólem, uniemożliwiającym w efekcie normalne funkcjonowanie
 • uczuciem zimna lub gorąca
 • pieczeniem skóry kończyn
Dolegliwości najczęściej nasilają się w nocy, przez co uniemożliwiają choremu sen. Na skutek bolesnych objawów neuropatii ciężar koca lub kołdry staje się nie do zniesienia, a zwykłe noszenie ubrań może stać się dla pacjenta po prostu niemożliwe.

Neuropatia czuciowa ma charakter postępujący. Tempo rozwoju choroby zależy między innymi od poprawnego leczenia cukrzycy i dobrej kontroli glukozy we krwi. Poprawna terapia i kontrola cukrzycy może zahamować postęp neuropatii. Dolegliwości bólowe prawidłowo leczy się podając pacjentowi niektóre leki antydepresyjne bądź przeciwpadaczkowe.

Neuropatia autonomiczna

Szczególnie trudnym problemem w terapii powikłań cukrzycowych jest neuropatia autonomiczna. Występuje ona rzadziej niż neuropatia czuciowa, ale może ona niszczyć niemal każdy układ w ustroju. Neuropatia autonomiczna polega na uszkodzeniu autonomicznego układu nerwowego (działającego niezależnie od woli osoby chorej), który unerwia wszystkie narządy wewnętrzne. U pacjentów cierpiących na ten rodzaj neuropatii najczęściej dochodzi do zmian w układach sercowo-naczyniowym, pokarmowym i moczowo-płciowym.
 • Zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym skutkują gwałtownym obniżeniem ciśnienia tętniczego przy wstawaniu, któremu towarzyszy uczucie osłabienia, mroczki przed oczami i zawroty głowy, oraz skłonnością do omdleń w pozycji stojącej. Wraz z postępem choroby pogłębia się brak prawidłowej reakcji na bodźce fizjologiczne i farmakologiczne, co może prowadzić do bezbólowych zawałów serca i niemego niedokrwienia serca. Najgroźniejszym następstwem neuropatii autonomicznej, spotykanym u stosunkowo młodych ludzi, są nagłe zgony.

 • W przypadku uszkodzenia nerwów przewodu pokarmowego mamy do czynienia z uporczywymi biegunkami, występującymi zwykle w nocy oraz takimi objawami, jak nudności, wymioty i wzdęcia brzucha.

 • Konsekwencją uszkodzenia układu moczowo-płciowego są trudności w opróżnianiu pęcherza moczowego i wzrost zakażenia dróg moczowych. Neuropatia autonomiczna może również upośledzać sprawność seksualną chorych mężczyzn i niszczyć nerwy biorące udział w czynnościach seksualnych u kobiet.
Ponadto może dojść do zaburzenia czynności źrenic (zmiany w kształcie i reaktywności źrenic) i gruczołów potowych (obniżona lub nasilona potliwość). Innym problemem jest tzw. zespół nieświadomości zagrożenia hipoglikemią. Chory przestaje odczuwać charakterystyczne objawy, takie jak niepokój czy nerwowość, poprzedzające spadek poziomu glukozy we krwi.

Neuropatia ogniskowa

Neuropatia ogniskowa polega na krótkotrwałym, ale bardzo bolesnym uszkodzeniu nerwów w postaci jednego lub kilku ognisk (neuropatia jednoogniskowa lub wieloogniskowa). Przyczyną wystąpienia tego powikłania jest zakrzep w naczyniu odżywiającym dany nerw. Ból związany ze zmianami chorobowymi we włóknach nerwowych ustępuje dość szybko - po kilku tygodniach, kiedy to inny nerw przejmuje funkcje nerwu uszkodzonego. Neuropatia jednoogniskowa ma gwałtowny i bardzo bolesny początek, neuropatia wieloogniskowa - rozwija się powoli, postępuje, a potem utrzymuje - o ile nie zastosuje się odpowiedniego leczenia. Niektóre z objawów neuropatii ogniskowej to podwójne widzenie, opadanie stopy i bóle kręgosłupa.

Diagnozowanie i leczenie neuropatii cukrzycowej

"Neuropatia jest poważnym, przewlekłym powikłaniem cukrzycy i może ona dotyczyć połowy osób chorych na cukrzycę. Jej początkowe objawy są raczej łagodne, dlatego ważne jest szerzenie wiedzy na temat tego rodzaju powikłań wśród pacjentów, co pozwoli na szybsze wykrywanie choroby i tym samym jej skuteczniejsze leczenie" - mówi prof. Jan Kochanowski, Kierownik Kliniki Neurologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

U zdecydowanej większości chorych nasilenie objawów neuropatii nie jest duże - dlatego niekiedy pozostaje niezauważone przez chorego i lekarza. Dlatego w zapobieganiu i leczeniu neuropatii cukrzycowej bardzo ważne jest jak najwcześniejsze zgłoszenie objawów lekarzowi. Najważniejsze z nich to:
 • mrowienie stóp
 • wrażenie igieł wbijających się w stopy
 • piekący, kłujący lub ostry ból w stopach
 • duża wrażliwość stóp na dotyk (ból przy przykrywaniu kołdrą)
 • ból stóp w nocy
 • zmiany temperatury skóry na rękach i stopach (albo bardzo zimne albo bardzo gorące)
 • drętwienie stóp i utrata w nich czucia
 • brak uczucia bólu w stopach (nawet przy skaleczeniu lub pęcherzach)
 • brak czucia w stopach podczas chodzenia
 • osłabienie mięśni stóp i nóg
 • utrata równowagi przy wstawaniu lub chodzeniu
 • utrata czucia temperatury w stopach i dłoniach
 • otwarte rany na stopach i nogach, które goją się bardzo długo
 • wrażenie, jakby mięśnie i kości stóp zmieniły swój kształt
Zmniejszenie dolegliwości bólowych w neuropatii cukrzycowej jest możliwe. "Prawidłowe leczenie bólu neuropatycznego w pierwszym etapie obejmuje podawanie pacjentom niektórych leków przeciwdepresyjnych lub leków przeciwpadaczkowych." mówi prof. Jan Kochanowski. Czasami możliwe jest również leczenie chirurgiczne, a osłabionym mięśniom ulgę może przynieść fizykoterapia. Podstawowym sposobem zapobiegania i leczenia neuropatii cukrzycowej pozostaje jednak wczesne i skuteczne leczenie cukrzycy. Po pewnym czasie dobrego i skutecznego wyrównywania cukrzycy niektóre objawy tego powikłania łagodnieją. Istotne czynniki w zapobieganiu i leczeniu neuropatii cukrzycowej to:
 • dobrze wyrównana cukrzyca
 • dobrze kontrolowane nadciśnienie tętnicze
 • zaprzestanie palenia papierosów
 • ograniczenie lub wyłączenie spożycia alkoholu
 • utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i trójglicerydów
Neuropatia cukrzycowa - bolesne powikłanie cukrzycy


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [15 z 19]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Andrzej  IP: 31.0.121.xxx(2019-05-05 10:29:27)
niewiele osób wie ale jest na neuropatię sposób. Mam chorobę charkot. Po pierwszej serii zabieg ów fizjoterapeutycznych w Gdańsku bóle ustały odzyskałem częściowe czucie w nogach. Zainteresowanych zapraszam na priv andrzejrymarz@gmail.com

~Moona  IP: 37.248.153.xxx(2018-10-28 16:15:01)
Dzień dobry. Czy jest ktoś na forum ostra neuropatią cukrzycową? Może jest ktoś żywiony pozajelitowo z tego powodu? Jakie badania przeszedł w kierunku polineuropatii autonomicznej? Dzięki z góry za odpowiedź.

~Kathtin  IP: 94.254.244.xxx(2018-07-01 15:42:09)
Mam cukrzycę typu1 i mam stwierdzona neuropatie cukrzycowa najpierw ból był niewielki a potem zaczął się nasilać w nocy jest najgorzej bo nie mogę spać ; zażywam środki przeciwbólowe ale działa krótko i budzę się i znów boli.B ylam u neurologa (prywatnie).przebadana i także stwierdziła to są co diabetolog,przepisala nleki witamina B6;Neurolipon oraz babentin .

~Magda  IP: 89.74.140.xxx(2017-01-13 15:56:56)
Cierpię na neuropatię cukrzycową, która objawia się przeszywającym bólem podobnym do podpiekania żelazkiem! To naprawdę może utrudniać życie. Chwytam się wszystkiego, ale myślę, że jakaś terapia w ośrodku leczenia bólu to moja ostatnia deska ratunku. Słyszałam, że nowoczesna medycyna oferuje wiele w tym zakresie. Ostatnio wpadła mi w ręce oferta Carolina Medical Center w tym zakresie. Podobno wybitni specjaliści wykorzystują nowoczesne metody, dzięki którym ból nie jest już tak uciążliwy. Próbował ktoś tego?

~lzp  IP: 89.64.27.xxx(2016-11-14 14:28:37)
Ciekawe ile pomagają nam kropelki atropiny przy każdym badaniu okólistycznym... szkoda słów.

~Dziad 55 lat  IP: 195.187.84.xxx(2016-07-05 12:25:39)
Przede wszystkim częsta kontrola poziomu cukru. Przez 30 lat nie dbałem o dietę. Miałem wysokie cukry. Ale w ciągu ostatnich 6 miesięcy wszystko zaczęło się sypać... drętwieją ręce, skrzywiony obraz w gałce ocznej, częste oddawanie moczu, problem z płucami. Wszystko mnie boli. Dlatego podkreślam- nie lekceważcie tej choroby- DBAJCIE O WŁAŚCIWY POZIOM CUKRU póki jeszcze nie jest za późno!

~ANNA  IP: 93.105.176.xxx(2016-02-28 14:26:15)
Choruję na cukrzyce typu 2 od 2003r., wahania cukru jest duże, ciśnienie też się waha. Przez pewien okres miałam silne zawroty głowy i torsje, kupiłam specjalny materac do rehabilitacji, trochę pomogło. Obecnie jak przeczytałam ten artykuł bo lekarz neurolog i diabetolog podejrzewają chorobę neuropatie cukrzycową widzę, że wszystkie opisane objawy mam, tzn bóle nóg, bóle w klatce piersiowej, częste biegunki a także trudności w oddawaniu moczu. Jestem w sferze robienia różnych badań, mam wrażenie że jestem królikiem doświadczalnym. A po przeczytaniu tego artykułu jestem pewna że jestem poważnie chora. Jestem dobrej myśli polecę wszystkim znajomym chorym na cukrzyce, aby zapoznali się z tym artykułem i jak najszybciej poddali się badaniu i leczeniu.

~Andrzej  IP: 217.98.82.xxx(2013-12-17 21:42:15)
Na pieczenie stóp polecam zażywać thiogammę 600mg przez minimum trzy miesiące dwa razy w roku. Miałem takie pieczenia jak sie kładłem spać jak bym stał na goracej blasze ustapiły no i dieta i zero uzywek na P ;) 0

~x- men  IP: 83.25.24.xxx(2013-05-07 01:03:42)
Zgadzam się z Panią Kazią, moja lewa stopa -straszny ból, ale klucz to dieta, równe cukry i ćwiczenia, ruch, a ból pra- ktycznie znikł. No ale gdy sobie przegne np.czipsy to powrót bólu. Więc tylko zdrowe pokarmy, na dodatek pale, ale tego nie odstawie.

~gość  IP: 83.25.10.xxx(2012-08-08 09:24:37)
neuropatia w dużej mierze powodowana jest niedokrwieniem kończym na skutek zmian w ścianie naczyń krwionośnych i procesem miażdżycowym, który przy cukrzycy postępuje znacznie szybciej (wysoki cholesterol, palenie, stres są kolejnymi czynnikami ryzyka). Leczenie tzw. stopy cukrzycowej jest trudne bo wymaga współpracy kilku specjalistów, diabetolog jest tu tylko początkiem łańcucha. Powinien on skierować pacjenta do chirurga naczyniowego a w razie poważnych zmian także do ortopedy.

~meggi  IP: 89.79.139.xxx(2012-05-29 13:34:46)
Na rynku jest coraz więcej preparatów, które wspomagają leczenie stopy cukrzycowej. Bardzo dobre efekty daje smarowanie ran Curiosinem.

~sali  IP: 89.187.237.xxx(2011-11-29 17:43:04)
Moim zdaniem, neuropatię nie da się wyleczyć. Szkoda starań i pieniędzy. Możemy jedynie, przez własciwe prowadzenie się w cukrzycy, opóźnić jej ujawnienie się z jej dolegliwościami. Z upływem lat uszkodzone zostaja nasze nerwy. A zadawalająca naprawa ich przerasta możliwości dzisiejszej medycyny.

~sali  IP: 89.187.237.xxx(2011-08-14 20:12:57)
Krzysiek2821@ Moja opinia jest odmienna od Twojej. Mimo "postępu" w leczeniu cukrzycy odsetek chorujących w Polsce, USA i w dawnej UE w ostatnich 46 latach wzrósł ok. 100 razy. Wpływ na to ma obżarstwo i stresujący tryb życia. Mimo większej wiedzy o cukrzycy, obserwuje się wzrost powikłań cukrzycowych i wzrost cukrzycy ciężarnych, których przed 50 laty nie było nawet w 5% co dzisiaj. Będzie gorzej a nie lepiej. Zaobserwujesz to zresztą sam. Pozdrawiam.

~Zygmunt Hoffmann /90/  IP: 89.75.186.xxx(2010-11-26 13:55:34)
Bez komentarzy. Dowiedziałem się- w sposób poważny- dosłownie wszystkiego o C U K R Z Y C Y 2 , za co bardzo dziękuję.

~ela  IP: 213.199.199.xxx(2010-04-09 11:36:03)
witam,mam pytanie ,czy tworzenie się ropni pod pachą jest swego rodzaju neuropatii?czekam na odpowiedź

Zobacz wszystkie komentarze (19)

Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Neuropatia cukrzycowa - bolesne powikłanie cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line