
- Czy rzeczywiście jest taka potrzeba, skoro istnieje Klinika Chorób Metabolicznych Collegium Medicum UJ, która jest mekką dla chorych na cukrzycę? - pytam dr. Ryszarda Morawskiego, dyrektora nowego Centrum.

- O cukrzycy mówi się w ostatnich latach bardzo wiele i wydaje się, że chorzy powinni wiedzieć, jak postępować.
- A nie wiedzą! W cukrzycy 50 proc. sukcesu terapeutycznego zależy od pacjenta i jego wiedzy na temat swojej choroby. Rozwijamy więc Centrum Edukacji Cukrzycy. Chorzy, choć dość dobrze zdają sobie sprawę z możliwości wystąpienia powikłań i bardzo się ich boją, w znacznie mniejszym stopniu świadomi są, że może im zapobiec dobre wyrównanie cukrzycy. Ponieważ w Polsce brakuje systemu szybkiej diagnostyki i kompleksowego leczenia cukrzycy, wielu pacjentów dowiaduje się o swojej chorobie za późno, co w rezultacie powoduje, że rozpoznaje się cukrzycę dopiero wtedy, gdy zaistnieją powikłania.
- Rozumiem, że Centrum ma ambicje zapewnienia kompleksowej i profesjonalnej opieki chorym?
- Oczywiście. Możemy pochwalić się najbardziej doświadczonym zespołem klinicystów, którzy stworzyli krakowską szkołę diabetologii i są wybitnymi specjalistami na skalę ogólnopolską i nie tylko. Oferujemy pełną ambulatoryjną opiekę medyczną w zakresie potrzebnym pacjentowi. Proponujemy wczesną profilaktykę cukrzycy i powikłań celem poprawy jakości życia pacjenta. Ten sam zespół ocenia chorobę i możliwość wystąpienia u pacjenta późnych powikłań cukrzycy, takich jak retinopatia, neuropatia autonomiczna, sercowo-naczyniowa, polineuropatia i zespół stopy cukrzycowej. W Centrum Diabetologi Klinicznej pacjent jest leczony przez zespół specjalistów, poczynając od diabetologów, endokrynologów, poprzez okulistów, ginekologów, dietetyków, na interdyscyplinarnej Poradni Stopy Cukrzycowej kończąc. Proponujemy również kompleksową opiekę nad kobietą w ciąży z cukrzycą. Poza tym dysponujemy sprzętem na najwyższym światowym poziomie, z najnowocześniejszym systemem ciągłego monitorowania glikemii, który pozwala na wyeliminowanie spadków poziomu glukozy w nocy i wzrostów poposiłkowych, które są częstą przyczyną braku wyrównania cukrzycy. Ten sam sprzęt pomaga w doskonaleniu terapii, co wpływa na redukcję HbA1c z lepszym efektem, niż testy, prowadzone jedynie za pomocą glukometru
- Nowe Centrum, to miejsce dla dorosłych czy także dla dzieci chorych na cukrzycę?
- Pragniemy leczyć wszystkich, bo cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, a więc trwającą do końca życia. Dziecko dorasta, ale z niej nie wyrasta. Zgodnie z sugestią prof. Jacka Sieradzkiego z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum UJ, stworzyliśmy interdyscyplinarny zespół specjalistów, składający się z pediatry, diabetologa i psychologa, który poprowadzi młodych pacjentów poprzez trudny okres przejścia z okresu dojrzewania w wiek dorosły. Chodzi o zbudowanie silnej motywacji do zmiany stylu życia, co bardzo wydatnie zwiększy jego komfort i oddali ewentualne powikłania. Chodzi o proste kroki: wzrost aktywności fizycznej, zmniejszenie ilości spożywanych kalorii, szczególnie pochodzących z tłuszczów zwierzęcych, odrzucenie nałogu palenia tytoniu i picia alkoholu. W ten sposób można zmniejszyć częstość nadwagi i otyłości, bardzo ważnego czynnika rozwoju cukrzycy typu 2. Skuteczność takiego postępowania udowodniono w kilku badaniach klinicznych prowadzonych w różnych regionach świata.
W najbliższym czasie planujemy wprowadzić specjalny, również kompleksowy, program "24 godziny dla zdrowia". W jeden dzień pacjent będzie mógł uzyskać pełen obraz stanu swojego zdrowia, dzięki czemu wykryje wiele chorób we wczesnym stadium, oszczędzi czas i pieniądze, a także uspokoi najbliższych. W dalszej perspektywie myślimy o uruchomieniu oddziału klinicznego. Na razie będziemy czynić starania o podpisanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie specjalistycznej diabetologicznej opieki ambulatoryjnej.
Elżbieta Borek - Dziennik Polski