Drodzy czytelnicy
Jesień, słońca mniej, ale intensywne barwy czerwieni i złota kojarzą się z królewską elegancją i splendorem. Z drugiej strony mgła i deszcz nie nastrajają zbyt optymistycznie. Jesienią bywamy bardziej depresyjni, organizm sposobi się do chłodów i łaknie tłustych kalorii i słodkich łakoci. Jesienią bywamy bardziej ospali, by podejmować czy kontynuować jakąś aktywność fizyczną. Dlatego w DIABETYKU zajęliśmy się m.in. wątkami na czasie - cholesterolem - tematem niesezonowym i arcyważnym dla zdrowia oraz techniką Nordic Walking, czyli marszem z kijkami. Jak każdy systematycznie stosowany wysiłek fizyczny, także i ta aktywność oddala nie tylko groźbę miażdżycy, nie dopuszczając do głosu frakcji "złego" cholesterolu, ale pomaga też unormować glikemię, wzmacnia serce i dodaje optymizmu.
Życząc efektywnych marszów, zachęcamy po nich do lektury tego numeru DIABETYKA jako połączenia przyjemnego z pożytecznym.
Okładka:
(kliknij, aby powiększyć okładkę)
Cena: 5 zł (z 7% VAT)
- DEBATA O CIĄŻY I CUKRZYCY PRZEDCIĄŻOWEJ
- Obecnie kobiety z cukrzycą mogą bez przeszkód cieszyć się macierzyństwem. Warunkiem powodzenia jest otrzymanie odpowiedniej, wielowymiarowej i wysokospecjalistycznej pomocy lekarskiej, która na każdym etapie - począwszy od planowania, przez odpowiednie prowadzenie ciąży, a skończywszy na szczęśliwym rozwiązaniu - pomoże kobiecie chorej na cukrzycę i jej dziecku uniknąć komplikacji.
- CHOLESTEROL POD NADZOREM
- U każdego diabetyka badanie cholesterolu powinno być wykonywane regularnie. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego wyniku trzeba zastosować dietę oraz włączyć odpowiednie leki. Kontrolne badanie wykonuje się po upływie około trzech miesięcy. Jeśli wynik jest prawidłowy - kontynuuje się leczenie oraz dietę. Następnie pełny lipidogram należy oznaczać raz na rok. Nie ma potrzeby sprawdzać zawartości lipidów we krwi np. co miesiąc, szczególnie jeśli oprócz badania pacjent nie robi nic, aby wynik był prawidłowy (nie przestrzega diety, nie przyjmuje regularnie leków).
- JAK DAWKOWAĆ INSULINĘ PO POSIŁKU (CZ. 2)
- Pierwszym krokiem, który należy zrobić w celu dostosowania dawki insuliny do posiłku, jest ocena jego wielkości. Każdy produkt należy zważyć, a następnie obliczyć jego wartość energetyczną (kaloryczność). Ma to duże znaczenie, ponieważ inna jest kaloryczność np. 100 g mięsa drobiowego (mniejsza), a inna 200 g tego produktu. Po analizie produktów pacjent może przejść do następnego etapu - przeliczenia posiłku na wymienniki.
- JEDEN ZASTRZYK - JEDNA IGŁA
- Zaleca się, aby wymieniać igłę po każdej iniekcji. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosujemy insulinę o pośrednim lub długim czasie działania. Insulina taka występuje w postaci zawiesiny, dlatego może zatykać igłę w przypadku wielokrotnego jej użycia i prowadzić do podania nieprawidłowej ilości leku. Podobnie dzieje się, jeśli igła pozostaje przykręcona do wstrzykiwacza pomiędzy iniekcjami. Zmieniająca się temperatura (a co za tym idzie objętość cieczy) może powodować wyciekanie insuliny z igły i dostanie się powietrza do dozownika. Używając tej samej igły, można doprowadzić także do lipo hipertrofii, czyli przerostu tkanki tłuszczowej w miejscach częstych wstrzyknięć insuliny.
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl