Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ginekolog radzi

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na rzecz ciężarnych z cukrzycą

dodano: 1 listopada 2008 r., źródło: Star PR Sp. z o.o.

Znana ze swojego zaangażowania w poprawę zdrowia dzieci Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2004 roku uruchomiła specjalny program polegający na wyposażaniu klinik diabetologicznych w pompy insulinowe dla kobiet z cukrzycą planujących ciążę. WOŚP spojrzała na losy dzieci szerzej, rozumiejąc, że leczenie kobiet ciężarnych z cukrzycą pomaga zabezpieczyć dzieci przed wadami wrodzonymi.

Ideą projektu, realizowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i koordynowanego przez prof. Jacka Sieradzkiego z Kliniki Chorób Metabolicznych w Krakowie, jest bezpłatne wypożyczanie pomp insulinowych kobietom z cukrzycą typu 1 planującym ciążę lub będącym w pierwszych tygodniach ciąży. W trakcie blisko 4 lat działania programu dzięki zebranym przez WOŚP pieniądzom zakupionych zostało 170 nowoczesnych pomp insulinowych.

Pompy są rozdzielane do ośrodków diabetologicznych zajmujących się opieką specjalistyczną nad ciężarnymi z cukrzycą. Od grudnia 2004 do końca 2007 roku do 8 ośrodków diabetologicznych w Polsce (w Krakowie, Warszawie, Zabrzu, dwa ośrodki Łodzi, Gdańsku, Białymstoku i Poznaniu) przekazanych zostało 100 pomp insulinowych MiniMed 508. Z możliwości bezpłatnego skorzystania z urządzeń skorzystały 222 pacjentki z cukrzycą, które otrzymały pompy na czas planowania i przebiegu ciąży oraz na czas połogu. W 2008 roku Fundacja WOŚP zakupiła dla ciężarnych kolejne 70 pomp. Tym razem były to najnowsze pompy Paradigm 722 RT, które oprócz możliwości elastycznego podawania insuliny, posiadają również opcję pomiaru cukru. W tym roku do programu dołączył również ośrodek w Lublinie.

Według lekarzy z ośrodków opiekujących się ciężarnymi z cukrzycą, zastosowanie pomp insulinowych pomaga osiągnąć wyrównanie metaboliczne w czasie ciąży i zmniejszyć ryzyko powikłań ciąży oraz porodu zarówno u kobiet ciężarnych, jak i u noworodków. Należy jednak dążyć do optymalnego wdrażania tego rodzaju terapii w czasie planowania ciąży, tak, by uzyskać optymalne warunki metaboliczne już od pierwszych dni życia płodu.

Program realizowany dzięki zaangażowaniu WOŚP wypełnił lukę po zlikwidowanym w 2001 roku roku Banku Środków Technicznych, który działał przy Ministerstwie Zdrowia. Sprzęt taki, jak pompy insulinowe, trafiał z banku do poszczególnych ośrodków, które przydzielały go pacjentom i przygotowywały pełne sprawozdania z jego wykorzystania. Program koordynowany przez prof. Sieradzkiego i realizowany dzięki wsparciu WOŚP jest de facto kontynuacją działań prowadzonych niegdyś przez bank. W sytuacji, w której szpitale nie dysponują pieniędzmi na zakup pomp i wypożyczanie ich kobietom z cukrzycą, pompy zakupione przez WOŚP stają się często jedynym rozwiązaniem dla przyszłych matek, które chcą urodzić zdrowe dzieci. Dostęp do pomp insulinowych dla kobiet z cukrzycą przedciążową na taką skalę jest możliwy dzięki zaangażowaniu Fundacji.

W ramach projektu tworzone są również i rozwijane przy ośrodkach akademickich nowe centra wypożyczania pomp dla pacjentek ciężarnych. Warunkiem kluczowym jest, aby ośrodek diabetologiczny zapewniał kobietom uczestniczącym w programie dalszą opiekę i kontrolował leczenie. Równocześnie ośrodek diabetologiczny zobowiązany jest do współpracy z ośrodkiem położniczym, w którym kobieta ma zapewnioną kontrolę położniczą w czasie ciąży i zabezpieczone rozwiązanie. Współpraca diabetologa z położnikiem w realizacji programu pokazała celowość działań zespołowych i wielospecjalistycznych. Wyłoniła się również idea rozszerzenia współpracy na lekarzy anestezjologów i neonatologów.

Wkrótce ośrodki biorące udział w programie zostaną wyposażone w specjalny program komputerowy pozwalający ujednolicić sposób gromadzenia danych od pacjentek - użytkowniczek pomp. Program będzie także brał pod uwagę pacjentki stosujące peny, co pozwoli na porównanie dwóch metod leczenia w trakcie przebiegu ciąży. Stworzenia systemu i jego wdrożenia podjęła się firma Medtronic MiniMed - producent pomp insulinowych używanych w programie dla kobiet z cukrzycą przedciążową.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~ANIA   IP: 83.17.125.xxx(2012-06-21 21:17:19)
TO SUPER AKCJA SAMA SKORZYSTAŁAM Z TAKIEJ POMPY MOJ SYNEK MA DZIS CZTERY LATKA I MA SIE ŚWIETNIE SUPER ŻE KTOŚ O NAS POMYŚLAŁ POZDROWIENIA DLA JURKA WIELKIE DZIĘKI


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ginekolog radzi: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na rzecz ciężarnych z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line