DRODZY CZYTELNICY
Oddając w Wasze ręce kolejny numer DIABETYKA, chcemy zwrócić Waszą uwagę na to, jak wiele ostatnio wokół nas się dzieje. Np. otwarto nowe centrum diabetologiczne (w Żarach) i gabinet stopy cukrzycowej (w Zielonej Górze). Po olimpijskim sukcesie wioślarza z cukrzycą, przyszło kolejne sportowe zwycięstwo - może mniej spektakularne, ale również znaczące. Czterech nastolatków z Polski zdobyło tytuł wicemistrzów Europy w turnieju sportowym młodych diabetyków w Szwajcarii. Niedawno jeździł po Polsce Bus Medyczny, w którym osoby z cukrzycą mogły wykonać sobie badania, m.in. hemoglobiny glikowanej i uzyskać fachowe porady dietetyczne. Ministerstwo Zdrowia zasypała - i słusznie - lawina listów protestacyjnych z całego kraju, którą wywołał pomysł dotyczący likwidacji diabetologii jako odrębnej specjalizacji. Oj dzieje się, dzieje... W DIABETYKU można o tym wszystkim (i wiele więcej) przeczytać. Życzymy miłej lektury.
Okładka:
(kliknij, aby powiększyć okładkę)
Cena: 5 zł (z 7% VAT)
- CO SIĘ DZIAŁO NA TRASIE BUSA MEDYCZNEGO?
- Czy akcje typu "razem zmieniajmy cukrzycę" są potrzebne? Odpowiedź wskazują wyniki badań i bardzo duża frekwencja akcji. Dzięki wczesnemu wykryciu cukrzycy w Busie Medycznym, 9% potencjalnych chorych może uniknąć późnych powikłań (jeśli szybko zaczną się leczyć), prawie 50% leczonych już diabetyków może zintensyfikować dotychczasową terapię, aby zadbać o prawidłowy poziom HbA1c, a setki osób, które uzyskały porady dietetyczne mogą zmienić swój "prochorobowy" sposób odżywiania, zapobiegając w ten sposób wystąpieniu m.in. cukrzycy i chorób serca.
- NIE TAKA STRASZNA CHOROBA
- Dla diabetyków, którzy doskonale zgłębili tajniki życia z cukrzycą, jest ona jedynie niedyspozycją, która w żaden sposób nie ogranicza i nie utrudnia pełnej aktywności zawodowej. Realizują swoje życiowe pasje i marzenia na równi ze zdrowymi. Na pytanie, czy są chorzy, często odpowiadają: "Nie, mam jedynie cukrzycę".
- JAK DAWKOWAĆ INSULINĘ DO POSIŁKU
- Kolejnym krokiem w doborze dawki insuliny jest obliczenie ilości węglowodanów i kalorii (pochodzących z białka i tłuszczu) zawartych w posiłku, oraz przełożenie ich na system wymiennikowy. W metodzie tej przyjęto, że 10 g (40 kcal) węglowodanów zawartych w posiłku odpowiada jednemu wymiennikowi węglowodanowemu (1 WW). Natomiast 100 kcal pochodzących z białka i tłuszczu stanowi 1 wymiennik białkowo-tłuszczowy (1 WBT). Po obliczeniu wymienników zawartych w posiłku można przejść do kolejnego etapu - określenia odpowiedniej ilości insuliny.
- ZACZNIJ MASZEROWAĆ
- W początkowym etapie maszeruj w wolnym tempie, utrzymując je na stałym poziomie - nie zwalniaj i nie przyspieszaj. Twój organizm musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Gdy poczujesz się pewniej, zacznij zwiększać tempo marszu. Utrzymaj je przez jakiś czas (dla niektórych będą to trzy treningi, dla innych 10 i więcej), a następnie "wrzuć kolejny bieg" i sukcesywnie przyspieszaj. Regularnie sprawdzaj, czy aktualnie przyjęte tempo marszu jest dla ciebie odpowiednie.
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl