Jednak, przedstawiciele brytyjskiej fundacji Diabetes UK, działającej na rzecz chorych na cukrzycę oraz wspierającej badania nad tym schorzeniem, uważają, że chorzy na cukrzycę nie powinni na razie zwiększać spożycia naparu z rumianku. "Potrzebne są dalsze badania, które potwierdzą rolę herbatki rumiankowej w walce z powikłaniami cukrzycy" - podkreślają.
Autorzy pracy na łamach pisma "Journal of Agricultural and Food Chemistry" są natomiast zdania, że wyniki ich badań mogą doprowadzić do powstania nowych leków na cukrzycę typu II.
Jest to najczęstsza odmiana cukrzycy. Pojawia się, gdy nasze tkanki nie reagują prawidłowo na insulinę - hormon, który reguluje wykorzystanie przez organizm glukozy z pokarmu. W cukrzycy poziom tego cukru we krwi niebezpiecznie rośnie i powoduje spustoszenie w wielu narządach. Uszkadza m.in. układ sercowo-naczyniowy, nerki, nerwy, siatkówkę oka.
W ostatnich latach liczba chorych na cukrzycę II dramatycznie rośnie na całym świecie, co jest w dużym stopniu związane z siedzącym trybem życia i niezdrową, zbyt kaloryczną dietą. Dlatego naukowcy nie ustają w poszukiwaniach nowych metod zapobiegania i leczenia cukrzycy oraz jej komplikacji.
Naukowcy z Uniwersytetu w Toyama współpracujący z badaczami brytyjskimi przez 21 dni podawali napar z rumianku szczurom chorym na cukrzycę. Wyniki porównywano z kontrolną grupą zwierząt, będącą na zwykłej diecie.
Okazało się, że u gryzoni pijących rumianek poziom glukozy we krwi był znacznie niższy niż u szczurów kontrolnych. Co więcej, rumianek hamował aktywność enzymu - reduktazy aldozy, który ma wpływ na rozwój powikłań cukrzycy, takich jak uszkodzenie siatkówki oraz nerek.
W obecności nadmiaru glukozy, reduktaza aldozy przekształca ją w alkohol o nazwie sorbitol. Ten gromadzi się w komórkach, np. w siatkówce oka czy nerek, powodując ich obrzęk, zmianę jej budowy i funkcji. Ostatecznie prowadzi to do uszkodzenia narządu i powikłań, takich jak zaburzenia widzenia, a nawet ślepota czy niewydolność nerek.
Rumianek jest od lat stosowany w medycynie ludowej, jako środek na różne dolegliwości, np. przeziębienia, bóle menstruacyjne czy stres.
Dr Victoria King z Diabetes UK uważa, że na razie za wcześnie jest by cukrzycy zaczęli pić większe ilości naparu z rumianku. Według niej, cukrzycę typu II można dobrze kontrolować przy pomocy diety, aktywności fizycznej oraz przepisanych przez specjalistę leków. Jest to bardzo dobry sposób zapobiegania jej powikłaniom.
Foto: www.sxc.hu