Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Plastikowe butelki nie dla dzieci

źródło: Rzeczpospolita (15.05.08), 18 maja 2008 r.

Aleksandra Stanisławska, Rzeczpospolita

Burza wokół pojemników na żywność dla niemowląt. Badania dowodzą, że stosowany w nich plastik może wywołać otyłość, choroby układu krążenia czy cukrzycę.

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) twierdzi, iż plastikowe butelki zawierające szkodliwy bisfenol A (w skrócie BPA) są zupełnie bezpieczne. Co innego uważa kanadyjskie ministerstwo zdrowia, które zdecydowało o wycofaniu z rynku wszystkich pojemników na żywność dla dzieci zawierających ten związek.

UE na razie nie przedstawiła swojego stanowiska, choć na europejskim kongresie na temat otyłości w Genewie ogłoszono właśnie wyniki badań, według których dzieci mające kontakt z BPA są bardziej narażone na otyłość.

Problem dotyczy ogromnej większości plastikowych butelek ze smoczkiem, a konkretnie tych wykonanych z przezroczystego twardego plastiku. Tworzywo to produkowane jest z poliwęglanu złożonego z cząsteczek związku o nazwie bisfenol A. Problem w tym, że przypomina on cząsteczki ludzkich hormonów i podobnie jak one łączy się z tymi samymi receptorami w organizmie. A ponieważ może przedostawać się z opakowania do pożywienia, jest przez nas zjadany i wchłaniany przez organizm. Co więcej, podgrzewany przedostaje się do jedzenia 55 razy szybciej niż w temperaturze pokojowej.


Picie z butelki może zaszkodzić dziecku

W ludzkim organizmie może spowodować wiele szkód: wywołuje zmiany w DNA, a także wpływa na zdolność gospodarowania energią zwłaszcza u kobiet w ciąży i niemowląt. W rezultacie może prowadzić do nadwagi, chorób układu krążenia czy cukrzycy.

– Szkodliwe działanie bisfenolu A może się ujawniać na przestrzeni 25 – 30 lat w postaci zwiększonego ryzyka pojawienia się nowotworu – mówi dr Zbigniew Hałat, prezes Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów. – Związek ten prowadzi również do zaburzeń układu hormonalnego, a więc m.in. problemów z płodnością.

Co na to producenci butelek?

– Produkowane przez nas opakowania poliwęglanowe badamy pod kątem zawartości bisfenolu A – powiedziała "Rz" Stanisława Pajączkowska, kierownik Działu Zapewnienia Jakości firmy Canpol. – Wyniki badań butelek odpowiadają wymaganiom UE i w związku z powyższym nie zamierzamy wycofywać ze sprzedaży produktów, które mamy w ofercie.

– Medela od 12 lat produkuje akcesoria do karmienia piersią z polipropylenu, który jest droższy od poliwęglanu, ale spełnia wyższe od niego standardy zdrowotne – mówi Tomasz Chodkowski, dyrektor firmy Intertom, przedstawiciela Medeli w Polsce.

Czym więc karmić niemowlęta? Butelkami szklanymi i nieprzezroczystymi plastikowymi. A samemu unikać konserw, których wnętrze wyścieła gruba warstwa bisfenolu A.

Foto: autor zdjęcia: Jakub Ostałowski, źródło: Fotorzepa

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Plastikowe butelki nie dla dzieci
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 25 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line