Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 4 (148)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY
Spróbujcie przejrzeć się w lustrze. Czy czujecie sympatię do tego kogoś, kogo tam zobaczyliście? Jeśli tak, to świetnie! Samoakceptacja i miłość do samego siebie jest bowiem podstawą dobrego samopoczucia. Jeśli jednak macie z tym problemy, spróbujcie wykorzystać rady zawarte w artykule «Pokochaj siebie na wiosnę». Bo właśnie ta pora roku sprzyja zmianom w życiu. Może warto skorzystać z diety wegetariańskiej i zrzucić zbędne kilogramy po zimie? W tym numerze dowiecie się, czy ta dieta jest odpowiednia dla osób z cukrzycą. Dowiecie się także na co muszą zwrócić uwagę diabetycy, którzy starają się o prawo jazdy. Jak zwykle na naszych łamach gości znana postać. Tym razem jest nią wybitny pisarz Ernest Hemingway. Miłej lektury!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

Z CUKRZYCĄ ZA KIEROWNICĄ
Podstawą ubiegania się o prawo jazdy jest orzeczenie lekarskie wydawane wyłącznie przez lekarzy, którzy oprócz specjalizacji np. medycyny pracy lub transportu ukończyli kurs uprawniający do badania kierowców. Konieczne do uzyskania takiego orzeczenia są badania ogólnego stanu zdrowia oraz specjalistyczne (narządu wzroku, narządu słuchu i równowagi). Jeśli lekarz uzna to za konieczne, potrzebne będą także badania pomocnicze (glikemia na czczo, elektrokardiografia po 50. roku życia lat i inne).

W przypadku cukrzycy lekarz uprawniony do badania może wymagać opinii diabetologa, który prowadzi leczenie kandydata na kierowcę. Nie jest to jednak regułą. Żadne przepisy prawne nie precyzują rodzaju powikłań cukrzycy czy stopnia ich zaawansowania, które uniemożliwiałyby uzyskanie prawa jazdy kategorii B.

KOBIETA, KTÓRA DOTKNĘŁA CHMUR
Wyprawa na Aconcaguę, najwyższy szczyt Ameryki Południowej, to marzenie wielu podróżników. Dla Ilony, która dziewięć lat temu zachorowała na cukrzycę typu 1, dotarcie na ten położony na wysokości 6962 m n.p.m. szczyt w Andach było wielkim wyzwaniem. Po diagnozie myślała, że cukrzyca położy kres jej bardzo aktywnemu trybowi życia. Wkrótce jednak, na przekór chorobie, zaczęła żyć jeszcze intensywniej. Dzięki swojej determinacji 10 września 2005 r. stanęła na najwyższym szczycie Afryki - Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), a 21 lipca 2006 r. na Mont Blanc (4810 m n.p.m.). Za cel kolejnego wyzwania wybrała z mężem szczyt Aconcaguę.

WRAŻLIWY TWARDZIEL
Wraz z rozpoczęciem II wojny światowej pisarz zmontował na Kubie własną siatkę agentów do walki z wywiadem hitlerowskim, a potem usiłował tropić swoim statkiem niemieckie okręty podwodne. Gdy w 1944 r. Amerykanie wylądowali w Normandii, Hemingway dołączył do armii. Miał tylko pisać relacje z frontu, ale szybko chwycił za broń. Podczas przygotowań do inwazji w Normandii, w maju 1944 poznał w Londynie kolejną "miłość życia" - Mary Welsh. Razem podróżowali po Europie, by w końcu wrócić na Kubę do "Finca Vigia". Hemingway cieszył wzrok idyllicznym krajobrazem, pił i rozpieszczał swoje koty, których miał 40. Hodował krowę, by stale miały świeże mleko, a te, które lubił najbardziej jadły z nim przy stole. Napisał wtedy ostatnie swoje wielkie dzieło - "Starego człowieka i morze". W 1954 r. literacka Nagroda Nobla ukoronowała jego karierę.

CZY MOGĘ BYĆ WEGETARIANINEM?
Wegetarianizm to nie tylko niejedzenie mięsa. Przewiduje całkowitą higienę stylu życia - odrzuca papierosy, alkohol i używki typu herbata i kawa. Czasami więc zalety wegetarianizmu mogą wynikać nie z samej diety, ale całokształtu postępowania.

Zainteresowanie żywnością pochodzenia roślinnego wynika z jej składu, który pozytywnie kojarzony jest z mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób serca i nowotworów.

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 4 (148)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line