Informacja prasowa
7 kwietnia 2008
Polska uznana została za światowego lidera w dziedzinie nowoczesnego leczenia cukrzycy u dzieci. Kolejnym krokiem walki z chorobą jest objęcie kompleksową opieką kobiet z cukrzycą typu 1 w ciąży. 31 marca rozstrzygnięty został konkurs ofert Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem konkursu był zakup osobistych pomp insulinowych dla dzieci i kobiet z cukrzycą przedciążową przygotowujących się do macierzyństwa. W tym roku Fundacja zakupi w sumie 570 osobistych pomp insulinowych, 500 urządzeń przekazanych zostanie dzieciom z cukrzycą w ramach trwającej już od wielu lat akcji promowania terapii pompowej wśród najmłodszych diabetyków.
Pozostałe pompy wspomogą rozpoczęty w 2005 roku projekt opieki nad kobietami z cukrzycą przedciążową. Do tej pory WOŚP zakupił 100 pomp MiniMed 508, które przekazane zostały do ośmiu ośrodków w Polsce. Teraz do dyspozycji lekarzy diabetologów oddanych będzie kolejnych 70 urządzeń. Tym razem będą to najnowocześniejsze pompy Paradigm 722 RT (Real Time) firmy Medtronic. Ideą projektu, realizowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, jest bezpłatne wypożyczenie pomp insulinowych kobietom z cukrzycą typu 1 planującym ciążę lub będących w pierwszych tygodniach ciąży.
Terapia osobistą pompą insulinową ma istotny wpływ na wyrównanie cukrzycy, co z kolei zwiększa szansę na urodzenie zdrowego dziecka, a także zmniejsza ryzyko rozwoju późnych powikłań cukrzycowych. Pompy insulinowe Paradigm 722 RT, oprócz możliwości bardzo elastycznego podawania insuliny, posiadają również opcję pomiaru cukru. Specjalny czujnik dokonuje badania co 5 minut, czyli 288 razy w ciągu doby - w pracy, podczas posiłku, ćwiczeń, w nocy - a aktualne wyniki wyświetlane są na ekranie pompy.
W ramach programu dane pobierane z osobistych pomp insulinowych i informacje dotyczące terapii są wysyłane przez ośrodki biorące udział w programie do centralnego rejestru danych. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie raportu dotyczącego najbardziej skutecznych metod oraz wytycznych dotyczących leczenia kobiet z cukrzycą w przebiegu ciąży. Projekt ten realizowany jest dzięki pompom zakupionym przez WOŚP oraz pomocy firmy Medtronic, która jest liderem w dziedzinie najnowszych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy.
W połowie kwietnia planowane jest również wydanie dwóch publikacji przygotowanych przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii (www.pfed.org.pl) i sfinansowanych przez Fundację Medtronic. Pierwsza skierowana jest do położnych i zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ciąży i porodu u kobiety z cukrzycą. Druga broszura skierowana jest do samych diabetyczek. To kompendium wiedzy na temat planowania ciąży i jej przebiegu.
Jesienią odbędzie się z kolei debata, podczas której spotkają się lekarze diabetolodzy, ginekolodzy, położnicy, anestezjolodzy i neonatolodzy. Ma ona doprowadzić do pierwszej na taką skalę konfrontacji doświadczeń lekarzy różnych specjalizacji, którzy na różnych etapach ciąży odpowiedzialni są za zdrowie ciężarnej z cukrzycą.
Przeprowadzone w 2006 roku w USA na zlecenie firmy Medtronic badania wykazały, że terapia pompowa jest najskuteczniejszą metodą leczenia cukrzycy typu 1, czyli insulinozależnej. Prawie 90% badanych lekarzy wyraziło zdanie, że terapia z zastosowaniem osobistej pompy insulinowej znacznie redukuje ryzyko wystąpienia hipoglikemii poprzez możliwość precyzyjnego dawkowania insuliny. Zdaniem 82% lekarzy, pacjentom leczonym metodą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny przy użyciu "penów" (odpowiednik strzykawki), trudniej jest uzyskać trwałe wyrównanie cukrzycy.
Zmiany hormonalne jakie występują w ciąży, a także rozwój samej ciąży mają ogromny wpływ na dynamikę zapotrzebowania na insulinę. Stosowanie osobistej pompy insulinowej znacznie ułatwia dostarczanie odpowiedniej ilości insuliny z uwzględnieniem czynników indywidualnych. Kobiety chorujące na cukrzycę typu 1 muszą bowiem być świadome, iż źle leczona cukrzyca, w okresie koncepcji i w pierwszych tygodniach ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka (wada serca, uszkodzenie układu nerwowego). Z kolei cukrzyca źle leczona w przebiegu ciąży powoduje makrosomię (niefizjologiczne duże dziecko o wadze powyżej 4 kg) i niesie ryzyko przedwczesnego porodu, zagrożenia śmiercią okołoporodową dziecka lub urodzenia martwego płodu.
Na cukrzycę choruje w Polsce około 1% potencjalnych matek, u następnych 5% choroba zaczyna się rozwijać już w trakcie ciąży. Jeszcze niedawno kobiety z cukrzycą miały niewielkie szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Postęp techniki sprawił jednak, że obecnie nie ma przeszkód, aby zostały mamami, pod warunkiem, że odpowiednio zadbają o zdrowie swoje oraz swojego dziecka.
Portal "Moja Cukrzyca" nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatu. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji "Moja Cukrzyca" i zamieszczono bezpłatnie.