Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 3 (147)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę

Diabetyk

W roku jubileuszu 20-lecia istnienia Diabetyka postanowiliśmy zrobić wszystko, aby nasz miesięcznik stał się wyjątkowy i niepowtarzalny. Dlatego mamy do Was gorącą prośbę o wypełnienie ankiety czytelniczej, co zajmie Wam zaledwie kilka minut, a nam pozwoli określić właściwy kierunek rozwoju magazynu. Bez Waszego wsparcia, podpowiedzi, opinii, nie będziemy mogli sprostać Waszym oczekiwaniom, a tym samym wspierać Was w codziennym życiu z cukrzycą. Udział w badaniu prasowym będziemy nagradzać. Z okazji Wielkanocy publikujemy piękny tekst o radości pomagania, w którym Anna Dymna opowiada o sile swoich podopiecznych, a są wśród nich także osoby z cukrzycą. Niechaj więc świąteczny czas odrodzenia przyniesie Wam wsparcie życzliwych ludzi, wiele energii, a może także pragnienie pomagania, które - jak mówi znakomita aktorka - daje prawdziwe szczęście.

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5 zł (z 7% VAT)

A ponadto:
POMAGA MIMO WSZYSTKO (rozmowa z Anną Dymną)
Prowadziłam jeden program z Anią, trzydziestoparoletnią kobietą, która urodziła się z cukrzycą. Jej mama zawsze pilnowała, by córka brała zastrzyki z insuliny i przestrzegała diety. Kiedy matka umarła, to Ania - wbrew wszystkiemu - postanowiła pokazać światu, że ma w pogardzie chorobę i będzie normalnie żyć. Zaczęła się zachowywać jak idiotka. Sama powiedziała mi, że była tak głupia, że Pan Bóg wreszcie ją kopnął. Zaczęła mieć kłopoty ze stopami i rękami. Ze wzrokiem na szczęście jeszcze nie. W programie bardzo pięknie mówiła o tym, że nie wolno robić czegoś takiego, bo to największa głupota. Choroby nie przechytrzysz - musisz się z nią zaprzyjaźnić i nauczyć z nią żyć. Znam ludzi, którzy skazani na chorobę i potworne cierpienie, oswajają je i starają się żyć jak każdy. Ania wyszła teraz po raz drugi za mąż i jest szczęśliwa.

Była też w moim programie para cukrzyków: Marysia i Krzysio. Mają po czterdzieści parę lat i są z Krakowa. Poznali się w sanatorium, już wtedy byli chorzy. Leczyli się od początku i niczego nie zaniedbali. Starali się żyć w taki sposób, żeby unormować cukrzycę, niemniej jednak Marysia straciła wzrok. Krzyś ma stopę cukrzycową, już nie ma palców. Ale nigdy nie narzekali na swój los. Zaczęli przychodzić co tydzień do mojego krakowskiego salonu poezji. Są razem, wyglądają na szczęśliwych, mają swoje pasje, mają kota… znam wielu ludzi zdrowych, którzy widzą, biegają, a są nieszczęśliwi i mają depresję.

WIELKA CHOĆ MAŁA
Komórki beta wydzielają do krwi główny hormon regulujący gospodarkę węglowodanową - insulinę. Wydzielanie odbywa się bezpośrednio do krwi bez użycia jakichkolwiek przewodów, dlatego określa się je mianem wydzielania dokrewnego i jest to cecha charakterystyczna właśnie dla gruczołów wydzielających hormony.

Każda prawidłowo zbudowana trzustka zawiera około miliona wysp, a w każdej z nich mieści się od 80 do 100 komórek beta.

Mają one zdolność "mierzenia" poziomu glukozy z dokładnością do 2 mg% i reagują na zmiany jej poziomu z częstością jeden raz na 10 sekund!

Drugi typ komórek trzustkowych to tzw. komórki alfa, które uwalniają do krwi glukagon - hormon, który ma zdolność podwyższania poziomu glukozy we krwi. Glukagon i insulina działają więc przeciwstawnie.

APTECZKA W DONICZCE
Nasze ulubione rośliny pokojowe troskliwie przez nas podlewane, przycinane, przesadzane odwdzięczają się nam bujnym wzrostem, pięknymi liśćmi, gronami barwnych, pachnących kwiatów. To skarbnica biologicznie czynnych związków wykorzystywanych od dawien dawna w lecznictwie ludowym. Dziś naukowo potwierdzone ich właściwości terapeutyczne znalazły szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie.

WIELKANOCNE UCIECHY STOŁU
Zacznijmy od tego, co wszyscy lub prawie wszyscy lubią najbardziej: desery. Warto przygotować je bez dodatku cukru lub z bardzo małą jego zawartością. Można także zastąpić cukier słodzikiem. Diabetykowi łatwiej będzie zbilansować dietę, jeśli porcje deserów będą małe. Do ciast i deserów lepiej dodać owoce zamiast innych, bardziej słodkich produktów, np. rodzynek, suszonych moreli. Zrezygnujmy też ze sztucznych słodkich zagęszczaczy czy ozdób cukierniczych (np. wisienek).

Chude mięsa przygotowane z dużą ilością naturalnych ziół, a mniejszą niż zwykle soli, będą korzystne dla zdrowia całej rodziny, nie tylko diabetyków.

Dobrym pomysłem jest podanie ryb na świąteczny stół. Zamiast smażonych wybierajmy pieczone, faszerowane, w galarecie lub roladę. Szczególnie polecane są tłuste ryby morskie, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, bardzo korzystne dla serca.


Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~anastazja  IP: 212.122.214.xxx(2008-03-14 19:42:31)
nie wiem jak to jest prosilam fundacje Anny Dymnej o pomoc w zakupie pompy insulinowej ale stwierdzono, ze jakis tam koncert organizuja pytam czy koncert wazniejszy niz zycie? w wielu fundacjach slysze, ze zajmuja sie pomoca osobom z nowotworami i tylko takim, wiec pytam kto ma mi pomoc?


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 3 (147)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line