|

Ginekolog radzi Charakterystyka cukrzycy ciążowejdodano: 23 lutego 2008 r.

Definicja cukrzycy ciążowej:
Cukrzyca ciążowa to różnego stopnia zaburzenia tolerancji glukozy, które po raz pierwszy wystąpiły bądź zostały wykryte podczas ciąży.
Charakterystyka:
- dotyczy około 3–5% ciężarnych kobiet;
- dominującą grupę stanowią kobiety, u których hiperglikemia rozwinęła się w czasie ciąży, jednak wśród tych osób może się też znaleźć niewielka liczba pacjentek, u których cukrzyca (głównie typu 2) istniała już przed ciążą, ale z powodu bezobjawowego przebiegu nie została wykryta;
- stanowi ponad 90% przypadków cukrzycy towarzyszącej ciąży;
- około 10% dotyczy kobiet chorujących już wcześniej na cukrzycę, głównie typu 1;
- u około 5% kobiet wzrost wydzielania insuliny podczas ciąży jest niewystarczający i pojawia się względny jej niedobór, dochodzi do zaburzenia wydzielania insuliny, insulinowrażliwości oraz zaburzeń produkcji i zużytkowania glukozy, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju hiperglikemii.
Czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej:
- wielorództwo;
- ciąża u kobiet po 35. rż.;
- porody dużych dzieci (> 4000 g);
- urodzenie noworodka z wadą rozwojową;
- zgony wewnątrzmaciczne;
- nadciśnienie tętnicze lub nadwaga przed ciążą (BMI > 27 kg/m2);
- cukrzyca typu 2 w rodzinie;
- rozpoznanie cukrzycy GDM w trakcie trwania poprzednich ciąż.
Przeciwwskazania do prokreacji u kobiet chorych na cukrzycę:
- nefropatia ciężkiego stopnia charakteryzująca się klirensem kreatyniny < 40 ml/min;
- niekontrolowane, oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze;
- ciężka, niepoddająca się leczeniu retinopatia proliferacyjna;
- aktywna, zaawansowana choroba niedokrwienna serca lub przebyty zawał serca;
- neuropatia autonomiczna z zajęciem układu bodźcoprzewodzącego serca lub przewodu pokarmowego.
Ostateczna decyzja dotycząca prokreacji należy do pacjentki, niemniej specjaliści z danej dziedziny muszą poinformować chorą o ryzyku i zagrożeniach dla zdrowia i życia związanych z ciążą.
Na podstawie: "Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, 2007" Polskie Towarzystwo Diabetologiczne
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!

 |
|
Najnowsze komentarze
[3]
Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy. ~izawaliza IP: 83.14.86.xxx | (2008-11-26 12:52:44) |
dziewczyny jestem w 27 tygodniu ciąży i stwierdzono u mnie cukrzyce wiem co ona oznacza to jest moje 3 dziecko i miałam cukrzyce z 1 dzieckiem nie było tak żle wszystko było ok pozdrawiam
~izka3007 IP: 90.15.117.xxx | (2008-10-29 17:56:13) |
ja nie miałam nigdy problemów z cukrem.. jestem w 32 tygodniu ciąży i właśnie odkryto u mnie cukrzycę ciążową.. to dopiero jest koszmar i strach o dziecko, które się nosi.. od 3 tygodni mam dietę, nie jem słodyczy, nie piję soków itp i nic.. nie wiele się zmieniły wyniki, co gorsza każdy ginekolog mówi coś innego ;( jeden, że teraz to już tylko dieta, inny, że mogę zabić właśne dziecko, bo między 7-9 miesiącem ciązy jest największa umieralność.. zwariować idzie!!
~kasia IP: 79.163.170.xxx | (2008-10-20 22:34:46) |
kto mi pomoze w podjęciu decyzji o zajściu w ciąże. przeciez nie wszystkie ciąże kończą sie źle dla kobietki i dla dziecka. proszę o relacje dziewczyn jak to było z waszą ciążą i jak się skończyła. czy dzidzia urodziła się zdrowa. ja choruję już 22lat i prócz bardzo drobnych powikłań w oczach nie mam żadnych innych powikłań. mój meil: kasica1976@wp.pl z góry dziękuje. trzymajcie się słodko.
| |
 |

mojacukrzyca.org - Ginekolog radzi: Charakterystyka cukrzycy ciążowej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.
|
|