Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ginekolog radzi

Profilaktyka nowotworów

źródło: PSD w Świeciu, dodano: 18 lutego 2008 r.

Artykuł autoryzowany

Profilaktyka ma duże znaczenie w ochronie zdrowia.

Profilaktyka pierwotna, czyli zapobieganie nowotworom złośliwym, obejmuje wszystkie działania mające na celu zmniejszenie zachorowania na nowotwór (promocja zdrowia).

Profilaktyka wtórna obejmuje działania w odniesieniu do osób, które nie mają objawów choroby nowotworowej w celu jej wykrycia jeszcze w okresie bezobjawowym, przedklinicznym.

Obejmuje ona:
  • wcześniejsze wykrywanie (wykrycie nowotworu wcześniej niż on się ujawni klinicznie),
  • wykrywanie wczesnego nowotworu (wykrycie go w najwcześniejszym, a więc wyleczalnym stadium).
Temu celowi służą badania skryningowe oraz promocja zdrowia, czyli szeroko pojęte działania prozdrowotne.

Nowotwory złośliwe są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych i stanowią 20% ryzyka zgonów. Ryzyko zachorowania na te choroby jest większe od ryzyka zgonu i można określić, że 25-33% obywateli krajów rozwiniętych zachoruje na nią w ciągu swojego życia.

W krajach przodujących w walce z rakiem szansa wyleczenia chorego na nowotwór złośliwy wynosi ponad 50%. W Polsce jest o połowę niższa Już na początku ubiegłego stulecia znana była zależność między wczesnym rozpoznaniem nowotworu, a wynikami jego leczenia. Obecnie wiadomo, że wykrycie nowotworu o jedno stadium kliniczne wcześniej podwyższa o 25% szanse na jego wyleczenie.

Czas od zadziałania czynnika rakotwórczego do klinicznego ujawnienia nowotworu, dla większości przypadków wynosi 20 lat. Istnieje więc szansa wykrycia ich we wczesnych stadiach.

Ustalono, że dwa zorganizowane badania przesiewowe - inaczej skryningowe - mogą znacznie obniżyć umieralność z powodu nowotworów złośliwych. Cytologiczne badania skryningowe szyjki macicy mogą obniżyć o 80% umieralność z powodu raka szyjki macicy w grupie skryningowej, skryningowe mammograficzne badania przesiewowe - o 40% umieralność z powodu raka piersi.

Skryning (badanie przesiewowe) jest to badanie grupy ludzi określonej jedynie np. wiekiem i miejscem zamieszkania. Dotyczy ono ludzi bez objawów choroby, która jest przedmiotem badania (np. rak szyjki macicy, rak piersi). Wiadomo, że wśród nich znajduje się pewna ilość osób, która już zachorowała na dane schorzenie, ale choroba jest jeszcze w stanie przedklinicznym, wykrywanym jedynie za pomocą testu (badania) zastosowanego w skryningu. Takim testem w przypadku raka szyjki macicy jest badanie cytologiczne, a w przypadku raka piersi - mammografia. Trzeba pamiętać, że są to jednak tylko badania przesiewowe, niepozwalające na postawienie ostatecznego rozpoznania.

Stosując dany test "przesiewamy" całą grupę badaną oddzielając osoby z testem ujemnym (prawidłowym) i testem dodatnim (nieprawidłowym). Osoby z testem nieprawidłowym są dalej badane w celu ustalenia rozpoznania i ew. leczenia.

W Polsce notuje się rocznie ok. 4 000 zachorowań i 2 000 zgonów z powodu raka szyjki macicy. W przypadku raka sutka liczby są jeszcze większe: 10 000 zachorowań i 5 000 zgonów. Z tego powodu celowe jest prowadzenie w przypadku tych nowotworów masowych badań skryningowych, gdyż daje to możliwość wykrywania stanów przedrakowych, raków przedinwazyjnych i bardzo wczesnych postaci klinicznych raka inwazyjnego.

Profilaktyka raka piersi, Mammografia - co ile się badać?

Wczesne wykrycie tych zmian zwiększa znacznie szanse na całkowite wyleczenie.

dr n. med. Piotr Siwek
Specjalista ginekologii i położnictwa


86-095 Bydgoszcz
ul. Pestalozziego 27
tel. (052) 346-00-67
tel. kom. 601-664-748
e-mail: p.siwek@abas.plArtykuł pochodzi ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świeciu i został opublikowany za zgodą Zarządu Stowarzyszenia.

Glikelin Basic

Program "Glikelin Basic" to darmowy system analityczny służący do przetwarzania pomiarów stężenia cukru we krwi. Pobierz teraz!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~sali  IP: 89.187.237.xxx(2011-05-04 19:49:54)
Trzustka zdrowego człowieka wydziela w ciągu doby 30-35 jm. insuliny. Tymczasem diabetolodzy zalecają często dozowanie w ciągu doby, łącznie co najmniej 60 jm. insuliny. Czy trafnie stawiają diagnozy? Czy nie powinni (czytaj artykuły B.Kovatcheva) dobrać odpowiedni i optymalny rodzaj insulin, optymalne, minimalne ich dawki i odpowiednie właściwe pory ich dozowania. To zapewne przyczyni się do zmniejszenia dobowej ilości dozowanej insuliny a przez to na mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ginekolog radzi: Profilaktyka nowotworów
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line