Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ginekolog radzi

Papierosy są trucizną

źródło: PSD w Świeciu, dodano: 18 lutego 2008 r.

Artykuł autoryzowany

Papierosy są trucizną. Jest nią również dym papierosowy zatruwający "biernych palaczy", którymi często są dzieci, matki karmiące i kobiety ciężarne.


Jakkolwiek palenie tytoniu jest szkodliwe dla wszystkich, to szczególnie groźne jest dla kobiet ciężarnych. Dym tytoniowy wpływa w tym przypadku niekorzystnie na zdrowie dwóch osób: matki i dziecka.

Do palenia przyznaje się ok. 15% ciężarnych, a dalsze 5 -10% pali mimo udzielenia przeczącej odpowiedzi na to pytanie. Kobieta, która paliła przed zajściem w ciążę, powinna uświadomić sobie, że jak najwcześniejsze zerwanie z tym nałogiem uchroni ją i jej dziecko przed groźnymi truciznami. Dym tytoniowy zawiera, oprócz wielu innych, duże ilości tlenku węgla, cyjanków i nikotyny.


Palenie w ciąży jest przyczyną bardzo wielu powikłań, takich jak: nieprawidłowe usadowienie łożyska, jego przedwczesne oddzielanie się, krwawienie z dróg rodnych, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, poród przedwczesny, zespół nagłej śmierci noworodka, zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego. Powoduje również wzrost takich problemów jak choroby w dzieciństwie i problemy szkolne, a także niski wskaźnik IQ.

Najczęstszymi skutkami palenia tytoniu są niska masa urodzeniowa noworodka i zespół zaburzeń oddychania, które mogą być przyczyną wielu powikłań, a nawet śmierci w okresie okołoporodowym.

Stwierdzono, że im więcej papierosów ciężarna wypala, tym większe jest ryzyko wystąpienia powyższych powikłań. Wiadomo, że kobiety, które w ciąży zaprzestaną palenia (zwłaszcza przed 20 tygodniem jej trwania) wydają na świat dzieci o podobnej masie urodzeniowej i stanie zdrowia jak kobiety, które nigdy nie paliły. Zaprzestanie palenia nawet w ostatnim trymestrze ciąży spowoduje, że poprawi się zaopatrzenie dziecka w tlen i będzie dla niego korzystne.

Dlatego warto spróbować!

dr n. med. Piotr Siwek
Specjalista ginekologii i położnictwa


86-095 Bydgoszcz
ul. Pestalozziego 27
tel. (052) 346-00-67
tel. kom. 601-664-748
e-mail: p.siwek@abas.pl


Foto: www.sxc.hu

Artykuł pochodzi ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świeciu i został opublikowany za zgodą Zarządu Stowarzyszenia.

Glikelin Basic

Program "Glikelin Basic" to darmowy system analityczny służący do przetwarzania pomiarów stężenia cukru we krwi. Pobierz teraz!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ginekolog radzi: Papierosy są trucizną
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 22 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line