Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ginekolog radzi

Ach, te nadżerki...

źródło: PSD w Świeciu, dodano: 18 lutego 2008 r.

Artykuł autoryzowany

Dzisiaj nieco o nadżerkach części pochwowej szyjki macicy i o związanych z nimi przesądami i mitami.

Na wstępie trzeba pamiętać, że sama nazwa jest bardzo myląca, bowiem w odróżnieniu od tzw. nadżerki prawdziwej nie jest to żadna ranka ani ubytek tkanki. Powstaje ona wskutek zastąpienia nabłonka wielowarstwowego płaskiego występującego prawidłowo na tarczy szyjki macicy nabłonkiem gruczołowym występującym wewnątrz kanału szyjki. Przyczyny tego zjawiska nie zawsze są znane. Często wiąże się to z przebytymi porodami i zabiegami, ale przecież schorzenie to występuje również u młodych dziewcząt, które w ciąży nigdy nie były.

Oglądając nadżerkę w trakcie badania ginekologicznego lekarz ocenia stopień kliniczny zmiany. Nie ma to nic wspólnego z oceną cytologiczną! Przy czystej tarczy lub niewielkiej nadżerce 1 stopnia możemy się spotkać z III lub nawet V grupą cytologiczną. Odwrotnie: przy nadżerce np. 3 stopnia możemy otrzymać wynik z I grupą cytologiczną. Badanie kliniczne wykonywane przez ginekologa i badanie cytologiczne są więc badaniami uzupełniającymi się, a nie konkurencyjnymi.

Według Papanicolau, pioniera cytodiagnostyki onkologicznej, jest 5 grup cytologicznych:

 • Grupa I - rozmaz prawidłowy,
 • Grupa II - nieprawidłowości uważane za łagodne,
 • Grupa III - zmiany podejrzane (dysplazja), ale nie wyraźnie nowotworowe,
 • Grupa IV - zmiany najprawdopodobniej złośliwe,
 • Grupa V - rak szyjki macicy.
Od pewnego czasu również w Polsce obowiązuje ocena badań cytologicznych wg systemu opracowanego na uniwersytecie Bethesda. Stwierdza się w nim:

 • czy rozmaz jest odpowiedni do oceny,
 • czy rozmaz cytologiczny mieści się w granicach normy,
 • czy ewentualne zmiany mają charakter łagodny czy złośliwy.
Powyższym badaniom dorosła kobieta powinna poddawać się co najmniej raz w roku, najlepiej w specjalistycznych ośrodkach prowadzących programy profilaktyczne.

Kolejna sprawa, to sposób postępowania w wypadku rozpoznania nadżerki.

U dziewcząt i młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły (jeżeli nie stwierdzono u nich zmian podejrzanych o złośliwość) wystarczającym postępowaniem jest regularna kontrola ginekologiczna i cytologiczna.

Kobietom, które już rodziły i nie planują kolejnych porodów w najbliższej przyszłości należy zaproponować zabieg usunięcia nadżerki. Jego rodzaj oraz zakres zależą od wielu czynników i są ustalane indywidualnie. Postępowanie zachowawcze u tych kobiet nie ma żadnego uzasadnienia.

dr n. med. Piotr Siwek
Specjalista ginekologii i położnictwa


86-095 Bydgoszcz
ul. Pestalozziego 27
tel. (052) 346-00-67
tel. kom. 601-664-748
e-mail: p.siwek@abas.plArtykuł pochodzi ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świeciu i został opublikowany za zgodą Zarządu Stowarzyszenia.

Glikelin Basic

Program "Glikelin Basic" to darmowy system analityczny służący do przetwarzania pomiarów stężenia cukru we krwi. Pobierz teraz!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ginekolog radzi: Ach, te nadżerki...
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line