Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ginekolog radzi

Europejka się bada!

źródło: PSD w Świeciu, dodano: 18 lutego 2008 r.

Artykuł autoryzowany

Kobiety nie muszą umierać na raka szyjki macicy. W początkowej fazie ta choroba jest całkowicie uleczalna.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Co roku rozpoznaje się go u 4000 osób, a co tragiczniejsze - połowa z nich umiera. Pod względem umieralności zajmujemy niechlubne pierwsze miejsce w Europie, a w świecie "wyprzedza" nas jedynie kilka krajów Ameryki Południowej i Środkowej. Dzieje się tak dlatego, że u nas w 60% przypadków kobiety zgłaszają się ze zbyt zaawansowaną postacią choroby nowotworowej.

Czy jest na to rada? Okazuje się, że tak. Jest ona nawet prosta i stosunkowo niezbyt kosztowna. Mowa tu o profilaktycznych badaniach cytologicznych, na które zgłaszałyby się regularnie kobiety zdrowe, nie mające żadnych objawów. Badanie to jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Ponieważ rak szyjki rozwija się bardzo długo, to wychwytywanie stanów przednowotworowych zmniejszyłoby znacznie zachorowalność, a 80% chorych udałoby się uratować.


Już teraz można wyleczyć 2000 przypadków rocznie, ale odbywa się to jednak olbrzymim kosztem - poważne operacje, naświetlania, chemioterapia itp. stanowią znaczne obciążenia dla tych kobiet. Gdyby regularnie zgłaszały się one na badania cytologiczne można uratować ich więcej, a te, które są wyleczone uniknęłyby wielu dolegliwości i kalectwa. Niektóre z nich miałyby nawet szansę rodzić dzieci!

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Zwalczania Raka i przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej kobiety bez dolegliwości ze strony narządu rodnego powinny się poddawać badaniu cytologicznemu nie rzadziej niż co 3 lata i nie później jak w 30. roku życia. Oczywiście dobrze jest badać się wcześniej i częściej. Zależy to od możliwości kobiety i zaleceń lekarza. Ważne, aby to badanie w ogóle się odbyło (są jeszcze kobiety, które nigdy go nie robiły). Przeszkodą bywa brak czasu, dojazdu, pieniędzy lub wstyd "od pasa w dół".

Drogie Panie!

Nie czekajcie na zaproszenia, skierowania, białe soboty i "akcje". Nie tylko same zgłaszajcie się na profilaktyczne badania cytologiczne, ale namawiajcie do tego swoje przyjaciółki, koleżanki i krewne.

Profilaktyka raka piersi, Mammografia - co ile się badać?

dr n. med. Piotr Siwek
Specjalista ginekologii i położnictwa


86-095 Bydgoszcz
ul. Pestalozziego 27
tel. (052) 346-00-67
tel. kom. 601-664-748
e-mail: p.siwek@abas.pl


Foto: www.sxc.hu

Artykuł pochodzi ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świeciu i został opublikowany za zgodą Zarządu Stowarzyszenia.

Glikelin Basic

Program "Glikelin Basic" to darmowy system analityczny służący do przetwarzania pomiarów stężenia cukru we krwi. Pobierz teraz!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ginekolog radzi: Europejka się bada!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line