Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ginekolog radzi

Badania prenatalne

źródło: PSD w Świeciu, dodano: 18 lutego 2008 r.

Artykuł autoryzowany

Zawsze istnieje pewne ryzyko urodzenia chorego dziecka. Dla jednych jest ono znikome, dla innych znaczne, dla wszystkich wzrasta bardzo wraz z wiekiem matki.

Wady wrodzone są w znacznej części uwarunkowane genetycznie. Zagrażają życiu i zdrowiu ok. 3% noworodków. Najczęstszą chorobą tego typu jest zespół Downa. Ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem rodzącej. Kiedy w grupie kobiet 25 - letnich wynosi ono tylko 1:1350 urodzeń, to w grupie 35 - latek już 1:350. Inne wykrywalne w diagnostyce prenatalnej jednostki to np. zespół Edwarda, Patau lub wady otwarte ośrodkowego układu nerwowego płodu.

Poddanie się badaniom prenatalnym (jeszcze w okresie ciąży - nawet bardzo wczesnej) nie likwiduje ryzyka wystąpienia choroby, nawet go nie zmniejsza. Pozwala natomiast postawić rozpoznanie, a w niektórych przypadkach leczyć dziecko jeszcze w łonie matki (również operacyjnie).

Współczesna medycyna dysponuje szerokim wachlarzem badań prenatalnych, np.: amniopunkcja, biopsja kosmówki, genetyczne USG, test potrójny czy test PAPP-A. Pamiętajmy: koniecznie należy wnikliwie ocenić wskazania do przeprowadzanych badań. Nie ma zabiegów, które nie byłyby obarczone żadnym ryzykiem. Stąd bierze się stare powiedzenie położników: "Najlepszymi są te zabiegi, których udało się uniknąć". Naprawdę zasada ta jest po dziś dzień aktualna.

Amniopunkcja polega na wkłuciu się do pęcherza płodowego i pobraniu do badania wód płodowych.

Testy potrójny i PAPP-A polegają na oznaczeniu w surowicy krwi pobranej od przyszłej matki na przełomie I i II trymestru ciąży poziomu beta-HCG i jego relacji w stosunku do innych substancji.

Olbrzymie znaczenie w wykrywaniu wad rozwojowych u płodu mają badania ultrasonograficzne. Wykonuje się również specjalne USG genetyczne (np. test "przezierności karku").

Oczywiście żadne z tych badań nie wykrywa 100% przypadków choroby płodu. W krajach wysoko rozwiniętych nieinwazyjne testy genetyczne stały się standardem dla każdej kobiety w ciąży.

dr n. med. Piotr Siwek
Specjalista ginekologii i położnictwa


86-095 Bydgoszcz
ul. Pestalozziego 27
tel. (052) 346-00-67
tel. kom. 601-664-748
e-mail: p.siwek@abas.pl


Foto: www.sxc.hu

Artykuł pochodzi ze strony Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świeciu i został opublikowany za zgodą Zarządu Stowarzyszenia.

Glikelin Basic

Program "Glikelin Basic" to darmowy system analityczny służący do przetwarzania pomiarów stężenia cukru we krwi. Pobierz teraz!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~zofia  IP: 83.19.146.xxx(2009-04-20 19:57:04)
juz raz poronilam choruje na cukrzyce od prawie 8 lat marze o dziecku co mam robic strasznie sie boje ale tesknie za swoim malenstwem... niedoszla mama


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ginekolog radzi: Badania prenatalne
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line